دسته بندی نشده

۵ پیش‌بینی مهم از قیمت طلا و سکه / سقوط قیمت‌ها در راه است؟

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،قیمت دلار در هفته‌ای که رو به پایان است، تغییراتی را در کانال ۴۹ هزار تومان تجربه کرد. قیمت انس نیز در روزهای اخیر نوسانی است. تحت تاثیر این دو عامل قیمت طلا و قیمت سکه نیز در بازار داخل نوساناتی را پشت سر گذاشتند. البته تغییرات قیمتی در مورد …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،قیمت دلار در هفته‌ای که رو به پایان است، تغییراتی را در کانال ۴۹ هزار تومان تجربه کرد. قیمت انس نیز در روزهای اخیر نوسانی است. تحت تاثیر این دو عامل قیمت طلا و قیمت سکه نیز در بازار داخل نوساناتی را پشت سر گذاشتند. البته تغییرات قیمتی در مورد انواع سکه شدیدتر بود و مصنوعات طلا، نوسان شدیدی را پشت سر نگذاشتند. در این میان بازار ارز تاثیر بیشتری بر قیمت طلا و سکه داشت و گاهی بازار داخلی از تغییرات قیمت انس پیروی نکرد. در این میان کارشناسان معتقدند بازارساز در حال سرکوب قیمت دلار و به دنبال آن طلا و سکه است و اقتصاد ایران پتانسیل جهش فنر دلار را دارد. در چنین شرایطی، پنج پیش بینی قیمت طلا و سکه از کارشناسان بازارهای مالی را بخوانید.

اشرفی: در نیمه دوم سال معمولا قیمت طلا افزایشی است

سهراب اشرفی کارشناس اقتصادی و فعال بازار طلا با تاکید بر رکود بازار فلز زرد با شروع محرم به تجارت‌نیوز گفت: «با شروع محرم تقاضا در بازار مقداری کمتر از ماه‌های قبل شده است. همین موضوع باعث شده از تقاضای سکه در بازار کاسته شود و علت آن نیز کاهش حباب سکه است.»

وی با تاکید بر اینکه حباب قیمت سکه به دلیل تقاضاست، خاطرنشان کرد: «وقتی تقاضا زیاد باشد حباب افزایش می‌یابد و برعکس. ممکن است حتی طلا افزایش قیمت داشته باشد اما به خاطر برخی شرایط مانند شروع محرم تقاضا پایین بیاید در نتیجه عدم توازن در قیمت‌ها ایجاد می‌شود.»

این فعال اقتصادی به افزایش ۱۵۰ دلاری قیمت جهانی طلا طی پنج ماه گذشته اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر انس جهانی طلا با قیمت ۱۹۲۳ دلار در حال معامله است. با توجه به افزایش انس از اسفند تاکنون اما قیمت‌ طلا در بازار داخلی به دلیل نوسانات کاهشی دلار ۲۵ درصد کاهش داشته است.»

وی افزود: «به صورت موسمی تیر و مرداد همیشه کف قیمت سال بوده مگر اینکه اتفاق خاصی در بازار بیفتد. در نیمه دوم سال معمولا قیمت طلا افزایشی است و بازارها رونق می‌یابد.»

مطالعه بیشتر:قیمت خودرو ۱۸ مرداد ۱۴۰۲/ آخرین تلاش محصولات داخلی برای صعود

محمدولی: انتظار کاهش شارپی قیمت طلا و سکه را نداشته باشیم

ابراهیم محمدولی رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران و فعال بازار طلا و جواهر علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه را نوسانات قیمت دلار اعلام کرد و گفت: «همیشه در ماه‌های محرم و صفر داد و ستد در بازار به حداقل می‌رسد. در این ایام متقاضی همیشه کمتر بوده و این موضوع به رکود بازار دامن زده است.»

وی با اشاره به کاهش قیمت انس‌جهانی طلا در بازه یک ماهه گذشته خاطرنشان کرد: «طلای جهانی نیز در رکود بازار فلز زرد دخیل است. این در حالی است که نوسانات کاهشی بازار ارز اثر قوی‌تری در قیمت طلا و سکه دارد.»

پیش از این، این مقام صنفی سابق در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا الان وقت خرید طلا است گفته بود: «توصیه به مردم کار سختی است اما من اگر پول داشتم طلا می‌خریدم.» وی بار دیگر ضمن تاکید بر اینکه اگر کاهشی در بازار ارز باشد محدود و مختصر خواهد بود گفت: «بازار با نوسانات کمی همراه است و نباید انتظار کاهش شارپی دیگری برای قیمت طلا و سکه را داشته باشیم. بنابراین کسانی که قصد خرید دارند قیمت‌ها خوب است.»

وی با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته بازار فلز گرانبها بیشتر تمایل به کاهش دارد تا افزایش خاطرنشان کرد: «فعلا آرامش بیشتری در بازار حاکم است و امیدواریم بعد از محرم بازار رونق واقعی خود را بگیرد.»

محمدولی درباره کاهش تقاضا در بازار گفت: «وقتی نوسانات زیاد و لحظه‌ای باشد، حتی فعالان بازار نیز تمایلی به داد و ستد ندارند. زیرا به اندازه‌ای نوسان در بازار زیاد است که تا نوشتن فاکتور و حساب و کتاب قیمت‌ها تغییر می‌کند. این موضوع معامله‌گران را محتاط کرده است.»

کشتی‌آرا: بازار در رکود است

محمد کشتی‌آرا، کارشناس و فعال بازار طلا نیز در پاسخ به رکود حاکم در بازار طلا و سکه کشور گفت: «بازار کشور به جهت پهناوری به صورت فصلی رونق یا رکود دارد. برای مثال در پاییز و بعد از فصل برداشت برنج معمولا استان‌های شمالی کشور بازارشان رونق دارد. در برخی استان‌ها که میوه دارند در بهار و تابستان بازارشان خوب است.»

این کارشناس بازار طلا و جواهر در ادامه افزود: «با توجه به اینکه در ماه‌های محرم و صفر هستیم و همیشه کمترین مقدار خرید طلا در این فصول است؛ فعلا در فصل رکود قرار داریم. بعد از گذشتن از این ماه‌ها بازار بهتر خواهد شد.»

کشتی‌آرا به موضوع قدرت خرید مردم نیز اشاره کرد گفت: «در مجموع شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که سطح درآمدهای مردم کاهش پیدا کرده و مردم از خرید لوازم غیرضروری خودداری می‌کنند. طلا نیز از الزامات خانواده‌ها نیست و جنبه تزئینی و سرمایه‌گذاری دارد.»

وی خاطرنشان کرد: «علاوه بر آنچه مطرح شد در خصوص طلا بحث سرمایه‌گذاری روی طلا است. این ربطی به رکود در بازارها و ماه‌های محرم و صفر ندارد. کسی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارد برایش فرقی نمی‌کند چه ماهی باشد.»

بذرافشان: مردم منتظر کاهش بیشتر قیمت طلا نباشند

همچنین نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اخیر در یک نشست خبری با تاکید براینکه تقاضا برای خرید طلا کاهش پیدا کرده ‌است، گفت: «از ابتدای سال این رکود سنگین در بازار وجود دارد و میزان آن به اندازه‌ای است که در دوران کرونا هم به این صورت نبود. کاهش قیمت، کاهش تقاضا را تشدید کرده و در پی آن خرید طلا کاهش ٢٠ تا ۴٠ درصدی داشته است. این در حالی است که حتی تا ٢٠درصد تقاضای عروس و دامادها برای خرید طلا به سمت بدلیجات و نقره رفته ‌است.»

بذرافشان درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: «فعلا قیمت‌ها به ثبات خوبی رسیده بنابراین مردم منتظر کاهش بیشتر نباشند. مگر اینکه انس جهانی یا نرخ ارز تغییر و نوسان خاصی داشته باشد.»

وی درباره احتمال عرضه طلا با عیار پایین‌تر افزود: «اینکه طلا با عیار پایین وارد بازار شده را تکذیب می‌کنم. هر چند صحبت‌هایی با مسئولان برای تولید طلا با عیار پایین‌تر برای کاهش قیمت‌ها و افزایش قدرت خرید انجام شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تغییرات قیمت طلا از ابتدای سال تا به امروز به ارائه آمار پرداخت و خاطرنشان کرد: «افت ۶/۱ درصدی قیمت انس جهانی طلا، ۶/۶ درصدی مثقال و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۷.۷۴ درصدی قیمت سکه امامی، ۸.۹ درصدی سکه بهار، کاهش ۱۶.۲ درصدی نیم‌سکه، ۸.۲ درصدی ربع سکه و ۱۱.۴۲ درصدی سکه گرمی، ماحصل رکودی است که از ابتدای سال‌جاری در بازار طلا حاکم بوده است. حباب سکه نیز ۱۲.۵ درصد کاهش داشته و به طور میانگین ۷۸۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است.»

جیهانی: حباب سکه تخلیه شده است

حمیدرضا جیهانی، کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به تخلیه حباب طلا و سکه در مدت اخیر به تجارت‌نیوز گفت: «در هفته‌های گذشته حباب قیمت طلا و سکه به مقدار زیادی تخلیه شد و بازار روند با ثباتی پیدا کرده است. قاعدتا با هماهنگی که در قیمت‌گذاری دلار هست طلا هم حرکت کاهشی خواهد کرد.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «به نظر می‌رسد با توجه به اخبار اقتصادی جهانی که شاهد هستیم، ضعف برخی کامودیتی‌ها و احتمال رکود که بعضا موسسات مطالعاتی غرب پیش‌بینی می‌کنند، رشد بیشتری در قیمت طلا و سکه داشته باشیم.»

این کارشناس اقتصادی افزود: «در یک تا دو ماه آینده احتمال این هست که طلا رشد بیشتری نسبت به دلار داشته باشد اما این مقدار رشد صدم درصد است و زیاد نیست.»

۲۲۳۲۲۵

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!