دسته بندی نشده

۵۰۰ میلیون اعتبار برای مرمت گنبد بقعه بی‌بی شهربانو

احمد علوی در گفتگویی، با اشاره به انتشار خبر ترک برداشتن گنبد بقعه بی‌بی شهربانو در شهریور سال جاری، اظهار کرد: این خبر اعتراض و واکنش‌های زیادی را در پی داشت. وی با اعتراض به ترک برداشتن گنبد بقعه بی بی شهربانو افزود: کارشناسان و پژوهشگران این منطقه، خواستار توقف انفجارهای کارخانه سیمان در کوه …

احمد علوی در گفتگویی، با اشاره به انتشار خبر ترک برداشتن گنبد بقعه بی‌بی شهربانو در شهریور سال جاری، اظهار کرد: این خبر اعتراض و واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

وی با اعتراض به ترک برداشتن گنبد بقعه بی بی شهربانو افزود: کارشناسان و پژوهشگران این منطقه، خواستار توقف انفجارهای کارخانه سیمان در کوه بی‌بی شهربانو و حفظ و مرمت این اثر ارزشمند تاریخی و مذهبی شدند.

رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران راهکار جلوگیری از ادامه فعالیت کارخانه سیمان و خاتمه این انفجارها را ثبت منظر فرهنگی کوه بی‌بی شهربانو و مرمت و استحکام‌بخشی آن دانست و تصریح کرد: مدتی پس از ارائه این راهکار، این موضوع در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به نتیجه نرسید.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های مستمر شورای اسلامی شهر تهران و سایر کارشناسان، مدیر عامل شرکت کارخانه سیمان به‌صورت رسمی ترک برداشتن گنبد بقعه بی‌بی شهربانو بر اثر انفجارات را پذیرفت و دستور توقف انفجارها داده شد.

علوی با بیان اینکه بهمن امسال اجرای عملیات استحکام بخشی و مرمت گنبد تاریخی مقبره بی‌بی شهربانو آغاز شده است، گفت: عملیات اجرای مرمت این اثر تاریخی مشترک بین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری و پیمانکار ذی‌صلاح معرفی شده است و توسط میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان تهران و با نظارت اداره میراث فرهنگی شهرری و مشارکت کارخانه سیمان تهران با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون تومان آغاز شده است.

رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: ازجمله تعهدات پیمانکار در این پروژه، رفع خطر، مرمت بخش‌های طبله شده، عایق‌کاری، استحکام بخشی، اصلاح بندکشی و تزریق ملات در دیوارهای سنگی جانبی است.

وی با اشاره به موقتی بودن این راهکار تاکید کرد: ثبت منظر فرهنگی مقبره و کوه بی‌بی شهربانو ضروری است و پیگیری‌ها برای ثبت این موضوع ادامه خواهد داشت.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!