مسکن و حمل و نقل

۳۱۰ مشاور املاک غیرمجاز در اصفهان پلمب شد – خبرگزاری مهر |

قدرت الله نوری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش چشم‌گیر اجاره‌بهای مسکن از ابتدای تابستان و آغاز فصل جابه جایی مستأجران، اظهار داشت: رئیس جمهور محترم در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن بر ساماندهی و نظارت بر کنترل مشاوران املاک تاکید کردند. وی افزود: در این راستا دستور العملی تهیه …

قدرت الله نوری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش چشم‌گیر اجاره‌بهای مسکن از ابتدای تابستان و آغاز فصل جابه جایی مستأجران، اظهار داشت: رئیس جمهور محترم در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن بر ساماندهی و نظارت بر کنترل مشاوران املاک تاکید کردند.

وی افزود: در این راستا دستور العملی تهیه شد و کارگروه‌های استانی و شهرستانی شکل گرفت و یکی از مواردی که در کارگروه مطرح شد تشکیل گشت‌های مشترک با حضور نماینده راه و شهرسازی، اداره کل تعزیرات حکومتی، پلیس اماکن، نماینده امور مالیاتی و نماینده اتحادیه و اصناف بوده که اکنون در حال اجرا است.

مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار مسکن و مستغلات استان اصفهان با بیان اینکه ۹ مورد تخلف در بنگاه‌های معاملاتی املاک سراسر کشور شناسایی شده که گشت‌های مشترک آن‌ها را کنترل می‌کنند، ابراز داشت: راه‌اندازی گشت‌های کنترل تأثیر بسزایی برای کنترل قیمت اجازه بها و مسکن دارد.

نوری خاطرنشان کرد: سال جاری تاکنون سه هزار بازرسی توسط گشت‌های مشترک در سطح استان اصفهان انجام و ۳۱۰ مشاور املاک غیرمجاز شناسایی و پلمب شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۶۰ میلیون تومان جریمه نقدی برای این مشاوران املاک غیرمجاز اعمال شد، اضافه کرد: بیشترین تخلفاتی که توسط گشت‌های پایش کنترل می‌شود، نداشتن پروانه کسب مشاوران املاک است زیرا مشاهده شده بیشتر این بنگاه‌های غیرمجاز باعث اخلال در بازار اجازه و افزایش قیمت‌ها می‌شوند.

مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار مسکن و مستغلات استان اصفهان، کنترل ثبت قرارداد اجاره‌بها در سامانه و اخذ کد رهگیری، گران فروشی و دریافت حق الزحمه بیش از تعرفه تعیین شده در نرخ‌نامه اتحادیه مشاوران املاک را از جمله مواردی برشمرد که توسط گشت‌های مشترک بررسی می‌شوند.

نوری اضافه کرد: تعرفه‌های تعیین شده در نرخ‌نامه اتحادیه مشاوران املاک حتماً باید در معرض دید مستأجران و مالکان برای تنظیم قرارداد، باشد و اینها مواردی است که در گشت‌های مشترک، کنترل و در صورت تخلف اعمال قانون می‌شود.

وی اضافه کرد: از ابتدای تابستان سال جاری طرح نظارت بر مشاوران املاک تشدید شده و آماری که از شهرستان‌ها و فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها به دست ما می‌رسد، تاکنون کنترل مناسبی صورت گرفته است در حالی که این موارد پیش‌تر رهاشده بوده و دولت نظارت کمتری داشت.

مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار مسکن و مستغلات استان اصفهان خاطرنشان کرد: ضمن اعمال ۱۶۰ میلیون تومان جریمه نقدی برای مشاوران املاک متخلف، پروندهای آنان در مراجع ذی‌ربط در دست رسیدگی است.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!