اقتصاد کلان

یک روایت درباره صادرات ایران به افغانستان/ سلیمی: سخت‌گیری در موضوع واردات کالا به افغانستان افزایش یافته است

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، افغانستان یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران بوده است که البته در دو سال اخیر، حجم واردات این کشور از ایران با کاهش چشمگیر مواجه شده است. حسین سلیمی، رییس پیشین اتاق ایران و افغانستان در گفتگو با خبرگزاری تاکید دارد میزان صادرات ایران به کشور همسایه دو سال …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، افغانستان یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران بوده است که البته در دو سال اخیر، حجم واردات این کشور از ایران با کاهش چشمگیر مواجه شده است.

حسین سلیمی، رییس پیشین اتاق ایران و افغانستان در گفتگو با خبرگزاری تاکید دارد میزان صادرات ایران به کشور همسایه دو سال قبل چیزی در حدود سه میلیارد دلار بوده اما این رقم در شرایط کنونی به حدود ۱.۲ تا ۱.۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی این کاهش را امری قابل بررسی دانسته و معتقد است باید دستگاه‌های تصمیم‌گیر دلیل این کاهش را رصد کرده و تلاش برای احیای بازارهای صادراتی را در دستور کار قرار دهند.

او گفت: پیش از استقرار طالبان، امریکا کمک‌هایی در محدوده چهار میلیارد دلار به افغانستان می‌کرد و این کمک‌ها تبدیل به کالا در این کشور می‌شد اما با استقرار حکومت جدید در افغانستان این کمک‌ها متوقف شد.

وی گفت: جدا از قطع کمک‌های بین‌المللی، سختگیری در موضوع واردات کالا به افغانستان افزایش یافته است.

مشروح گفت‌وگو با حسین سلیمی را (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!