اقتصاد کلان

یک اتفاق جدید در بازار ارز/ قیمت دلار وارد مسیر جدید شد

دیروز قیمت دلار با افزایش ۱۰۰ تومانی مسیر کاهشی روز گذشته را برگشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار معامله شد. این اسکناس همچنان در کانال مذکور بالا و پایین می‌شود و به اعتقاد معامله‌گران به صلاح بازارساز نیست که دلار از کانال ۴۹ هزار تومانی خارج شود. در این میان، …

دیروز قیمت دلار با افزایش ۱۰۰ تومانی مسیر کاهشی روز گذشته را برگشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار معامله شد. این اسکناس همچنان در کانال مذکور بالا و پایین می‌شود و به اعتقاد معامله‌گران به صلاح بازارساز نیست که دلار از کانال ۴۹ هزار تومانی خارج شود.

در این میان، خبری مبنی بر قطع ۲۰۰۰ دلار و یورویی سهمیه سالیانه از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شد. بررسی خبرنگار ما از بازار ارز خلاف اخبار مذکور را نشان می‌دهد. طی مراحل دریافت دلار سهمیه‌ای و مراجعه به صرافی‌ها کافی است تا متقاضی، سهمیه‌ سالیانه خود را دریافت کند. به اعتقاد معامله‌گران بازار ارز این دست اخبار ممکن است شایعاتی باشد که از سوی برخی متضرران تصمیمات اخیر بانک مرکزی در بازار منتشر شده باشد.

برخی معامله‌گران می‌گویند این اقدام در شرایطی که کانون صرافان منحل شده و سیاستگذار در تلاش است تا با ثبات قیمت دلار آرامش را در بازار ارز برقرار کند، منطقی نیست. آنها می‌گویند این تصمیم قیمت دلار را در بازار آزاد افزایش می‌دهد؛ زیرا متقاضیان ارز سهمیه‌ای برای دریافت دلار مورد نیازشان به بازار آزاد مراجعه می‌کنند و این رشد تقاضا قیمت را افزایش خواهد داد و این موضوع در سیاست فعلی بانک مرکزی نیست.

احتمال رشد قیمت دلار قوت گرفت

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی و تحلیلگر بازارهای مالی با اشاره به اینکه در هفته گذشته قیمت دلار تحت تاثیر تعطیلی کانون صرافان قرار داشت گفت: «برآیند این مدل تصمیمات در قیمت دلار خودنمایی می‌کند. به تبع این تصمیم در هفته گذشته محدوده قیمتی ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومانی اسکناس آمریکایی نادیده گرفته شد و قیمت روند صعودی را در پیش گرفت.»

وی با اشاره به کاهش و برگشت قیمت دلار به کریدور ۴۰ هزار تومانی از ابتدای هفته جاری تا کنون خاطرنشان کرد: «در صورتی که دلار در محدوده بالای ۵۰ هزار تومانی باقی می‌ماند و تا قیمت ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز بالا می‌رفت می‌توانستیم ریتم صعودی را برای بازار شاهد باشیم.»

دیبا با بیان اینکه در ادامه سال و با دیدگاه بلندمدت انتظار رشد دلار قوی‌تر خواهد بود، گفت: «به طور مثال تئوری‌های قدرت خرید نسبی که ارزش نسبی دلار از دل این مدل استنتاج می‌شود یا مدل تراز ارزی که برایندی است از عرضه و تقاضای ارز که کماکان در حالت کسری تراز هستیم، موید روند صعودی قیمت دلار در بلندمدت است.»

حرکت‌های بزرگ دلار در ۶ ماهه دوم سال

وی افزود: «یکی از دلایلی که کارشناسان روند قیمت دلار در بلندمدت را صعودی پیش‌بینی می‌کنند رشد خروج سرمایه از کشور است. هر چند این خروج سرمایه به خاطر رکود بازارهای مولد و بازارهای سرمایه، مسکن و سهام مقداری افت کرده اما نسبت به افزایش قیمت دلار آلارم می‌دهد.»

این کارشناس اقتصادی به متغیر فروش نفت به عنوان یکی از محسنات رفتار دلار در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: «از فروش نفت می‌توان به عنوان یک تبادل غیررسمی یاد کرد. هر چند که ورودی‌های منابع مالی آن همچنان هویدا نیست. اما با این مدل دولت فعلا توانسته دلار در منطقه مشخصی مهار کند.»

وی افزود: «با توجه به پارامترها و تحلیل‌های مختلف در ادامه سال به ویژه ۶ ماهه دوم، می‌توانیم شاهد حرکت‌های بزرگی برای اسکناس دلار باشیم.»

۲۲۳۲۲۵

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!