گردشگری

گره کور حمایت نشدن بر تار و پود جاجیم بافی

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، دیده شدن و هنر، هنر و دیده شدن؛ همین تک جمله را باید در صدر خواسته‌های هنرمندانی دانست که هنرهای دستشان را باید دید، خرید و ستود. دیدنی که آینه چشمان مردمان است، خریدنی که حمایت از همان هنرهای سنتی و خلاقانه است و ستودنی که نشانه تکریم خلق …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، دیده شدن و هنر، هنر و دیده شدن؛ همین تک جمله را باید در صدر خواسته‌های هنرمندانی دانست که هنرهای دستشان را باید دید، خرید و ستود. دیدنی که آینه چشمان مردمان است، خریدنی که حمایت از همان هنرهای سنتی و خلاقانه است و ستودنی که نشانه تکریم خلق زیبایی است.

امروز صنایع دستی، جایگاه به وسعت پهنه بزرگ سرزمینی ایران دارد و هر هنرمندی در گوشه این خاک با دستان هنرمند خویش مشغول آفرینش هنرصنعت مورد علاقه خود در این زمینه است.

حمایت از این اقشار برای ادامه حیات هنری و اقتصادی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی ضرورتی اجتناب ناپذیر در دورانی که نوسان قیمت‌ها بیشتر شده و اشتغال و مشغله فکری و کاری عموم مردم، سبد هنری و فرهنگی آن‌ها را کوچک‌تر کرده است.

صدیقه کشاورز از جمله هنرمندان هنرهای سنتی استان فارس در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار سرمایه ایرانی، اظهار کرد: مسئولان مربوطه صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی را حمایت نمی‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: نوزدهم بهمن‌ماه نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی در تهران برگزار شد اما طبق اعلام مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از استان بزرگی همچون فارس فقط پنج نفر توانستند در این رویداد تأثیرگذار و مهم شرکت کنند و غرفه بگیرند.

تولیدکننده گلیم و جاجیم قشقایی در استان فارس افزود: بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری در تهران بهترین فرصت برای فعالان هنرهای سنتی و دستی است، تا بتوانند محصولات و هنرهایشان را در این رویداد به نمایش بگذارند و به فروش برسانند. چند نفر از همین معدود پنج نفری هم که به تهران رفتند از طرف سازمان‌ها و نهادهای مختلف اعزام شدند که با این وجود دیگر جایی برای بقیه در این بین نمی‌ماند.

زیان ده بودن حضور هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه بین‌المللی

وی خاطر نشان کرد: با وجود هزینه‌های زیادی که در تهران و حتی دیگر مناطق وجود دارد برای ما تولیدکنندگان حضور شخصی بدون حمایت در چنین نمایشگاه‌هایی به صرفه نیست. یکسال است تولیداتمان را برای عرضه و فروش در این نمایشگاه و نمایشگاه‌های مشابه آماده کرده ایم.

کشاورز تصریح کرد: دوره‌های قبلی تعداد صنعتگران بیشتری از هر استان اعزام می‌شدند و برای تردد، اقامت و غذا حمایت‌های خوبی شدند اما این دوره این اتفاق رخ نداد.

وی با بیان اینکه اتحادیه صنایع دستی استان فارس اعلام کرده است امسال هیچ حمایتی از هنرمندان و صنعتگران این بخش صورت نمی‌گیرد اظهار کرد: وقتی هم درخواست حمایت می‌کنیم می‌گویند بودجه نداریم. یک ماه قبل برای نمایشگاه شیراز هم وضعیت به همین شکل بود. کارفرما همه غرفه‌ها را برداشته بود و به افراد و هنرمندان متقاضی اختصاص غرفه اجاره می‌داد. من و چندین نفر از همکارانم نتوانستیم در آن نمایشگاه هم شرکت کنیم.

فقط نیم درصد!

این هنرمند تاکید کرد: اگر حتی دولت به صورت مشارکتی نیم یا درصدی از هزینه‌ها را تقبل می‌کرد باز هم کمک خوبی به هنرمندان و صنعتگران این حوزه بود. همچنین وقفه و خللی که برای مدتی در اینترنت ایجاد شد و برخی پلتفرم‌ها مسدود شدند، شمار زیادی از صنعتگران و هنرمندان را متضرر کرد و تأثیر منفی در فروش داشت. مشتریانی بودند که بیعانه می‌دادند و درخواست تولیداتشان را طریق فضای مجازی دنبال می‌کردند و سفارش می‌دادند.

وی تصریح کرد: این کار در صورتی که تولیدات موردپسند مشتری واقع می‌شد از همین روش در فضای مجازی تداوم می‌یافت و تأثیر زیادی در تبلیغ و فروش محصولات داشت. فراگیر شدن کرونا هم ضربه بزرگی به فروش هنرهای سنتی صنایع دستی وارد کرد حتی باعث شد مغازه دارانی که گالری داشتند و هر از گاهی از ما خرید می‌کردند، خریدشان به ۱۰ درصد برسد. اتفاقات اخیر و مسدود شدن برخی پلتفرم‌‎ها در این رابطه تأثیر منفی داشت.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!