دسته بندی نشده

گرانی بیشتر مواد غذایی در راه است؟/ سهم اوکراین در تامین جهانی غذا

روسیه و اوکراین بازیگران کلیدی در برخی از صنایع بزرگ جهانی مانند تراشه های کامپیوتری، روغن آفتابگردان، غلات، نفت و چوب هستند. آنها با هم بیش از یک چهارم صادرات جهانی گندم را تشکیل می دهند. اوکراین حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد گاز نئون جهان را تولید می کند که جزء حیاتی ریزتراشه های مورد …

روسیه و اوکراین بازیگران کلیدی در برخی از صنایع بزرگ جهانی مانند تراشه های کامپیوتری، روغن آفتابگردان، غلات، نفت و چوب هستند. آنها با هم بیش از یک چهارم صادرات جهانی گندم را تشکیل می دهند. اوکراین حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد گاز نئون جهان را تولید می کند که جزء حیاتی ریزتراشه های مورد استفاده برای تولید صفحه نمایش گوشی های هوشمند و رایانه است. روسیه مسئول ۱۳ درصد از صادرات نفت خام جهان است، به این معنی که هر چیزی که نیاز به حمل و نقل در هر مرحله از تولید داشته باشد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

اوکراین را می‌توان به یک نیروگاه تولیدکننده و صادرکننده برخی از محصولات کلیدی کشاورزی تشبیه کرد؛ این کشور یک محرک برای بازار محصولات و کشورهایی است که با آن تجارت می کنند، بنابراین اختلالات در بازار اوکراین اثرات موجی در سراسر جهان دارد. نگرانی فزاینده جهانی این است که غیبت طولانی مدت محصولات اوکراینی در بازار جهانی منجر به رنج بیشتر در قالب بحران قیمت مواد غذایی در کشورهایی شود که مستقیماً درگیر درگیری نیستند.

اوکراین چه محصولات کشاورزی را به جهان صادر می‌کند؟

اوکراین یک تولید کننده و صادرکننده مهم محصولات کشاورزی است. در سال ۲۰۲۱، اوکراین بیش از ۲۷ میلیارد دلار محصولات کشاورزی به جهان صادر کرد. بازارهای اصلی صادرات اوکراین شامل ۲۷ کشور هستند که از اتحادیه اروپا با ۷.۶ میلیارد دلار، چین با ۴.۲ میلیارد دلار، هند با ۲ میلیارد دلار، مصر با ۱.۵ میلیارد دلار و ترکیه نیز با ۱.۵ میلیارد دلار تشکیل شده اند. این پنج بازار برتر بیش از ۶۰ درصد از صادرات کشاورزی اوکراین را تشکیل می‌دهند. اوکراین شش محصول اولیه با بیش از یک میلیارد دلار فروش صادراتی دارد که عبارتند از ذرت (۵.۸ میلیارد دلار)، تخمه آفتابگردان (۵.۷ میلیارد دلار)، گندم (۵.۱ میلیارد دلار)، کلزا (۱.۷ میلیارد دلار)، جو (۱.۳ میلیارد دلار) و کنجاله آفتابگردان (۱.۲ میلیارد دلار). مجموع این شش محصول برتر بیش از ۷۷ درصد از صادرات کشاورزی اوکراین را به خود اختصاص داده است.

گرانی بیشتر محصولات غذایی در راه است؟/ سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

با ادامه حمله به اوکراین، تأثیرات بر توانایی اوکراین برای تولید حجم کالاهای قابل مبادله ای که بازار جهانی به آن وابسته است، بیشتر خواهد شد. بخش قابل توجهی از پربارترین زمین های کشاورزی اوکراین در مناطق شرقی آن قرار دارد، دقیقاً همان مناطقی که در برابر حملات روسیه آسیب پذیرتر هستند.

کشاورزان در اوکراین بیشتر محصولات را در آوریل و می می‌کارند، به جز گندم و کلزا، که در سپتامبر و اکتبر کاشته شدند و اکنون در مرحله رشد هستند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

۲۲۳۲۲۷


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!