بورس کالا

چرا طلا و سکه افزایشی شد؟

محمد کشتی‌آرا، در گفت‌وگو با سرمایه ایرانی با بیان اینکه نرخ ارز بر بازار طلا اثرگذار است ، گفت: درحال حاضر نرخ ارز به ثابت رسیده و قیمت انس جهانی نیز با نوساناتی رو به رو بوده و به همین دلیل قیمت طلا و سکه نیز در بازار داخلی تغییراتی را تجربه کرده است. کارشناس …

محمد کشتی‌آرا، در گفت‌وگو با سرمایه ایرانی با بیان اینکه نرخ ارز بر بازار طلا اثرگذار است ، گفت: درحال حاضر نرخ ارز به ثابت رسیده و قیمت انس جهانی نیز با نوساناتی رو به رو بوده و به همین دلیل قیمت طلا و سکه نیز در بازار داخلی تغییراتی را تجربه کرده است.

کارشناس بازار ارز و طلا افزود: به عبارتی قیمت‌طلا در داخل و خارج مانند یک معادله ریاضی عمل می‌کنند به گونه‌ای که نرخ انس جهانی با احتساب قیمت دلار روی بازار طلا و سکه تاثیر می‌گذارد و با توجه به این که یک طرف معادله، یعنی نرخ ارز ثابت بوده است، می‌توان نتیجه گرفت که قیمت انس جهانی عامل موثر بر بازارهای داخلی بوده است.

وی در ادامه تشریح کرد: همانطور که گفته شد، نحوه تاثیرگذاری این سه متغیر یعنی نرخ ارز، سکه و طلا در بازارهای داخلی و قیمت انس جهانی، مانند یک معادله ریاضی عمل می‌کند و ارتباط نرخ ارز با بازار طلا به صورت مستقیم است، به عنوان مثال اگر قیمت انس جهانی ثابت باشد و نرخ ارز افزایش یابد، قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی نیز به همان نسبت تاثیر می‌پذیرد. باید توجه داشت که قیمت این دو کالا متاثر از نرخ دلار بازار آزاد است و نرخ مرکز مبادله نمی‌تواند روی این بازار موثر واقع شود.

کشتی آرا در انتها تاکید داشت: لازم به ذکر است که بازار طلا و سکه را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و باید منتظر ماند که متغیرهای تاثیرگذار بر این بازار چه مسیری را در پیش می‌گیرند.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!