اخبار اقتصادی و صنعتیاقتصاد کلان

پیشنهاد وزارت صمت به دولت برای مهار گرانی

سید رضا فاطمی امین امروز_دوشنبه بیست و یکم فروردین‌ماه_ پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اظهار کرد: در این جلسه گزارشی از عملکرد سال قبل در حوزه رشد اقتصادی، اشتغال، سرمایه‌گذاری، صادرات ارائه شد؛ اعضای کمیسیون صنایع نگرانی مشترکی داشتند مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد رشد سال گذشته تداوم …

سید رضا فاطمی امین امروز_دوشنبه بیست و یکم فروردین‌ماه_ پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اظهار کرد: در این جلسه گزارشی از عملکرد سال قبل در حوزه رشد اقتصادی، اشتغال، سرمایه‌گذاری، صادرات ارائه شد؛ اعضای کمیسیون صنایع نگرانی مشترکی داشتند مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد رشد سال گذشته تداوم داشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه سال گذشته بخش صنعت، معدن و تجارت رشد بسیار خوبی داشت و رشد خوبی در حوزه تولید رقم خورد به‌طور مثال رشد پاییز سال گذشته ۱۱.۶ درصد بود که از ابتدای سال ۹۶ بی‌نظیر بود.

تدوین برنامه مهار تورم در وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ما یک برنامه برای مهار تورم و یک برنامه برای رشد تولید تدوین کردیم و در این برنامه‌ها سازوکارهایی که باید اصلاح شوند، درج‌شده است؛ در نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز درباره این برنامه‌ها توضیحاتی ارائه و مقرر شد در جلسات آتی کمیسیون این برنامه‌ها به‌تفصیل تشریح شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه‌هایی که مدون شده رشد خوبی در بخش‌های مختلف در سال گذشته داشتیم تداوم داشته باشد.

فاطمی در پاسخ به این پرسش که آیا درزمینهٔ مهار تورم و رشد تولید خلأ قانونی وجود دارد، اضافه کرد: ما به دو قانون نیاز داریم؛ نخست قانون مالیات بر عایدی سرمایه که اکنون مجلس در حال بررسی آن است؛ این مالیات موجب تنظیم‌گری در بازارهایی که دلالی و واسطه‌گری وجود دارد مانند خودرو و مسکن می‌شود.

وی بابیان اینکه دومین قانون موضوع مالیات بر سود مازاد است، ادامه داد: این مالیات در برخی کشورها عملیاتی شده است و به کنترل‌گرانی و گران‌فروشی کمک می‌کند؛ پیش‌نویس این موضوع در وزارتخانه آماده‌شده و به‌زودی در دولت مطرح می‌شود و در قالب لایحه به مجلس ارسال خواهد شد؛ این دو ابزار مالیاتی می‌تواند در کنترل و مهار تورم بسیار مؤثر باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برخی کشورها با اجرای قانون مالیات بر سود مازاد گرانی و گران‌فروشی را مهار کرده اند، گفت: به زودی پیش نویس لایحه مالیات بر سود مازاد در دستور کار هیئت دولت قرار می‌گیرد.

بررسی عملکرد حوزه صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱ در کمیسیون صنایع

مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: حوزه‌های صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱ رشد خوبی داشته به‌گونه‌ای که رشد این حوزه‌ها نسبت به میانگین رشد اقتصادی در کشور حدود دو برابر بوده است.

وی اضافه کرد: باید توجه کرد که نرخ رشد تولید در سال جاری نسبت به سال گذشته نه‌تنها کاهش پیدا نکند بلکه افزایش داشته باشد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس این موضوع موردبررسی قرار گرفت که باید چه برنامه‌ای اجرایی کرد تا تداوم رشد تولید در حوزه صنعت و معدن در سال جاری تضمین شود.

وی تصریح کرد: مقرر شد این موضوعات در جلسات آینده بررسی شود تا اجرای برنامه‌ها قابل رصد باشد.

منبع: ایرنا

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!