اقتصاد کلان

وضعیت تجارت چای نگران‌کننده است

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مدیر اجرایی سندیکای چای میزان تولید این محصول در کشور را ۲۶ هزار تن برآورد کرد و گفت: حجم صادرات چای ایران ۳۳ هزار تن برآورد می‌شود و این آمار با میزان تولید چای همخوانی ندارد. این موضوع را با وزیر جهاد کشاورزی نیز درمیان گذاشتیم. به گزارش پایگاه خبری …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مدیر اجرایی سندیکای چای میزان تولید این محصول در کشور را ۲۶ هزار تن برآورد کرد و گفت: حجم صادرات چای ایران ۳۳ هزار تن برآورد می‌شود و این آمار با میزان تولید چای همخوانی ندارد. این موضوع را با وزیر جهاد کشاورزی نیز درمیان گذاشتیم.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،صادق حسنی، مدیر اجرایی سندیکای چای تصریح کرد: در شرایطی که دچار کمبود ارز هستیم، ۹۸ هزار تن چای با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود، از این رو ضرورت دارد که دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کنند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،او درباره موضوع ارائه دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به یک واردکننده چای و اقدام این واردکننده به  فروش دلارها در بازار آزاد و عدم واردات چای اظهار داشت:  در این باره مدرکی به صورت مستند وجود ندارد اما صحبت‌هایی در این باره به گوش رسیده است. اما نکته تعجب برانگیز این است که در ۱۱  ماه گذشته حدود ۹۸ هزار تن چای وارد کشور شده که در چند سال گذشته این میزان واردات چای به کشور بی‌سابقه بوده‌ است و همچنین در همین مدت زمان میزان صادرات چای ابهاماتی دارد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،وی گفت: طبق مستندات در اختیار و آمار استخراج شده از گزارش‌های رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران؛ در ۱۱ ماه گذشته ۹۸ هزار و ۷۰۱ تن چای با ارزش میانگین ۵ دلار و ۸۴ سنت وارد شده است. این میزان واردات چای در شرایطی انجام و در دی و بهمن ماه بسیار سر و صدا شد که واردات چای را ممنوع اعلام کردند اما در همین دی ماه حدود ۱۱ هزار تن چای وارد شد. 

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مدیر اجرایی سندیکای چای با بیان اینکه این میزان واردات چای نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش ۴۸ درصدی داشت، ادامه داد: موضوع مهم این است که این میزان واردات با ارز نیمایی انجام شده و البته شنیده می‌‌شود عده‌ای هم برای واردات چای از ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی استفاده کردند اما از صحت این موضوع اطلاع نداریم و گویا هر شرکتی با یک نرخ متفاوتی نسبت به واردات چای اقدام کرده‌است اما از آنچه مطمئن هستیم این است که تمام واردات حداقل با ارز نیمایی انجام می‌شود. 

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،حسنی تاکید کرد: از سوی دیگر در سال ۱۴۰۱ تمام تولیدات چای ایرانی ۲۶ هزار و ۱۷۱ تن بوده است اما در ۱۱ ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۴۳ تن چای از کشور صادر شده‌است. یعنی ۷ هزار و ۴۷۲ تن بیشتر از تولید، صادر و این میزان صادرات با ارزش میانگین یک دلار و ۲۳ سنت انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،وی گفت: قابل پذیرش و باور نیست که چای با ۵ دلار و ۸۴ سنت وارد شود و صادرات آن با قیمت یک دلار و ۲۳ صورت بگیرد. از سوی دیگر در مدت مشابه در سال گذشته چای با قیمت میانگین ۴ دلار و ۸۲ سنت چای وارد شده یعنی چای را گران هم وارد کرده‌ایم. 

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مدیر اجرایی سندیکای چای درباره میزان مصرف چای در کشور اظهار داشت: پیش از این فرمول محاسبه میزان مصرف این بود که میزان تولید را با میزان واردات جمع و عدد صادرات را از آن کم می‌‌کردیم و عدد به دست آمده میزان مصرف کشور بود اما در حال حاضر با این وضعیت هیچ محاسبه‌ای نمی‌توانیم داشت. درگذشته که روال طبیعی بود یعنی در سال ۱۳۹۹ کل میزان مصرف در کشور به حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن می‌رسید و امروز می‌بینیم که بیش از مصرف داخل، واردات انجام می‌شود و به نظر می‌رسد تا پایان سال عدد واردات چای از ۱۰۰ هزار تن هم عبور می‌کند و میزان صادرات هم به ۱۰ هزار تن بیشتر از تولید برسد. البته شنیده شده که نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده و امیدواریم نتیجه رسیدگی‌ها اعلام شود.

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!