اقتصاد کلان

هدف‌گذاری ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی مشاغل خانگی تا پایان سال

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، اهمیت کارآفرینی و ضرورت توجه به آن در توسعه کشورها و نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی به عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری اثبات شده و غیرقابل انکار است. کشور چین توانست بعد از دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات بزرگی از جمله جنگ جهانی دوباره به اقتصاد خود رونق ببخشد، …

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، اهمیت کارآفرینی و ضرورت توجه به آن در توسعه کشورها و نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی به عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری اثبات شده و غیرقابل انکار است.

کشور چین توانست بعد از دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات بزرگی از جمله جنگ جهانی دوباره به اقتصاد خود رونق ببخشد، اما چگونه؟ در این کشور نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی بر همه آشکار است.

در کشور استرالیا هم نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی کاملاً بارز است و از هر سه نفر استرالیایی یک نفر به‌طور مرتب در خانه کار می‌کند.

کشور ایتالیا از جمله کشورهایی بود که توانست از طریق مشاغل خانگی نرخ بیکاری را کاهش دهد. تا دو دهه قبل هم کشور ایتالیا با یک نرخ بیکاری ۲۲ درصدی مواجه بود. اما با ایجاد و توسعه طرح‌های مشاغل خانگی بیکاری در این کشور به زیر ۱۲ درصد رسید.

در ایران پس از مطرح شدن موضوع توسعه مقاومتی، یکی از راهکارهای رسیدن به این هدف توجه به مشاغل خانگی و حمایت از این بخش عنوان شد، اما از لحاظ آماری هنوز هم ایران نسبت به کشورهای توسعه‌یافته، سهم کمتری از مشاغل خانگی را به خود اختصاص می‌دهد، به‌طوری‌که این رقم در کشورهای آمریکا، استرالیا و انگلیس بین ۹ تا ۱۱ درصد، اما در ایران آمار اشتغال در خانه حدود سه تا چهار درصد اعلام شده است.

از لحاظ شاخص تولید ناخالص داخلی که یک شاخص مهم در سنجش پیشرفت اقتصادی کشورها است نیز ایران تنها ۲.۲ درصد از حجم تولید ناخالص داخلیخود را به بخش مشاغل خانگی اختصاص داده است.

محمود کریمی‌بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار با بیان اینکه سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل از محل طرح مشاغل خانگی هدف‌گذاری شده بود، اظهار کرد: در عمل ۱۰۳ هزار کد ملی برای طرح مشاغل خانگی در سال قبل ضبط شد، این رقم در واقع ۱۰ درصد از مشاغل ایجادی در سال گذشته را شامل می‌شد.

وی افزود: سال جاری برای ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی از طریق مشاغل خانگی هدف‌گذاری شده که در هشت ماه سال جاری، ۹۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال به هدف‌گذاری ۱۵۰ هزار فرصت شغلی از طریق مشاغل خانگی نائل شویم.

کریمی بیرانوند در مورد منابع مورد نیاز برای ایجاد اشتغال خانگی افزود: منابع این بخش سال گذشته سه هزار میلیارد تومان بود که سال جاری با ۳۳ درصد افزایش چهار هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود، اما همان‌طور که عنوان کردم چون عملکرد طرح مشاغل خانگی تا آبان مناسب بود و درصد جذب اعتبار خوب بود، با همکاری بانک مرکزی اعتبارات جدیدی اضافه شد و سقف اعتبارات مشاغل خانگی به ۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

به گفته وی، از مجموع اعتبارات در نظر گرفته ایجاد اشتغال در سال جاری، ۶۵ درصد منابع برای مشاغل خانگی و در زمینه مشاغل مستقل و پشتیبان جذب شده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!