اقتصاد کلان

نگاه همه‌جانبه و حمایتی به صادرات

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،فارغ از درجه موفقیت در توسعه‌یافتگی، همه کشورها به دنبال تحقق آن هستند، از طرفی و به نسبت پیشرفت بی‌سابقه بشر در علوم مختلف، مفهوم توسعه و علم اقتصاد نیز مشمول تغییرات و پیچیدگی‌های فراوان شده و دیگر نمی‌توان به شیوه‌های کلاسیک در این مسیر گام برداشت و به موفقیت …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،فارغ از درجه موفقیت در توسعه‌یافتگی، همه کشورها به دنبال تحقق آن هستند، از طرفی و به نسبت پیشرفت بی‌سابقه بشر در علوم مختلف، مفهوم توسعه و علم اقتصاد نیز مشمول تغییرات و پیچیدگی‌های فراوان شده و دیگر نمی‌توان به شیوه‌های کلاسیک در این مسیر گام برداشت و به موفقیت نائل آمد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،آنان که دستی بر آتش علمی و عملی اقتصاد دارند به طور قطع به صادرات به چشم موتور محرک و پشتیبان مهم توسعه و اقتصاد می‌نگرند. بر اساس این نگرش صادرات را به مثابه لوکوموتیوی توصیف می‌کنند که واگن‌های مختلف توسعه را به حرکت درآورده و به دنبال خود می‌کشاند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،از سویی دیگر صادرات مهم‌ترین منبع مالی تأمین‌کننده ارز و عامل مهمی در تقویت شرایط پولی و عامل مهم در رشد تولید و اشتغال و رونق کسب‌وکار به شمار می‌آید. به همین دلیل است که صادرکنندگان و تولیدکنندگان کالاهای صادراتی همواره مورد حمایت سیاست‌گذاران اقتصادی در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه هستند. البته مزایای فراوان صادرات کالا و خدمات همچنین رقابت شدید صادرکنندگان و تلاش بر تحصیل بیشترین سهم از بازارهای هدف بر کسی پوشیده نیست و سئوال اصلی، چگونگی رسیدن به شرایط مطلوب در این زمینه است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،صادرات غیرنفتی قبل از هرچیز به وجود یک منظومه شفاف و منسجم تولید با تأکید بر کیفیت محصولات تولیدی بستگی دارد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،بدون تردید تولیدکنندگان در چنین منظومه‌ای به زنجیره‌ای از حمایت‌های دولتی و همچنین زدودن بسیاری از موانع که مقررات نامیده می‌شود، نیاز دارند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،در چنین منظومه‌ای یک واحد صنعتی صادرات محور به سیستم مستمر و سریع تأمین منابع مالی (بهره صفر یا درحد کارمزد) و به تعریفی پایدار و به نسبت ثابت از ارزش ارز بدون کاستن از ارزش آن نیاز دارد. در این بین لازمه رشد کمی و کیفی و روان‌سازی تولید، به آسان‌سازی نحوه تأمین مواد اولیه برای واحدهای مذکور و پایان بخشیدن به تغییر مستمر مقررات و رویه‌ها از جمله قوانین بانکی، تأمین اجتماعی و مالیاتی بستگی دارد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،حمایت مشخص مالی از واحدهای صادرات محور در زمینه توسعه و نوسازی به ویژه لزوم به روز کردن تجهیزات موردنیاز آن واحدها، تخصیص مبالغ تحت عنوان جوایز مؤثر صادراتی از جمله مواردی هستند که به طور جدی سبب افزایش صادرات و ارتقای شاخص کیفی کالاها و محصولات تولیدی خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،نقش سفارتخانه‌ها و رایزنان اقتصادی ایران برای بسترسازی ایجاد روابط اقتصادی با کشورهای مختلف و تسهیل مراودات اقتصادی بسیار اهمیت دارد و به عنوان جزیی از منظومه مزبور باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،همانطور که بیان شد، تقویت و ارتقای شاخص صادرات به یک یا دو عامل مربوط نمی‌شود و سلسله‌ای طولانی از محل تولید (کارخانه) لغایت مرز صادراتی (آبی، زمینی یا هوایی) را دربرمی‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،میزان بهای حمل‌ونقل کالاهای صادراتی و اصلاح وضعیت پایانه‌های مرزی و جاده‌های منتهی به آنها باید جزیی از یک برنامه ملی و همه جانبه به منظور تحول جدی در امر صادرات و ارتقای کمی و کیفی تولیدات صادراتی باشد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،پایانه چذابه از جمله مراکز مهم صادراتی ایران به کشور عراق است که کارکرد صحیح و روان آن می‌تواند در صادرات تحول ایجاد کند، هرچند متأسفانه به رغم گذشت بیش از یک و نیم دهه از آغاز به کار آن همچنان فاقد ابتدایی‌ترین عناصر مورد نیاز یعنی مدیریت واحد است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،لازم به یادآوری نیست که عدم وجود یک مدیریت واحد در مجموعه‌ای با سطح اهمیت یک مرز تجاری تا چه حد سبب ناهماهنگی میان دستگاه‌های مختلف و سرگردانی فعالان اقتصادی و سرگردانی و نارضایتی آنها از وضع موجود می‌شود و در نتیجه این اوضاع به اهداف اقتصادی و صادراتی کشور و بخش خصوصی نیز لطمه وارد می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،به نظر می‌رسد که دلیل ضعف یا فقدان بسیاری از شاخص‌های توسعه رفاهی و خدماتی در آن مرز ناشی از غیاب مدیریت واحد طی مدت طولانی پس از افتتاح آن است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،یکی از نتایج مستقیم مدیریت منسجم و واحد مرز چذابه، پاسخگو شدن در مقابل هرنوع فعل و انفعال و به طور قطع کلید خوردن فرآیند توسعه و ایجاد محیطی سالم و قانونمند خواهد بود. حال یادآور می‌شویم که اتاق اهواز با توجه به تقاضاهای مکرر فعالان اقتصادی خود و در طول یک دهه اخیر همواره خواستار سپردن مدیریت مرز به دستگاهی مشخص بوده و اکنون نیز بر این خواسته مشروع خود پافشاری می‌کند و این تغییر را در راستای رضایت خاطر مخاطبان و در چارچوب سیاست‌های کلان اقتصادی کشور تلقی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،اطمینان داریم که اگر مدیریت واحد در مرز چذابه حاکم می‌بود و آن مدیریت در هر سال فقط یک گام توسعه‌ای برمی‌داشت، ما امروز شاهد مرزی کاملاً متفاوت (از جهت رفاه و خدمات) می‌بودیم. با این وجود اکنون نیز می‌توان مانع فرصت‌سوزی شد و مدیریت واحد را ایجاد کرد.

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!