دسته بندی نشده

نظام مالیاتی کشور بر رعایت انصاف و عدالت حاکم است/ قرار نیست به هر بهانه‌ای مالیات بگیریم

به گزارش ایرنا، «داوود منظور» روز چهارشنبه در اولین همایش هم‌اندیشی اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران با تاکید بر ارتقای فرهنگ مالیاتی، اظهار داشت: مردم از ابتدایی‌ترین حقوق مالیاتی خود اطلاع ندارند.  وی با بیان اینکه جامعه مشاوران مالیاتی، مودیان را با حقوق و قوانین آشنا کنند تا با اطلاع اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند، افزود: جامعه مشاوران …


به گزارش ایرنا، «داوود منظور» روز چهارشنبه در اولین همایش هم‌اندیشی اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران با تاکید بر ارتقای فرهنگ مالیاتی، اظهار داشت: مردم از ابتدایی‌ترین حقوق مالیاتی خود اطلاع ندارند. 

وی با بیان اینکه جامعه مشاوران مالیاتی، مودیان را با حقوق و قوانین آشنا کنند تا با اطلاع اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند، افزود: جامعه مشاوران باید کتابچه‌های آموزشی را برای سطوح مختلف مردم تدوین کند، چراکه بعضی از کسبه سواد خواندن و نوشتن ندارند و از نحوه تسلیم اظهارنامه و یا سایر موارد اطلاع ندارند.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: پنج میلیون واحد صنفی داریم که سه میلیون فرم تبصره ١٠٠ ارائه کردند و باید این افراد از حقوق مالیاتی خودآگاه شوند.

منظور با بیان اینکه جامعه مشاوران با نگاه مسئولیت اجتماعی وارد این حیطه شوند گفت: مشاوره‌هایی که ارائه می‌شود باید علمی و متکی بر مشاهده کامل قوانین و لوایح باشد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی وقت‌ها مشاهده می‌کنیم که یک پرونده سال‌های باز است و فرایند رسیدگی آن به دلیل اینکه درست مستندسازی و دفاع نشده، طولانی شده است.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: جامعه مشاوران باید به‌عنوان وکلای تخصصی مالیاتی با آگاهی از پرونده به احقاق حق مودیان بپردازند.

منظور با اشاره به اینکه اعضای جامعه مشاوران پیش‌کسوت‌های مالیاتی هستند، گفت: این قشر با توجه به تجربه گران‌قدر جزو مفاخر نظام مالیاتی هستند که باید قدردان این سرمایه انسانی باشیم.

وی بیان داشت: باید از ظرفیت بالای این خبرگان بهره برد، ورود به این جامعه بسیار سخت است و در هر دوره آزمون تنها ۱۰ درصد جزو مشاوران پذیرفته می‌شوند.

معاون وزیر اقتصاد بر  ارتباط سازمان مالیاتی و جامعه مشاوران تاکید کرد و گفت: باید ارتباط نزدیکی با جامعه داشته باشیم تا در انجام تکالیف از این قشر بهره ببریم از این رو انتظار داریم افرادی که در ارکان مختلف مشغول به خدمات شدند، بتواند با برنامه مدون و تحولی جامعه را در تراز و استاندارد مالیاتی قرار دهند.

وی بیان کرد: به لحاظ نهادهای مدنی یکی از ارکان جدید حکمرانی اقتصادی استفاده از تشکل و نهادهاست، در همین راستا جامعه مشاوران در پاسخ به نیازهای مالیاتی در دو دهه اخیر شکل‌گرفته است و در مقابل مردم نیاز به خدمات مشاوران مالیاتی دارند.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه نظام مالیاتی کشور بر رعایت انصاف و عدالت حاکم است، گفت: قرار نیست به هر بهانه‌ای مالیات بگیریم و یا اینکه حق دولت را از مالیات تضعیف کنیم.

منظور ابراز داشت: نظام مالیاتی به دنبال احقاق حق واقعی مودیان است، متأسفانه برخی از وکلا نگاه درآمدی صرف به حق‌الوکاله دارند، اما در مقابل مشاورانی هستند که حاضر نیستند به‌خاطر منافع خودشان، کتمان حقیقت کنند.

وی تاکید کرد: قبل از هر موضوعی باید نگاه اخلاق و عدالت‌محور به مودیان مالیاتی داشت تا شاهد شکوفایی جامعه باشیم.


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!