دسته بندی نشده

نرخ تورم در سایر کشورها چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، هیچ کس نمی دانست که درگیری چقدر طول خواهد کشید، یا امواج شوک وارده به اروپا یا سایر نقاط جهان چقدر عمیق خواهد بود. با نزدیک شدن به چهارمین ماه جنگ، پیامدهای اقتصادی درگیری آشکارتر می شود و چشم انداز اقتصادی خوب به نظر …


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، هیچ کس نمی دانست که درگیری چقدر طول خواهد کشید، یا امواج شوک وارده به اروپا یا سایر نقاط جهان چقدر عمیق خواهد بود.

با نزدیک شدن به چهارمین ماه جنگ، پیامدهای اقتصادی درگیری آشکارتر می شود و چشم انداز اقتصادی خوب به نظر نمی رسد.

در شرایط آشفته فشارهای تورمی جهانی در بحبوحه افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی و اختلال در زنجیره تامین به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا، جنگ بین روسیه و اوکراین تنش‌های عرضه و تقاضا را تشدید می‌کند، به احساسات مصرف‌کننده آسیب می‌رساند و رشد اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند.

در ایران اما به گفته علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی، روند نرخ تورم در ماه‌های اخیر نزولی شده است و این در حالی است که اقتصاد سایر کشورها با افزایش نرخ تورم مواجه شده‌اند.

وی در این خصوص گفت: با توجه به رویکردهای اتخاذ شده در مدیریت فضای اقتصاد کلان ایران و تمهیدات و سیاست‌های اندیشیده شده و بهبود شرایط بین‌المللی، روند کاهشی نرخ تورم در سال جاری ادامه یابد و شاهد ثبات در بازار ارز، شتاب‌گیری رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب در فعالیت‌های اقتصادی باشیم.

طبق اعلام مرکز آمار نرخ تورم سالانه فروردین ١۴٠١ برای خانوارهای کشور به ٣٩,٢ درصد رسید که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

نرخ تورم در کشورهای اروپایی و آمریکایی چقدر است؟

در ایالات متحده آمریکا هزینه های مصرف کننده در ماه مارس بیش از حد انتظار افزایش یافته است و افزایش مخارج مصرف‌کننده در سه ماهه دوم و ترس از رکود اقتصادی پس از انقباض غیرمنتظره، اقتصاد این کشور را در سه ماه اول سال کوچک کرده است.

به گفته وزارت بازرگانی، هزینه های مصرف کننده که بیش از دو سوم فعالیت اقتصادی ایالات متحده را تشکیل می دهد، در ماه گذشته ۱.۱ درصد افزایش یافت.

طبق داده‌های وزارت کار ایالات متحده که در ۱۲ آوریل منتشر شد، نرخ تورم سالانه برای ایالات متحده ۸.۵ درصد برای ۱۲ ماه منتهی به مارس ۲۰۲۲ است که بالاترین نرخ تورم از دسامبر ۱۹۸۱ در این کشور است.

تورم سالانه با همه معیارها از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو فراتر رفته است و انتظار می رود بانک مرکزی چهارشنبه آینده نرخ بهره را نیم درصد افزایش دهد؛ فدرال رزرو در ماه مارس نرخ بهره خود را ۲۵ واحد افزایش داد.

هزینه های نیروی کار در آمریکا نسبت به سال قبل ۴.۵ درصد افزایش یافته است که بزرگترین افزایش از سال ۲۰۰۱ است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

۲۲۳۲۲۷


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!