اخبار اقتصادی و صنعتیغذا، دارو و کشاورزی

مصرف دو برابری آب برای تولید محصولات کشاورزی نسبت‌به استاندارد جهانی

به گزارش سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت نیرو، فیروز قاسم‌زاده اظهار کرد: حدود ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و از طرفی راندمان مصرف آب کشاورزی با استانداردهای موجود دنیا فاصله دارد؛ به عبارت دیگر راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی ایران حول‌وحوش ۴۰ درصد است، در حالی که این …

به گزارش سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت نیرو، فیروز قاسم‌زاده اظهار کرد: حدود ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و از طرفی راندمان مصرف آب کشاورزی با استانداردهای موجود دنیا فاصله دارد؛ به عبارت دیگر راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی ایران حول‌وحوش ۴۰ درصد است، در حالی که این شاخص در کشورهای اطراف ایران به ۶۰ درصد هم می‌رسد.

وی ادامه داد: شاخص بسیار مهم دیگری که در بخش کشاورزی معمولاً مورد استناد قرار می‌گیرد، بحث بهره‌وری است، بدین معنا که اگر میزان محصول کشاورزی به کیلوگرم از مصرف یک مترمکعب آب حاصل شود، این عدد در سطح کشور ما با توجه به آمار متغیری که وزارت جهاد کشاورزی ارائه می‌کند، از ۹ دهم تا یک‌وچهار کیلوگرم بر هر کیلومتر مکعب است که در سالنامه آماری وزارت جهاد کشاورزی انعکاس یافته است.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: این در حالی است که عدد متوسط دنیا تولید دو و نیم کیلوگرم به ازای مصرف هر مترمکعب آب است. وقتی این‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند، مشاهده می‌شود که بهره‌وری آب بخش کشاورزی نسبت استانداردهای رایج و مرسوم دنیا فاصله معناداری دارد و ما حدود دو برابر آب بیشتری برای تولید همین میزان محصول کشاورزی مصرف می‌کنیم.

قاسم‌زاده درباره صرفه‌جویی قابل توجه آب در برخی روش‌های آبیاری نوین از جمله آبیاری زیرسطحی که مورد تأکید وزیر نیرو نیز قرار دارد، گفت: در این شیوه آبیاری، آب به ریشه گیاه می‌رسد و تلفاتی که ممکن است در سطح مزرعه، صرف رویش علف‌های هرز و تبخیر مازاد شود، اتفاق نمی‌افتد و از این طریق می‌توان با حداقل آب مصرفی میزان تولید را حفظ کرد.

وی درباره اقدام‌های صورت‌گرفته برای افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: در بخش سیاست‌گذاری، موضوع‌های مختلفی را تاکنون دنبال کرده‌ایم، یکی اینکه در برنامه سازگاری با کم‌آبی که یک برنامه بین‌وزارتخانه‌ای بود، با وزارت جهاد کشاورزی توافق شد تا در عرض ۴-۵ سال ابتدای برنامه، حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب از مصرف آب کشاورزی کاسته شود، اما در تدوین الگوی کشت رقم صرفه‌جویی سه میلیارد مترمکعبی آب مطرح شد.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: درحال‌حاضر تمرکز ما بر اجرای صحیح الگوی کشت است، چون اعتقاد داریم با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت ایران، باید محصولات کشاورزی متناسب و منطبق با اقلیم‌ها کشت شود و اجرای صحیح این کار می‌تواند صرفه‌جویی مصرف آب را به دنبال داشته باشد.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: بعضاً ممکن است نیاز آبی محصولی در اقلیم‌های متفاوت تا دو الی سه برابر تغییر پیدا کند، چنان‌چه بتوانیم چنین الگویی را در بخش کشاورزی اجرایی کنیم، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف آب و صیانت از منابع آب بین‌نسلی کشور را خواهیم داشت.

وی درباره توسعه شبکه‌های آبیاری افزود: در این بخش رشد بسیار قابل توجهی پس از انقلاب اتفاق افتاده است و از حدود ۵۵۰ هزار هکتار ما به حدود دو و نیم میلیون هکتار، یعنی رشد ۴-۵ رسیده‌ایم و اکنون نیز این رشد ادامه دارد.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: با توسعه شبکه‌های آبیاری در بخش انتقال و توزیع کاهش تلفات را شاهد خواهیم بود، اما بحث اصلی رعایت الگوی کشت است که می‌تواند دستاوردهای بسیار خوبی را به همراه داشته باشد و به طور مستقیم بر افزایش بهره‌وری آب کشاورزی تأثیرگذار خواهد بود.

قاسم‌زاده، درباره اعمال مدیریت حوضه‌های آبریز که در دنیا رایج بوده و از دو سال قبل در وزارت نیرو نیز اجرایی شده است، افزود: همچنین با تصویب سند حکمرانی آب مدیریت یکپارچه منابع آب اتفاق افتاده و همه تصمیم‌گیران همه در کنار قرار گرفته و برای آب کشور تصمیم می‌گیرند.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!