اخبار اقتصادیاقتصاد کلان

متوسط نرخ بیکاری در استان‌های مرزی ۹.۹ درصد شد

به گزارش سرمایه ایرانی، محمود کریمی بیرانوند, در سومین نشست کمیته ملی تقویت کسب و کار مناطق مرزی با اشاره به همسایگی ایران با ۱۵ کشور و وجود مرز طولانی با این کشورها، اظهار کرد: توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای همسایه، تنوع جغرافیایی در مناطق مرزی، تنوع خطرات و تهدیدات …

به گزارش سرمایه ایرانی، محمود کریمی بیرانوند, در سومین نشست کمیته ملی تقویت کسب و کار مناطق مرزی با اشاره به همسایگی ایران با ۱۵ کشور و وجود مرز طولانی با این کشورها، اظهار کرد: توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای همسایه، تنوع جغرافیایی در مناطق مرزی، تنوع خطرات و تهدیدات امنیتی از سوی همسایگان، پایین بودن شاخص‌های توسعه در بیشتر این مناطق باعث شده تا تدوین برنامه برای ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان ضرورت و اهمیت پیدا کند.

وی افزود: بر اساس سرشماری عمومی سال ۹۵ تعداد شهرهای مرزی ۱۲۰ شهر بوده که میانگین نرخ بیکاری بیش از ۱۳ درصد داشته، در سال ۱۴۰۰ استان‌های مرزی به ۱۶ استان رسیده که میانگین نرخ بیکاری در آن‌ها ۹.۹ درصد بوده است.

معاون اشتغال وزارت تعاون گفت: استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی ۲ استانی هستند که نسبت خانوارهای دو دهک پایین در بین استان‌های کشور دارند.

مسئولیت ۱۶ استان در طرح ملی تقویت کسب و کار معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال

طه رمضانی، معاون دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی توسعه کارآفرینی و اشتغال به مرور کلی بر پیش‌نویس نهایی دستورالعمل ماده ۴ تصویب‌نامه برنامه ملی پرداخت و گفت: وزارت تعاون مکلف است با همکاری ستاد و از طریق نهادهای تسهیل‌گر ایجاد اشتغال پایدار را اجرا کند. بر اساس این مصوبه این دستورالعمل آماده شده و کلیه نهادهای عمومی غیر دولتی، انقلابی و سازمان‌های مردم نهاد به عنوان نهاد تسهیلگر در این دستورالعمل مشخص شده‌اند.

وی گفت: در ماده ۲ این دستورالعمل قلمرو مشخص شده ۱۶ استان مرزی کشور با اولویت‌های استان‌های آذربایجان غربی، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و هرمزگان است. جامعه هدف نیز کلیه اشخاص ساکن در قلمرو برنامه که از مزایای طرح‌ها و الگوهای کسب و کار اجرا شده توسط نهادهای تسهیلگر نفع می‌برند.

رمضانی درباره آخرین گزارش درباره اقدامات انجام شده، افزود: نتیجه اقدامات انجام شده در این مدت به تصویب کلیات ساز و کار اجرایی برنامه ملی، ابلاغ ساز و کار به دستگاه‌های اجرایی ذیربط جهت اخذ برنامه عملیاتی، ابلاغ ساز و کار به استانداران مرزی جهت اخذ برنامه عملیاتی، دریافت نسخه اولیه دستورالعمل اجرایی از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برگزاری جلسات داخلی و تدوین پیش‌نویس دستورالعمل منجر شده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!