کشت و صنعت

ماین نیوز – اکتشاف ۲۶۰ هزار کیلومتر از پتانسیل‌ معدنی فلزی در سطح کشور

  به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، علیرضا شهیدی، امروز شنبه ۱۱ شهریور در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در مساحت حدود ۱۵ هزار کیلومتر از وسعت این استان، اظهار کرد: به دنبال طرح تحول زمین شناسی …

اکتشاف ۲۶۰ هزار کیلومتر از پتانسیل‌ معدنی فلزی در سطح کشور

 

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، علیرضا شهیدی، امروز شنبه ۱۱ شهریور در آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در مساحت حدود ۱۵ هزار کیلومتر از وسعت این استان، اظهار کرد: به دنبال طرح تحول زمین شناسی که در استان خراسان جنوبی به صورت موفق انجام شد، نتایج و یافته‌های این طرح را برای استفاده حداکثری در اختیار معاونت معدنی وزارت صمت و سازمان ایمیدرو قرار دادیم.

 وی با بیان اینکه با این اقدام حدود ۱۱۷ محدوده معدنی را شناسایی کردیم، افزود: از این تعداد ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای اولین بار در شرق ایران، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده محدوده سرب و روی را شناسایی کردیم.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه امیدواریم بخشی از این ۱۱۷ محدوده تبدیل به معدن شود، خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید کار شناسایی و پی‌جویی بسیار سخت و پیچیده‌ است و اصولا در همه جای دنیا حاکمیت این مسئولیت را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه این سازمان طی ۲ سال گذشته و از مهرماه سال ۱۴۰۰ در زمینه معدن فعالیت مطالعاتی را در این استان آغاز کرده‌است، بیان کرد: بر اساس اطلاعات موجود در استان و اطلاعاتی که بعدها تکمیل‌تر شد در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بخش قابل توجهی از استان تحت مطالعات ژئوفیزیک هوابرد قرار گرفت تا اکتشاف ذخایر پنهان در استان انجام شود.

شهیدی از خراسان جنوبی به عنوان استان معدنی با پتانسیل بسیار بالا یاد کرد و گفت: به همین خاطر در طرح اکتشافات معدنی خراسان جنوبی را انتخاب کردیم و این استان جزو محدود استان‌های ما است که هم عناصر فلزی و هم غیرفلزی و حتی ذخایره استراتژیک در آن وجود دارد.

وی بیان کرد: ایران اسلامی یک درصد جمعت دنیا، یک درصد خاک دنیا ولی حدود هفت درصد مواد معدنی دنیا را دارد که یکی پتانسیل بسیار بالا برای کشور است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بیان کرد: اگر اقدامات اکتشافی در سطح کشور کامل شود یک گنج بسیار فراوان از مواد معدنی خواهیم داشت که تاکنون شناخته نشده‌ و باید به دنبال شناسایی کامل آن در کشور باشیم.

شهیدی ضمن تقدیر از خدمات ۹ ماهه سرپرست سابق اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، بیان کرد: با توجه به بخش نامه ارسالی از سوی وزیر صمت در خصوص تشکیل شورای‌های هم خانواده صمت باید که این شوراها به صورت جدی‌تر تشکیل شود.

شهیدی تصریح کرد: سرپرست جدید اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم کارنامه درخشانی دارند و دارای چهره ملی، علمی و نخبگانی و خوش فکر هستند و ما در سازمان زمین شناسی هم توانمند در کنار ایشان هستم تا اکتشافات خود را در خراسان جنوبی کامل و مردم این استان را از این ظرفیت بهره سازیم.

وی افزود: امیدواریم با کارهای اکتشافی بیشتر در آینده شاهد رونق صنایع جوار معدنی در این استان باشیم چراکه بخش معدن در زمینه توسعه پایدار حرف اول را می‌زند و این بخش نقش موثری در تولید ثروت کشور دارد.

وی با اشاره به نقش علم و دانش در خلق ثروت در بیانیه گام دوم انقلاب، تصریح کرد: امیدواریم با بهره گیری از دانش بیشتر شاهد شکوفایی در حوزه معدن باشیم.

جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز با تقدیر از زحمات مدیرکل پیشین، بیان کرد: امروز امانت سنگین در حوزه صنعت، معدن تجارت استان به فرد دیگری واگذار می‌شود که توانایی‌های لازم را دارد.

وی با بیان اینکه فعالیت در این بخش امید را به جامعه صنعتی هدیه می‌دهد، اظهار کرد: تاکنون در سطح خراسان حنوبی مطالعات و تحقیقات خوبی در حوزه زمین شناسی و معدن صورت گرفته است.

اشرفی با بیان اینکه این بخش از مزیت‌های نسبی و پیشران و موتور محرکه استان است، تصریح کرد: تاکنون با وجود ظرفیت‌ها هنوز نتوانسته‌ایم بهره برداری لازم را از منابع معدنی داشته باشیم که امیدواریم بتوانیم در این حوزه نقش آفرین باشیم.

احمد آریافر، سرپرست جدید اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز گفت: امیدواریم با عملکرد خوب خود در راستای توسعه اقتصادی خراسان جنوبی گام های موثری برداریم.

وی افزود: اگر به دنبال تغییر و تحول و پیشرفت هستیم نقش نیروی انسانی از همه موارد موثر است. مشکل ما در کشور براساس فرمایشات مقام معظم رهبری مشکل مدیریتی است، اما کاری غیرقابل حل در جامعه نداریم و با تعامل، همفکری و کارتیمی می‌توانیم مشکلات را حل و به توسعه دست یابیم.

آریافر خاطرنشان کرد: باید کادرسازی در مجموعه‌های مدیریتی دنبال شود که در دستورکار مدیریت جدید خواهد بود.

وی با تاکید بر سرکشی مستمر ادارات شهرستان ها در راستای بررسی و حل مشکلات، بیان کرد: باید برنامه و نقشه راه ما در اداره‌کل مشخص باشد تا به اهداف مدنظر دست یابیم.

وی با اشاره هفت میلیارد تن ذخیره معدنی در خراسان جنوبی، بیان کرد: در خصوص فرآوری این موارد نیاز ورود تکنولوژی به استان هستیم.

آریافر تصریح کرد: در باب صنعت هم با کار دولتی نمی توان کاری کرد و باید هلدینگ های بزرگ کشور وارد استان شوند.

وی ادامه داد: یک صدم درصد سرمایه‌گذاری کشور در خراسان جنوبی وجود دارد که وضعیت استان از این نظر بسیار ضعیف است و ارتقای این وضعیت نیازمند تلاش جهادی و جدی است.

آریافر چهار بازارچه مرزی و منطقه ویژه اقتصادی از ظرفیت های استان در حوزه تجارت خارجی برشمرد و گفت: اما متاسفانه در این زمینه یک طرفه عمل می‌کنیم و تنها به موضوع صادرات توجه کردیم در صورت کشور افغانستان ظرفیت‌هایی برای واردات کالا و فرآوری آن در استان را دارد.

در این آیین از خدمات حامد حسن نژاد تقدیر و احمد آریا فر به عنوان سرپرست اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی منصوب شد.

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۱

منبع خبر : ماین نیوز

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!