اخبار اقتصادی و صنعتیپترو پالایش

قرار داد ۱۱ میلیون یورویی شرکت نفت با دانش بنیان‌ها

به گزارش سرمایه ایرانی، بروز قنبری عدیونی در برنامه تهران بیست درباره دانش بنیان شدن صنایع نفت اظهار کرد: کارگروه دانش بنیان صنایع نفت در وزارت نفت تشکیل شد تا در راستای تسهیل گری و سیاست گذاری کلان از شرکت‌های دانش بنیان و تسریع در راستای تولیدات بار اول شرکت‌های دانش بنیان فعالیت کند. وی …

به گزارش سرمایه ایرانی، بروز قنبری عدیونی در برنامه تهران بیست درباره دانش بنیان شدن صنایع نفت اظهار کرد: کارگروه دانش بنیان صنایع نفت در وزارت نفت تشکیل شد تا در راستای تسهیل گری و سیاست گذاری کلان از شرکت‌های دانش بنیان و تسریع در راستای تولیدات بار اول شرکت‌های دانش بنیان فعالیت کند.

وی افزود: وزارت نفت سال گذشته رتبه اول در حمایت از تولیدات بار اول را داشته است. بیش از ۳۱۱ طرح به عنوان تولید بار اول تعریف شده و ۲۴ قرارداد منعقد شده که ۲.۳ دهم همت یعنی ۱۱ و نیم میلیون یورو ارزش این قراردادها بوده است.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: وزارت نفت در دولت سیزدهم هدف گذاری کرد که مسائل فناورانه روی میز گذاشته شود و زمین بازی را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهیم. نیاز فناورانه شرکت ملی نفت توسط این شرکت‌ها تأمین شد و شرکت‌های دانش بنیان محصولات مورد نیاز این شرکت را تولید کردند.

قنبری گفت: دستور العمل تولید بار اول در جهت تسریع در استفاده و انعقاد قرارداد با تولیدات بار اول است. این کارگروه در حوزه مالی و استفاده از صندوق‌های فناوری به تأمین مالی شرکت‌های دانش بنیان کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت نفت برای اولین بار نیاز به تجهیزات خودش را در سامانه خودش در معرض دید عموم قرار داده و شرکت‌های دانش بنیان اگر ایده‌ای داشته باشند می‌توانند از طریق سایر شرکت‌های شرکت ملی نفت به ما اعلام کنند و وقتی طرح توجیهی کاملی از این شرکت‌های فناور و دانش بنیان اخذ و ارزیابی صورت بگیرد و محرز شود که پتانسیل ساخت دارند تأمین اعتبار می‌شوند تا اقدام به ساخت این محصولات کنند.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران افزود: ۱۴ پروژه جدید هم کلید خورده که توسط شرکت‌های دانش بنیان اجرا می‌شود و تأثیر به سزایی در ارتقا شرکت ملی نفت خواهد داشت. این تجهیزات شامل ساخت لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی که سازنده آنها اروپایی‌ها هستند. برای تولید ۱۴ عدد توربو کمپرسور ۱۵ مگاوات با یک شرکت دانش بنیان قراداد بسته‌ایم که برای جمع آوری گازهای فلر و فشار افزایی لوله‌ها از آنها استفاده خواهیم کرد.

قنبری ادامه داد: لامپ‌های ال ای دی ضد انفجار که حجم بالای مصرف دارند نیز از جمله سفارشات ما به شرکت‌های دانش بنیان است. سیاست گذاری ما تجاری سازی این محصولات هم هست.

وی افزود: سیاست گذاری کلان شرکت نفت استفاده از تولیدات داخلی و ملی است. لیست ۵۵۰ شرکت دانش بنیان در وزارت نفت برای انعقاد قرار داد وجود دارد. در سال گذشته آمار تولید بار اول ۳۱۱ طرح در شرکت ملی نفت ایران بوده که ۲۴ پروژه در حال اجرا بار اول داریم، شرکت ملی گاز ۵۹ طرح و شرکت ملی پالایش و پخش ۲۲۰ طرح داشته که ۴ مورد آن بار اول و شرکت ملی پتروشیمی ۴ طرح داشته است.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: یکی از معضلات و مشکلات ما تولیدات دوار، توربین و کمپرسورها است و به همین دلیل طرح جایگزینی این تولیدات را مطرح کرده‌ایم. درواقع می‌توان گفت شرکت نفت از هرطرح و ایده‌ای که متناسب با نیازهای این شرکت باشد استقبال کرده و از آن‌ها استفاده می‌کند.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!