اخبار اقتصادی و صنعتیاقتصاد کلان

ضرورت اصلاح نظام بانکی/پول ملی باید آسیب‌زدایی شود

عبدالمجید شیخی در گفتگویی، اظهار کرد: بازی با نرخ سود، هیچ اثر مثبتی بر توقف جولان بخش غیرمولد نخواهد داشت. تا زمانی که قطار تورم متوقف نشود هیچ راهکاری برای جلوگیری از ورود نقدینگی به سمت فعالیت‌های غیرمولد، پولشویی و دلالی وجود ندارد. وی افزود: باید از یک طرف فعالیت‌های مولد تشویق و فعالیت‌های غیرمولد …

عبدالمجید شیخی در گفتگویی، اظهار کرد: بازی با نرخ سود، هیچ اثر مثبتی بر توقف جولان بخش غیرمولد نخواهد داشت. تا زمانی که قطار تورم متوقف نشود هیچ راهکاری برای جلوگیری از ورود نقدینگی به سمت فعالیت‌های غیرمولد، پولشویی و دلالی وجود ندارد.

وی افزود: باید از یک طرف فعالیت‌های مولد تشویق و فعالیت‌های غیرمولد سرکوب شود تا فضا برای تحقق سود واقعی فراهم شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: نرخ سود در بازار بانک محور باید نرخ تحققی و عملیاتی باشد. همچنین در بازارهای سرمایه محور همچون بورس، نرخ سود باید بر مبنای بازدهی حقیقی سرمایه تعیین شود. برای تحقق این هدف نیازمند تعطیل شدن بازار ثانویه بورس هستیم. همچنین همه بانک‌ها باید موظف شوند حاصل عملیات خود را به صاحبان سپرده پرداخت کنند و بانک‌ها فقط حق‌الوکاله را برای خود در نظر بگیرند.

بازار بین بانکی باید مسدود شود

شیخی اضافه کرد: بانک‌ها باید از خلق اعتبار منع شده و بانک‌های خصوصی باید تعطیل شود. بازار بین بانکی باید مسدود شده و مشارکت بانک‌ها در بده بستان قرض باید براساس فعالیت‌های عملی و نرخ سود تحققی انجام شود تا نرخ سود بازار غیر بانکی نیز تابعی از فعالیت‌های عمومی سرمایه گذاری شود.

وی تصریح کرد: لازمه رسیدن به این هدف این است که بانک‌های سپرده‌های عمومی و خاص داشته باشند. در سپرده‌های عام، مجموعه‌ای از انواع سپرده‌ها که برای انواع سرمایه گذاری‌های متنوع اختصاص داده می‌شود قرار دارد. این سپرده‌ها می‌تواند نرخ سود ساعت شمار نیز داشته باشد. بده بستان بین بانکی نیز از نتایج عملیاتی نرخ سود سپرده‌های عام تبعیت می‌کند.

باید به دنبال اصلاح نظام بازار و نظام بانک محور باشیم

این کارشناس اقتصادی گفت: سپرده‌های خاص نیز برای پروژه‌های بزرگ و افرادی که علاقه مند به مشارکت در سرمایه گذاری‌های درازمدت هستند، تعریف شود. باید به دنبال اصلاح نظام بازار و نظام بانک محور باشیم. تعیین نرخ سود جز آسیب به اقتصاد نتیجه‌ای ندارد.

شیخی اضافه کرد: نرخ ۲۳ درصدی نرخ سود فقط یک مسکن بسیار ضعیف بوده و بخشی از بازار سرمایه را تخلیه می‌کند چراکه بازار سرمایه و بازار بانکی رابطه متقابلی دارد. با افزایش نرخ سود افرادی که کمتر ریسک پذیر هستند سپرده‌های خود را از بورس خارج کرده و به سیستم بانکی وارد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: حاشیه سود بخش غیرمولد با نرخ سود رسمی اعلامی بانک مرکزی زیاد است بنابراین تغییر این نرخ تأثیری بر کوچک شدن بخش غیرمولد ندارد. لازم است آسیب زدایی درونی و بیرونی از پول ملی انجام شود.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!