اقتصاد جهانی

صندوق بین‌المللی پول و آرژانتین بر سر وام ۷٫۵ میلیارد دلاری توافق کردند

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد با دولت آرژانتین به توافقی در سطح کارکنان رسیده است تا وامی ۷٫۵ میلیارد دلاری را در اختیار این کشور قرار دهد و پنجمین و ششمین بازبینی برنامه وام ۴۴ میلیارد دلاری این کشور را تکمیل کند. به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،این توافق که …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد با دولت آرژانتین به توافقی در سطح کارکنان رسیده است تا وامی ۷٫۵ میلیارد دلاری را در اختیار این کشور قرار دهد و پنجمین و ششمین بازبینی برنامه وام ۴۴ میلیارد دلاری این کشور را تکمیل کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،این توافق که هنوز نیازمند تائید هیئت مدیران اجرایی صندوق بین‌المللی پول است، برخی از الزامات دریافت وام را برای آرژانتین کاهش می‌دهد زیرا این کشور درگیر خشک‌سالی ویرانگری است که باعث ایجاد محیط اقتصادی به‌شدت بحرانی و از دست رفتن برخی از اهداف مالی ماه ژوئن آرژانتین شده است.  قرار است هیئت‌مدیره صندوق در ماه اوت برای بررسی این توافق تشکیل جلسه دهد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،به گفته صندوق، از زمان چهارمین بررسی برنامه وام آرژانتین در ماه مارس تاکنون وضعیت اقتصادی این کشور به دلیل تبعات بیش‌ازحد انتظار خشک‌سالی بر صادرات و وضعیت مالی به‌شدت چالش‌برانگیز شده است. همچنین صندوق باور دارد در آرژانتین لغزش‌ها و تأخیرهایی در سیاست‌های پولی و اقتصادی وجود داشته است که به افزایش تقاضای داخلی و ضعیف‌تر شدن تراز تجاری دامن زده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،در این توافق از مقامات آرژانتینی درخواست شده است تا به‌منظور حفظ تقاضا برای پزوی آرژانتین، از مثبت باقی ماندن نرخ بهره سیاستی اطمینان حاصل کنند. همچنین از آرژانتین خواسته شده تا تقاضای واردات را با اعمال مالیات‌های ارزی جدید بر کالاهای وارداتی کاهش دهد و میزان کنترل‌ بر هزینه‌ها را تقویت کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،ازآنجایی‌که آرژانتین هیچ ذخیره ارز نقدی در بانک مرکزی خود ندارد، به‌منظور کنترل جریان تبادل ارز، به‌تازگی نرخ‌های مبادله بیشتری برای پزو معرفی کرده است، اما صندوق با این سیاست مخالفت کرده است. ازاین‌رو دولت آرژانتین در فاصله میان توافق در سطح کارکنان و جلسه هیئت‌مدیره اجرایی صندوق باید خواسته‌های صندوق را عملی سازد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،پس از انتشار خبر توافق آرژانتین و صندوق، شاخص سهام اصلی این کشور ۱٫۶۸ درصد افزایش پیدا کرد. بااین‌همه آرژانتین هنوز باید از نکول هفته آینده بدهی صندوق جلوگیری کند. سررسید یکی از بدهی‌های ۲٫۶ میلیارد دلاری این کشور به صندوق پایان ماه جاری و سررسید وام ۸۰۰ میلیونی این کشور ابتدای ماه آینده است. به گفته منبعی آگاه در دولت آرژانتین، مقامات دولت در این کشور در تلاش‌اند برای عمل به تعهدات مالی خود از چندین منبع ازجمله بانک توسعه آمریکای لاتین پول دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، 

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!