پترو پالایش

سرمایه‌گذاری‌ ۶۷.۷ هزار میلیارد تومانی دولت سیزدهم در صنعت گاز

به گزارش خبرنگار شانا، مجید چگنی امروز (دوشنبه، ۱۶ مردادماه) در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه ضمن تبریک به‌مناسبت روز خبرنگار، گفت: افتخارهای صنعت گاز متعلق به همه دولت‌ها، مدیران و کارکنان پس از انقلاب است که توسعه صنعت گاز را بر عهده داشتند و رفاه و آسایش مردم تنها نتیجه زحمات یک دولت …

به گزارش خبرنگار شانا، مجید چگنی امروز (دوشنبه، ۱۶ مردادماه) در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه ضمن تبریک به‌مناسبت روز خبرنگار، گفت: افتخارهای صنعت گاز متعلق به همه دولت‌ها، مدیران و کارکنان پس از انقلاب است که توسعه صنعت گاز را بر عهده داشتند و رفاه و آسایش مردم تنها نتیجه زحمات یک دولت یا چند فرد نیست.

وی افزود: اکنون ۱۲۵۳ شهر، ۳۹ هزار و ۶۹۹ روستای کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و در دو سال فعالیت دولت سیزدهم حدود ۵ هزار و ۲۹۷ روستا با بیش از ۳۰۷ هزار خانوار همچنین ۴۱ شهر با بیش از ۹۴ هزار خانوار گازرسانی شده‌ است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه اکنون ۹۸.۶ درصد جمعیت شهری و ۸۶.۳ درصد جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه کاز کشور هستند، ادامه داد: تعداد مشترکان شبکه گاز ۲۷.۵ میلیون مشترک شامل بیش از ۳۱ میلیون واحد می‌شود.

مصرف ۲۳۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال ۱۴۰۱

چگنی تصریح کرد:‌ مصرف گاز طبیعی نیروگاه‌ها در سال ۱۴۰۱، حدود ۷۵ میلیارد مترمکعب حدود ۳۲ درصد کل مصرف، بخش صنعت ۷۱ میلیارد مترمکعب حدود ۳۱ درصد، بخش خانگی ۶۳ میلیارد مترمکعب شامل ۲۷ درصد، بخش عمومی ۹ میلیارد مترمکعب و ۴ درصد، بخش حمل‌ونقل ۹ میلیارد مترمکعب و حدود ۴ درصد، بخش کشاورزی ۴.۸ میلیارد مترمکعب و حدود ۲ درصد از مصرف گاز کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه مصرف کل گاز کشور پارسال ۲۳۰ میلیارد مترمکعب بوده است که شامل صادرات و مصارف داخلی نمی‌شود، گفت: اکنون حدود ۱۰۱ نیروگاه کشور گازرسانی شده و ۱۵ نیروگاه در دولت سیزدهم به شبکه گاز کشور متصل شده است.

گازرسانی به ۱۰ شهر سیستان و بلوچستان و هرمزگان در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به روند پرشتاب گازرسانی در دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان، اظهار کرد: در دو سال گذشته ۷ شهر و ۱۴۵ روستای سیستان و بلوچستان و ۳ شهر و ۲۴ روستای هرمزگان گازرسانی شده‌اند.

حجم سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت گاز

چگنی درباره حجم سرمایه‌گذاری صنعت گاز در دولت سیزدهم، تصریح کرد: در بخش پروژه‌های گازرسانی روستایی و شهری حدود ۳۸.۶ همت(هزار میلیارد تومان) هزینه شده، در بخش پروژه‌های انتقال گاز ۲.۹ همت، در پروژه‌های مهندسی و توسعه گاز ۱۹.۶ همت، پروژه‌های پالایشگاه‌های گازی ۲.۴ همت و در بخش پژوهش و فناوری ۴.۷ همت سرمایه‌گذاری شده که مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها ۶۷.۷ همت بوده است.

وی یادآور شد: پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۲ هم در بخش پروژه‌های گازرسانی حدود ۳۴.۵ همت، در بخش انتقال گاز ۲.۴ همت، در پروژه‌های مهندسی و توسعه ۲۳.۴ و پالایشگاه‌های گازی ۹ همت است.

این خبر در حال تکمیل است…منبع خبر : شانا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!