اخبار اقتصادی و صنعتیغذا، دارو و کشاورزی

سد چمشیر آبگیری شد/تراز آب ذخیره شده به ۵۸۳ سانتی‌متر رسید

به گزارش سرمایه ایرانی، وزارت نیرو اعلام کرد: پس از یک دوره آبگیری کنترل شده در سد چمشیر در حال حاضر حجمی معادل ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد ذخیره شده است. محمود محضرنیا، مجری سد و نیروگاه سد چمشیر در رابطه با آخرین وضعیت سد اظهار کرد: از دی ماه و با صلاحدید …

به گزارش سرمایه ایرانی، وزارت نیرو اعلام کرد: پس از یک دوره آبگیری کنترل شده در سد چمشیر در حال حاضر حجمی معادل ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد ذخیره شده است.

محمود محضرنیا، مجری سد و نیروگاه سد چمشیر در رابطه با آخرین وضعیت سد اظهار کرد: از دی ماه و با صلاحدید کمیته آبگیری وزارت نیرو و همچنین تیم‌های نظارتی سازمان بازرسی کل کشور آبگیری کنترل شده که شامل پلاک کردن تونل انحراف، تست دریچه‌های تخلیه کننده و کنترل و تنظیم میزان رها سازی آب بود، با موفقیت انجام شد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون آبگیری سد وارد مرحله بعد شده است، اضافه کرد: در این مرحله امکان ذخیره سازی آب تا ارتفاع نرمال سد همراه با پایش و کنترل لحظه‌ای خواهد بود. البته لازم به ذکر است که با توجه به تمهیداتی که در این طرح برای کنترل کیفیت با ایجاد چند مجرا در بدنه سد پیش‌بینی شده این امکان را به طرح خواهد داد که در هر زمان نسبت به تنظیم آب داخل مخزن یا تخلیه آن اقدام شود.

مجری سد چمشیر در مورد نتیجه مرحله آزمایشی آبگیری روی کیفیت آب رودخانه زهره اضافه کرد: هم اینک میزان EC آب در مخزن سد نزدیک به ۱۲۰۰ است که عدد مطلوبی است، در حالی که سابق بر این، در شرایط نبود سد در این ایام میزان EC آب از ۱۸۰۰ نیز فراتر می‌رفت.

محضرنیا ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر تراز سد به ۵۸۳ سانتی‌متر رسیده است، ادامه داد: با وارد شدن به مرحله جدید آبگیری طرح و ذخیره مناسب آب، این نوید را به کشاورزان پایین دست مخصوصاً کشاورزان عزیز دشت‌های زیدون و هندیجان می‌توان داد که در تابستان و پاییز که با آب بسیار اندک و در عین حال بی کیفیت روبه‌رو بودند، از سد چمشیر آب مناسبی را چه به لحاظ کیفی و چه به لحاظ کمی دریافت خواهند کرد.

وی همچنین از حضور احتمالی رئیس جمهور و سایر مقامات ارشد اجرایی کشور برای افتتاح نیروگاه این سد در اردیبهشت سال آینده خبر داد و در این باره افزود: نیروگاه سد چمشیر قادر است سالانه ۴٨٠ گیگاوات ساعت انرژی برق‌آبی تولید کند.

به گزارش سرمایه ایرانی، هدف از احداث سد چمشیر ذخیره ۲.۳ میلیارد متر مکعب آب رودخانه زهره به منظور بهبود کیفیت و کنترل سیلاب‌ها و تولید برق بوده است که پیش‌بینی می‌شود نقش مؤثری در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حاشیه سد داشته باشد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!