مسکن و حمل و نقل

ساخت ۱۶ هزار هکتار شهرک برای نخستین بار در دولت سیزدهم – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در اجلاس معاونان اداری، مالی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در دانشگاه علامه طباطبایی، با بیان اینکه یکی از پر چالش‌ترین مساله‌ها در کشور، مساله مسکن است، افزود: از سال ۱۳۹۵ …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در اجلاس معاونان اداری، مالی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در دانشگاه علامه طباطبایی، با بیان اینکه یکی از پر چالش‌ترین مساله‌ها در کشور، مساله مسکن است، افزود: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ به ازای هر ۱۰۰ خانواده‌ای که تشکیل شده، ۶۴ واحد مسکونی ساخته شده است و عمده این واحدهای مسکونی نیز در مکان‌هایی است که دهک‌های برخوردار حضور دارند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: تاکنون چهار میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کرده‌اند که فاقد مسکن هستند و پیش از این از تسهیلات دولتی برای تأمین مسکن استفاده نکرده‌اند. در قانون جهش تولید مسکن تاکید شده که چهار میلیون مسکن باید ساخته شود، زیرا ضرورت و نیاز کشور ما ساخت مسکن است.

مالکی با تاکید بر اینکه طرح ملی مسکن متفاوت از طرح‌های دیگر است و از ابتدای دولت سیزدهم، ساخت مسکن و حل این مساله در قالب این طرح شروع شده است، گفت: ما در سازمان ملی زمین و مسکن، در همه دوران مسکن مهر دولت نهم و دهم ۵۹۰ هزار واحد یا هشت‌هزار هکتار زمین تأمین کردیم که بخشی از آن هنوز تکمیل نشده است، اما در دو سال گذشته ۵۱ هزار هکتار برای طرح نهضت ملی مسکن تأمین کردیم.

وی بیان‌داشت: ۳۴ هزار هکتار از این زمین‌ها را از الحاق به محدوده شهرها به دست آوردیم و ۱۶ هزار هکتار نیز شهرک‌سازی بوده که برای نخستین بار در دولت سیزدهم انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از طرح‌ها در نهضت ملی مسکن استفاده از اراضی دانشگاه‌ها برای کارکنان و اعضای هیأت علمی است، ادامه‌داد: چگونگی اجرای این تفاهم‌نامه به گونه‌ای است که این زمین‌ها را با تفاهم دانشگاه‌ها و وزارت علوم در اختیار کارکنان و هیأت علمی قرار دهیم. مسکن دانشگاهی هم برای دولت و هم برای وزارت راه و شهرسازی مهم است و اولویت دارد و باید با همکاری خود دانشگاه‌ها منجر به ساخت مسکن شود.

وی با اشاره به عقب‌ماندگی در فناوری‌های نوین ساخت مسکن، گفت: پس از مسکن مهر، فناوری جدیدی برای ساخت مسکن نداشتیم. به همین دلیل از اساتید دانشگاهی که در حوزه مسکن و شهرسازی فعالیت دارند می‌خواهیم که در تهیه طرح‌ها و اجرای آنها خودشان مداخله داشته باشند.

مالکی اضافه‌کرد: ضروری است دانشگاه‌ها از توان علمی اساتید استفاده کنند و مسکن خودشان را مدیریت کنند. ساخت را هم به خود دانشگاه‌ها سپردیم. ما تسهیلگری می‌کنیم اما اجرا و ساخت‌وساز را به عهده خود دانشگاه‌ها گذاشتیم.

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از این فرصت، خطاب به دانشگاهیان گفت: پیش‌تر این فرصت را نداشتیم که این حجم از مسکن را برای کارکنان دانشگاه فراهم کنیم.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!