گردشگری

زادگاه تاریخی امیرکبیر مرمت می‌شود

به‌گزارش سرمایه ایرانی به‌نقل روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، محمد آقازیارتی اظهار کرد: با توجه به آسیب‌های وارده به خانه تاریخی امیرکبیر در قسمت‌های ایوان نسبت به مرمت این مکان با تخصیص اعتبار ۱۰۰ میلیون تومانی آغاز شده است. وی افزود: در بازدیدهای کارشناسی از خانه امیرکبیر و تهیه شرح خدمات، مرمت …

به‌گزارش سرمایه ایرانی به‌نقل روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، محمد آقازیارتی اظهار کرد: با توجه به آسیب‌های وارده به خانه تاریخی امیرکبیر در قسمت‌های ایوان نسبت به مرمت این مکان با تخصیص اعتبار ۱۰۰ میلیون تومانی آغاز شده است.

وی افزود: در بازدیدهای کارشناسی از خانه امیرکبیر و تهیه شرح خدمات، مرمت و بازسازی این بنای با ارزش تاریخی توسط پیمانکار و با نظارت و کارشناسی اداره کل درحال اجراست.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک تصریح کرد: در این مرحله از مرمت پاک‌سازی، لایه‌برداری و رنگ‌آمیزی نرده‌های چوبی و همچنین تراشیدن و اندود کاه‌گل جداره داخلی، ایزوگام و لکه‌گیری دور پشت‌بام انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خانه تاریخی امیرکبیر در دوره قاجاریه بنا شده و به متراژ ۶۲۵ متر مربع عرصه و ۸۱۵ متر مربع اعیان در دو طبقه احداث شده است است، افزود: طبقه اول این بنا دارای سقف قوس‌دار قدیمی و دیوارهای خشتی‌گلی و طبقه دوم دارای سقف تیرچوبی است که در روستای هزاوه از توابع شهرستان اراک قرار دارد.

آقازیارتی در ادامه گفت: منزل تاریخی امیرکبیر به شماره ۲۹۷۰۶ در ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!