اخبار اقتصادیاقتصاد کلان

ریزش بورس در پی تصمیم‌های جدید/ نرخ‌گذاری دلار نیمایی تکرار تجربه دلار جهانگیری است

حمیدرضا جیهانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرمایه ایرانی، اظهار کرد: دولت نسبت به موضوعات ملی و تحولاتی که در حوزه‌های کلان اقتصاد رخ داده است، توجه ویژه‌ای دارد؛ بنابراین به این جمع‌بندی رسید که با توجه به اینکه صالح‌آبادی و تیمش نتوانستند انتظارات دولت رئیسی را فراهم کنند، تغییر و تحولاتی در بانک مرکزی رخ …

حمیدرضا جیهانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرمایه ایرانی، اظهار کرد: دولت نسبت به موضوعات ملی و تحولاتی که در حوزه‌های کلان اقتصاد رخ داده است، توجه ویژه‌ای دارد؛ بنابراین به این جمع‌بندی رسید که با توجه به اینکه صالح‌آبادی و تیمش نتوانستند انتظارات دولت رئیسی را فراهم کنند، تغییر و تحولاتی در بانک مرکزی رخ دهد.

وی افزود: فرزین برخلاف صالح‌آبادی تحصیل‌کرده اقتصاد بوده و طی یک دهه اخیر نیز در چند حوزه بانکی سوابق مشخص و خوبی داشته است.

این پژوهشگر ارشد اقتصادی گفت: با توجه به شرایط بین‌المللی و فضای فعلی اقتصاد، نیاز به یک تحول اساسی در سیاست‌گذاری بانک مرکزی درپی اتفاقات اخیر به ویژه در بازارهای سفته بازی طلا و دلار احساس می‌شد.

دغدغه اصلی فرزین مدیریت بازار ارز و مسئله تورم است

جیهانی با اشاره به نکاتی که رئیس کل جدید بانک مرکزی در سخنان خود اعلام کرده است، اظهار کرد: دغدغه اصلی ایشان مدیریت بازار ارز و مسئله تورم است، اما هم‌زمان باید به همه موضوعات و مسائل به درستی توجه شود.

وی ادامه داد: فرزین توجه به تولید، اشتغال و تورم را به عنوان برنامه اساسی خود معرفی کرده است. حرکت به سوی این اهداف همچون راه رفتن بر روی لبه شمشیر است زیرا هرگونه تغییر در این متغیرها، سایر بازارها را دستخوش تغییر می‌کند.

این پژوهشگر ارشد اقتصادی گفت: به طور مثال موضع‌گیری‌های فرزین، منجر به سقوط بازار سرمایه در روز اخیر شده به نحوی که بیش از ۹۰ درصد سهام بازار سرمایه امروز به صف فروش رفته است؛ زیرا سرمایه‌گذاران از این اقدامات سیگنال منفی دریافت کرده‌اند و شاخص بورس تا این لحظه بیش از ۴۰ هزار واحد افت کرده است.

جیهانی اضافه کرد: بانک مرکزی باید نگاه جامع‌تری داشته باشد. اگر مدیریت تورم منجر به تنش در بازارهای اقتصادی و مالی شود و مخل امر تولید باشد خود به نحوی نقض غرض بوده و منجر به اختلال در تولید و افزایش بیکاری و در نتیجه رکود تورمی شدیدتر خواهد شد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر با توجه به ماهیت تکلیفی مدیریت بازار ارز و ارزش پول ملی، ضرورت مدیریت نرخ ارز، تک‌نرخی‌کردن دلار و شفاف کردن نرخ‌های متعدد ارز در بازارها را دوچندان کرده و از سوی دیگر اهتمام جدی به امر مولدسازی دارایی‌های راکد بانک‌ها و سقف ترازنامه بانک‌ها را می‌طلبد و باید با جدیت در معاونت نظارت بانک مرکزی دنبال شود.

نرخ گذاری برای دلار نیما، کار غلطی است

این پژوهشگر ارشد اقتصادی با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین موضوع در مدیریت بانک مرکزی رعایت خط قرمز اشتغال و تولید، تشکیل سرمایه و جلوگیری از خروج آن است، گفت: نرخ‌گذاری ایستا برای دلار نیما، کار اشتباهی بوده و یادآور اتفاقات سال‌های ۹۶ و ۹۷ درباره نرخ گذاری دلار جهانگیری ۴۲۰۰ تومانی است. لازم است رئیس جدید بانک مرکزی زمینه شناور شدن نرخ دلار هم‌راستا با تورم را ایجاد کند به نحوی که همزمان جذابیت برای فعالیت شرکت‌های صادراتی ادامه داشته و رانتی برای واردکنندگان ایجاد نکند.

جیهانی خاطرنشان کرد: اکنون شرکت‌های صادراتی ملزم به عرضه کالا با دلار ۲۸۵۰۰ تومانی آقای فرزین در سامانه نیما شده‌اند و از طرف دیگر، واردکنندگان ارز ۲۸۵۰۰ تومانی دریافت کرده و کالاهای خود را با دلار بیش از ۴۰ هزار تومانی به مردم عرضه می‌کنند. این موضوع علاوه بر رانتی که برای واردکنندگان ایجاد کرده، جذابیت فعالیت شرکت‌های صادراتی را نیز از بین برده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!