مسکن و حمل و نقل

رشد۴درصدی تخلیه‌ و بارگیری کالا در بنادر کشور طی شش ماهه نخست۱۴۰۲ – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در همایش مدیران این سازمان که با حضور اعضای هیأت عامل و مدیران ستاد و بنادر کشور برگزار شد، در آغاز سخنان خود ضمن ابراز همدردی با مردم مظلوم …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در همایش مدیران این سازمان که با حضور اعضای هیأت عامل و مدیران ستاد و بنادر کشور برگزار شد، در آغاز سخنان خود ضمن ابراز همدردی با مردم مظلوم فلسطین، اظهار کرد: رژیم غاصب صهیونیستی همواره ناکام بوده و انشاالله این بار نیز ناکام خواهد بود و کشورهای مسلمان در یک برهه تاریخی برای نقش‌آفرینی به منظور مقابله با ظلم قرار دارند.

رشد عملیات تخلیه و بارگیری کالا نسبت به شش ماهه سال گذشته

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاهد رشد ۴ درصدی در بخش عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر مالکیتی و حاکمیتی کشور طی شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم، گفت: خوشبختانه موارد طراحی و برنامه‌ریزی شده در حوزه دریایی و بندری به مرحله عملیاتی و اجرایی رسیده است.

تلاش برای ایجاد تحول در بخش تأمین تجهیزات بندری

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: باید شاهد تحول در بخش تأمین تجهیزات بندری باشیم و تأمین تجهیزات استراتژیک بندری در دستورکار سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد.

صفایی با اشاره به اینکه همواره در کشور بر حسب تجارت دریا برد کشور، برنامه‌ریزی صورت گرفته است، عنوان کرد: تاکید مقام معظم رهبری بر حرکت مسئولان با مقوله دریا است و هیچ زمانی ایشان و رئیس‌جمهور تا این حد به مقوله دریا نپرداخته‌اند و انصافاً وزیر راه و شهرسازی نیز نگاهی راهبردی و استراتژیک به حوزه اقتصاد دریا دارند.

اهمیت تصویب برنامه هفتم توسعه در حوزه اقتصاد دریا محور برای سازمان بنادر

وی همچنین به اهمیت تصویب برنامه هفتم توسعه به منظور اجرای احکام مرتبط با اقتصاد دریا محور اشاره و عنوان کرد: احکام مرتبط با اقتصاد دریا محور در برنامه پنج ساله هفتم توسعه، نقش راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی را تعیین می‌کند و این احکام صرفاً مربوط به مباحث بندری و دریایی نیست و مباحث کلان نظام را شامل می‌شود و تحت عنوان اقتصاد دریا پایه در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مصوب شده است.

معاون وزیر راه افزود: در این صورت کارکرد عظیمی در حوزه اقتصاد دریا محور از سوی سازمان بنادر و دریانوردی تعریف می‌شود و نگاه راهبردی از سوی این سازمان شکل می‌گیرد و با تصویب برنامه هفتم توسعه از سوی مجلس شورای اسلامی شاهد پرواز بلند سازمان بنادر در زمینه اقتصاد دریا محور خواهیم بود.

بنادر، چشمه بار و مهم‌ترین نقطه کریدورها هستند

صفایی با اشاره به اهمیت بحث کریدورها، خاطرنشان کرد: در بخش کریدورها بنادر به عنوان چشمه بار، مهم‌ترین و اصلی‌ترین نقاط کریدور هستند و تلاش زیادی به منظور ارتباط با کشورهای مختلف از سوی معاونت بندری و اقتصادی سازمان بنادر با انعقاد قرارداد با کشورهای خارجی به ویژه کشورهای همسایه مدنظر قرار گرفته است.

جزئیات هدف گذاری جذب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه

وی با تاکید بر اینکه هدف گذاری سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه سرمایه گذاری بر جذب ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی است، بیان کرد: ۵۳ هزار میلیارد تومان از این رقم در حوزه مهندسی و توسعه امور زیربنایی و ۴۷ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به حوزه بندری است و در عین حال برنامه‌ریزی صورت گرفته بر جذب ۲۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه گذاری داخلی و ۸۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه گذاری خارجی است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در حوزه سرمایه‌گذاری اولویت اول و آخر سازمان بنادر و دریانوردی بخش خصوصی است و باید اعلام کنیم که قراردادهای سرمایه گذاری اقتصادی می‌شود.

صفایی با تاکید بر اینکه باید سریعاً به مشکلات بنادر رسیدگی شود، خاطر نشان کرد: نباید اجازه توقف هیچ گونه فعالیتی را در بنادر کشور بدهیم و مرتفع کردن مشکلات بنادر کشور باید به عنوان اولویت در دستورکار قرار گیرد؛ نباید بروکراسی ایجاد شود و نگاه باید حل مشکل باشد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!