دسته بندی نشده

دلارهای خانگی در مسیر صرافی‌ها/ دلار حدود ۲۰۰۰ تومان ارزان شد- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اجرایی شدن سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در بازار، قیمت دلار نسبت به هفته قبل که سیرصعودی را پرشتاب طی می‌کرد، کاهش محسوسی داشته و حدود ۲۰۰۰ تومان ارزان شده است. احمد لواسانی رئیس سابق کانون صرافان به خبرنگار تسنیم گفت: قیمت دلار طی سه چهار روز گذشته، …

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اجرایی شدن سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در بازار، قیمت دلار نسبت به هفته قبل که سیرصعودی را پرشتاب طی می‌کرد، کاهش محسوسی داشته و حدود ۲۰۰۰ تومان ارزان شده است.

احمد لواسانی رئیس سابق کانون صرافان به خبرنگار تسنیم گفت: قیمت دلار طی سه چهار روز گذشته، به طور میانگین ۵۰۰ تومان کاهش یافته است، و این روند قیمتی همچنان در بازار ادامه دارد.

آنطور که این فعال بازار ارز می گوید: در برخی از صرافی‌های شهر تهران قیمت دلار به زیر ۳۱ هزار تومان هم رسیده است و تعدادی از صرافی‌ها با این قیمت معاملات ثبت کرده اند.

او تأکید دارد که بخشنامه ارزی بانک مرکزی و مجوز های جدید به صرافی‌ها موجب شد تا صادرکنندگان خرد و ۱۰۰ درصد خصوصی هم بتوانند از محل فروش ارزهایشان با قیمت توافقی در صرافی‌ها ۲۵ درصد درآمد خود را افزایش دهند.

این فعال بازار ارز در پاسخ به اینکه آیا صراف‌ها دلارهای خرد و خانگی را می‌خرند؟ گفت: صرافی‌ها مشکلی در خرید دلارهای خانگی تا سقف ۱۰ هزار دلار ندارند ولی از آنجایی که بازار رو به ریزش است، نگرانی صرافی‌ها خرید ارزهای کلان و با حجم بالاست.

لواسانی ضمن تأکید براینکه طی روزهای گذشته بیشتر فروشنده در بازار داشتیم تا خریدار، گفت: دلارهای خانگی با حجم خرد این روزها وارد بازار شده اند و اکثر مردم از ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها قصد فروش دارند.

به گزارش تسنیم،  با اجرای سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در بازار ارز طی چند روز گذشته قیمت دلار حدود ۲ هزار تومان کاهش یافته است. البته آنطور که صرافی‌ها می گویند: اگر بازار با همین روند پیش برود و عرضه همچنان بالا باشد، در روزهای آینده قیمت دلار کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

با مجوز بانک مرکزی، صادرکنندگان می توانند با قیمت توافقی ارز خود را در بازار بفروشند و صرافی ها نیز می توانند تمام نیازهای واقعی متقاضیان ارز را در بازار پاسخگو باشند؛ این مجوز ارزی موجب شده تا بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی و تنها با استفاده از ارزهای حاصل از صادرات، بازار شاهد افزایش عرضه و کاهش نوسانات قیمتی باشد.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل های مصارف ارزی خدماتی ( موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۳۰۵ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

 

انتهای پیام/


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!