اقتصاد جهانی

درگیری‌های خاورمیانه چه تاثیری بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی دارد؟

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،نبرد میان نیروهای حماس و رژیم صهیونیستی که منجر به مرگ صدها نفر شده است، احتمال درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه را به حس بی‌ثباتی جهانی که طی ۲۰ ماه گذشته به‌واسطه آغاز جنگ اوکراین و روسیه ایجادشده بود. به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،بر اساس گزارش رویترز، مشخص شدن تأثیر …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،نبرد میان نیروهای حماس و رژیم صهیونیستی که منجر به مرگ صدها نفر شده است، احتمال درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه را به حس بی‌ثباتی جهانی که طی ۲۰ ماه گذشته به‌واسطه آغاز جنگ اوکراین و روسیه ایجادشده بود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،بر اساس گزارش رویترز، مشخص شدن تأثیر این درگیری بر اقتصاد جهانی ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد و وابسته به این است که درگیری‌ها تا چه زمان ادامه داشته باشند و به چه مناطقی سرایت یابند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،آنچه مسلم است،  آغاز درگیری‌های خاورمیانه حس امیدی که فعالان اقتصادی نسبت به توانایی در مهار روند افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم ناشی از آغاز همه‌گیری جهانی و سپس حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، در جهان ایجادشده بود را از بین خواهد برد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،آگوستین کارستنز، مدیرکل بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی، معتقد است: هنوز برای تعیین پیامدهای این جنگ جدید خیلی زود است، اگرچه بازارهای نفت و سهام ممکن است با پیامدهای فوری مواجه شوند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،بااین‌همه و تحت هر شرایطی جنگ این پتانسیل حداقلی را دارد که مجموعه‌ای از فشارهای غیرقابل‌پیش‌بینی را به اقتصاد جهانی که از کندی رشد در رنج است و بازارهای آمریکا که در تلاش‌اند خود را با احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تطبیق دهند، وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،کارل تاننبام، اقتصاددان ارشد شرکت North Trust معتقد است: هر منبع عدم اطمینان اقتصادی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی را به تأخیر خواهد انداخت. بااین‌همه بازارها رویدادهای خاورمیانه را دنبال خواهند کرد تا شاید پس از دهه‌ها تنش و درگیری در خاورمیانه، این درگیری به شکلی متفاوت به سرانجام برسد. پرسش اصلی این است که آیا این درگیری رویدادی خواهد بود که تعادل بلندمدت اقتصاد جهانی را برهم بزند؟

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،ضربه به اعتمادبه‌نفس

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،درگیری جدید خاورمیانه و مسائل مربوط به آن احتمالاً در دستور کار رهبران مالی جهان قرار خواهد گرفت که این هفته برای برگزاری نشست‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گرد هم خواهند آمد تا اقتصاد جهانی که از زمان آغاز شیوع همه‌گیری کرونا و تشدید تنش‌های تجاری در وضعیت نوسان عمیقی باقی‌مانده است را بررسی کنند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،تنش جدید خاورمیانه برای بانک‌های مرکزی این چالش را ایجاد خواهد کرد که آیا ممکن است درگیری در این منطقه که نه‌تنها خانه تولیدکنندگان بزرگ نفت مانند ایران و عربستان سعودی است، بلکه خطوط اصلی کشتیرانی از آن عبور می‌کند، به فشارهای تورمی جدیدی منجر شود و یا چنان ضربه‌ای به اعتمادبه‌نفس اقتصادی وارد کند که اقتصاد را دچار اختلال شدید سازد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مقامات فدرال رزرو از قیمت‌های بالای انرژی اخیر به‌عنوان خطری احتمالی برای چشم‌انداز خود برای کاهش تدریجی تورم یادکرده‌اند و همچنین معتقدند که بدون وجود شوکی غیرمنتظره و بیرونی، اقتصاد آمریکا احتمالاً درگیر رکود نخواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،رفتار تولید‌کنندگان بزرگ نفت در این منطقه و امکان افزایش قیمت نفت نقش مهمی را در تعیین سرنوشت اقتصاد جهانی به عهده‌دارند؛ درحالی‌که معاملات در بازارهای اوراق قرضه و سهام در روزهای آینده نشان خواهد داد که بازارها پیامدهای احتمالی را چگونه پیش‌بینی می‌کنند. اقتصاددانان باور دارند درگیری جدید خطر افزایش قیمت نفت و خطراتی را برای تورم و چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی به دنبال خواهد داشت.

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!