دسته بندی نشده

خریداران ارز نظاره‌گر شدند/ چقدر ارز امروز وارد بازار شد؟- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کامران سلطانی زاده درباره اثر سیاست‌های جدید بانک مرکزی در بازار ارز اظهار داشت:  از دیروز شاهد توقف روند صعودی قیمت ارز هستیم، قیمت دلار کمتر از ۲۴ ساعت کانال عوض کرد و از کانال ۳۳ هزار تومان به کانال ۳۲ هزار تومان برگشت.  وی گفت: خریدارانی که برای …

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کامران سلطانی زاده درباره اثر سیاست‌های جدید بانک مرکزی در بازار ارز اظهار داشت:  از دیروز شاهد توقف روند صعودی قیمت ارز هستیم، قیمت دلار کمتر از ۲۴ ساعت کانال عوض کرد و از کانال ۳۳ هزار تومان به کانال ۳۲ هزار تومان برگشت. 

وی گفت: خریدارانی که برای خرید ارز در بازار هجوم آورده‌ بودند الان دیگر خرید نمی کنند بلکه نظاره‌گر بازار هستند؛ امروز نسبت به روزهای قبل خریداران ارز کاهش چشم گیری داشته‌اند.

سلطانی زاده با تأکید براینکه بانک مرکزی بدون استفاده از منابع و ذخایر خود تنها با استفاده از پتانسیل بالقوه صادرکنندگان می تواند نیاز واقعی بازار ارز را تأمین کند، تصریح کرد: با این سیاست، بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و منابع بازار متشکل ازی و با استفاده از منابع توافقی صادر کنندگان بازار ارز به آرامش می رسد.

رئیس شورای عالی کانون صرافان در پاسخ به این سوال که عرضه ی ارز در بازار آزاد نسبت به روزهای قبل چقدر بیشتر شده است؟ گفت: همزمان با ابلاغ مصوبه بانک مرکزی، عرضه ارز از سوی صادرکنندگان چند صد درصد افزایش یافت؛ یکی از مشکلات صادرکنندگان برای فروش ارز این بود که قیمت خریداری شده ارز توسط صرافی ها در سامانه سنا قیمت پایینی بود ولی با توافقی شدن قیمت ارز، جذابیت عرضه ارز برای صادرکنندگان ایجاد می شود. ضمن اینکه در صرافی ها نیز محدودیت فروش وجود داشت اما با افزایش سرفصل‌ها و مجاز شدن فروش ارز به مردم، عملاً از دیروز عرضه ارز افزایش یافته و خریداران نیز امکان خرید ارز را پیدا کردند.

وی گفت: امروز فقط از محل ارز حاصل از صادرات به غیر از بازار متشکل ارزی، بیش از ۱.۵ میلیون یورو در بازار عرضه شده که تا کنون فقط ۵۰۰ هزار یورو فروش رفته است؛ عرضه ی ارز توسط صادرکنندگان از فروش ارز توسط صرافی‌ها پیشی گرفته است؛ به دلیل افزایش عرضه نسبت به تقاضا قیمت ها در بازار کاهشی شده است.

 

به گزارش تسنیم، در راستای جلسات ارزی بانک مرکزی، امروز نیز این بانک میزبان صادرکنندگان محصولات پتروشیمی بود؛ بانک مرکزی دیروز پس از جلسه با صرافی‌ها برای به تعادل رساندن بازار ارز طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند.

بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی، صرافی‌ها ازین پس مجاز هستند تا ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که “در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل های مصارف ارزی خدماتی ( موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۳۰۵ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

انتهای پیام/


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!