اقتصاد کلان

خبر مهم وزیر صمت درباره تحویل خودروهای سامانه یکپارچه

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، عباس علی آبادی در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: خودروهای برقی در خودروهای آینده نبوده و خودروی روز محسوب می‌شوند. اگر بخواهیم به فناوری‌های روز دنیا توجه کردهو همراه و یا جلوتر از آنها حرکت کنیم باید متوجه این تحولات باشیم. وی افزود: در گذشته فاصله انقلاب‌های صنعتی یک …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، عباس علی آبادی در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: خودروهای برقی در خودروهای آینده نبوده و خودروی روز محسوب می‌شوند. اگر بخواهیم به فناوری‌های روز دنیا توجه کردهو همراه و یا جلوتر از آنها حرکت کنیم باید متوجه این تحولات باشیم.

وی افزود: در گذشته فاصله انقلاب‌های صنعتی یک قرن به طول می‌انجامید، اما اکنون روند تحولات بسیار سریع است. اولین خودروهای دنیا برقی بود اما در آن زمان امکان ذخیره‌سازی برق وجود نداشت که منجر به کنار گذاشته شدن خودروهای برقی و جایگزینی خودروهای دیزلی شد.

وزیر صمت گفت: شرایط زیست‌محیطی دنیا اکنون نگران کننده است، بنابراین به ویژه در کلانشرهایی همچون تهران استفاده از خودروهای برقی اولویت دار است، علاوه بر این، وضعیت سوخت‌های فسیلی نگران کننده است، خودروهای برقی به شدت زیست‌محیطی و اقتصادی است.

علی آبادی اضافه کرد: یک خودروی برقی که با گران‌ترین انرژی تجدیدپذیر حرکت می‌کند، ۱۵ کیلووات ساعت برق لازم داشته و در واقع یک دلار و هفت سنت هزینه دارد در حالی که قیمت بنزین فوب خلیج فارس برای ماشین‌های فعلی بیش از هفت دلار است.

وی ادامه داد: این سیاست تاکنون با قطعیت دنبال نشده است، برای تولید انبوه خودروهای برقی نیازمند بسیج همگانی خواهیم بود، علاوه براین چالش‌های موجود در خودروهای بنزینی، در خودروهای برقی نیز وجود خواهد داشت، با این وجود با اراده همگانی سال آینده شاهد عرضه انبوه خودروهای برقی خواهیم بود.

وزیر صمت گفت: در سال جاری نیز تعداد قابل توجهی اتوبوس برقی وارد ناوگان خواهد شد، واردات خودرو را نیز به خودروهای برقی روز دنیا اختصاص دادیم که تنوع و قابلیت‌های بسیاری دارد. برای گذر از شرایط بحرانی تأمین بنزین نیازمند حرکت به سمت خودروهای برقی هستیم.

علی‌آبادی در ادامه درباره تأمین کالا و عرضه مواد اولیه صنعت در بورس کالا، اضافه کرد: تجارت ما در خدمت تولید است تا ناترازی‌ها را رفع کند، نمی‌توان تورم را از طریق واردات مهار کرد و نیازمند تمرکز بر تولید صادرات محور هستیم، بخشی از مواد اولیه اکنون وارداتی است که در تلاشیم تأمین ارز آن سرعت گیرد.

وی با بیان اینکه نیازمند یک تحول جامع در اقتصاد هستیم، گفت: دولت در تلاش است با دخالت‌هایم وردی، ناترازی‌ها را رفع کند، البته ناترازی‌هایی در عدم تأمین به موقع ارز وجود دارد، برای تأمین به موقع ارز برای مواد اولیه لاستیک به مشکل برخورده بودیم که با پیگیری‌های انجام شده رفع شد.

وزیر صمت درباره فروش خودروهای وارداتی، اظهار کرد: اختلاف نظرهایی بین اداره استاندارد، محیط زیست و تولیدکنندگان درباره خودروهای کارکرده به وجود آمده بود که با دستور رئیس جمهور در حال برطرف شدن است، تعداد زیادی خودرو آماده تحویل به مردم است اما اختلافاتی بین برخی نهادها وجود داشت که وزارت صمت تلاش می‌کند آن را رفع کند.

علی آبادی اضافه کرد: مردم نگران نباشند، خودروهای ثبت نامی تولید شده و روند تولید متوقف نشده است، حتی پیش‌بینی می‌شود امسال نسبت به سال گذشته رکورد تولید خودرو جابه جا شود.

وی ادامه داد: آئین نامه خودروهای کارکرده تنظیم و به دولت ارائه شده است، به زودی این آئین نامه در صحن دولت مطرح خواهد شد و تصویب می‌شود که منجر به سرعت گرفتن تحویل خودروهای وارداتی می‌شود، واردات خودروهای نو در حال انجام است و تلاش می‌شود دولت دخالت مستقیم در این زمینه نداشته باشند.

وزیر صمت گفت: شرکت‌ها به تعهدات خود عمل می‌کنند. خودروهای داخلی و مونتاژی تولید شده و به زودی اخبار مرتبط منتشر خواهد شد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!