اخبار اقتصادی و صنعتیاقتصاد کلان

خاندوزی: نقش مردم در مدیریت شرکت‌های سهام عدالت افزایش می‌یابد

به گزارش سرمایه ایرانی، سیداحسان خاندوزی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد درباره مهار تورم اظهار کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۲ در مهار تورم و افزایش تولید، وزارت اقتصاد و دارایی برنامه مشخصی را در دستور کار خود قرار داده است. وی افزود: ابتدایی‌ترین …

به گزارش سرمایه ایرانی، سیداحسان خاندوزی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد درباره مهار تورم اظهار کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۲ در مهار تورم و افزایش تولید، وزارت اقتصاد و دارایی برنامه مشخصی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: ابتدایی‌ترین اقدام، تسریع و فراگیر شدن صدور مجوزهای کسب و کار است که سال گذشته آغاز شده بود و تا امروز ۲۸۴ هزار کارآفرین و فعال اقتصادی توانستند مجوز خود را دریافت کنند. اقدامات جدیدی از جمله استفاده از ظرفیت‌های بازارهای سرمایه‌ای کشور برای تأمین مالی تولید در کشور انجام داده‌ایم. در سال گذشته موفق شدیم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت‌های غیردولتی و بورسی را اضافه بر افزایش سرمایه سال ۱۴۰۰ داشته باشیم و به جای ۱۹۴ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه، ۲۹۴ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته‌ایم.

وزیر اقتصاد افزود: بخش غیردولتی در سال ۱۴۰۱ در بازار سرمایه ۹۰ هزار میلیارد تومان بیشتر از طریق انتشار اوراق توانست تأمین مالی کند. علت فضای بیشتر بخش غیردولتی این است که دولت در سال گذشته استقراض کمتری انجام داد و کمتر از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کرد. مردم همچنین امسال می‌توانند از نقدینگی‌های خرد خود برای سرمایه‌گذاری مولد اقتصادی استفاده کنند. از سویی رئیس سازمان بورس و مجموعه مدیران سرمایه کشور در استان‌ها حضور یافته و به تأمین مالی پروژه‌هایی که غیر از منابع بانکی قابل تأمین هستند، کمک می‌کنند.

خاندوزی خاطرنشان کرد: در سال گذشته سه درصد سهم تسهیلات خرد بانکی به مردم و خانواده‌ها افزایش یافت که امسال این مسیر ادامه می‌یابد. ۹۱ درصد پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال گذشته افزایش یافت. از سویی باید نقش مردم در مدیریت شرکت‌های سهام عدالت پررنگ شود که در گذشته این کار توسط دولت انجام می‌شد. بنای وزارت اقتصاد این است که نقش مردم در مدیریت شرکت‌های سهام عدالت که ۳۶ شرکت مهم است، افزایش یابد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!