دسته بندی نشده

ثبت درخواست ۹۴ هزار مجوز کسب و کار در درگاه ملی مجوزها از ابتدای سال- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند سالی است که وضعیت نامطوب کشور در حوزه کسب و کارها مورد توجه قرار گرفته و کلید واژه تسهیل فضای کسب و کار شنیده می‌شود. بحث صدور مجوزها یکی از مراحلی است که کسب و کارها همواره از آن شکایت دارند چرا که زمان زیادی را باید منتظر …

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند سالی است که وضعیت نامطوب کشور در حوزه کسب و کارها مورد توجه قرار گرفته و کلید واژه تسهیل فضای کسب و کار شنیده می‌شود. بحث صدور مجوزها یکی از مراحلی است که کسب و کارها همواره از آن شکایت دارند چرا که زمان زیادی را باید منتظر بمانند و گاها دستگاه‌ها تصمیمات سلیقه‌ای در این خصوص می‌گیرند.

از جمله راهکارهایی که از اواخر سال گذشته در حوزه تسهیل دریافتمجوزهای کسب و کار پیگیری شد، شفاف‌سازی شرایط مجوزها  به منظور حذف امضاهای طلایی بود که به گفته وزارت اقتصاد این مرحله در خصوص مجوزهای بسیاری از دستگاه‌ها انجام شده است.

پس از آن اعلام شد که همه دستگاه‌های مرجع صادرکننده مجوز باید به درگاه ملی مجوزها متصل شوند که در نتیجه این فرآیند در زمان حاضر بسیاری از دستگاه‌های دولتی به این سامانه متصل شدند و اخیرا نیز فرآیند شفاف‌سازی مجوزها و اتصال شهرداری‌ها نیز آغاز شده است.

براساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز تسهیل مجوزهای کسب و کار، از تاریخ ششم فروردین ماه تا ۲۱ خرداد سال ۱۴۰۱ در مجموع ۹۵ هزار و ۳۰۱ درخواست ثبت شده که از این تعداد ۲۲ هزار و ۷۸۹ مجوز صادر شده است. به گفته وزیر اقتصاد حدود ۵۰ درصد از درخواست کنندگان دچار نقص مدارک هستند و به همین دلیل ادامه فرآیند دریافت مجوز آنها منوط به تکمیل مدارک خواهد بود.

در بین دستگاه‌های مرجع صدور مجوزهای کسب و کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بالاترین تعداد درخواستی با ۵۶ هزار و ۴۸۱ مجوز را داشته که ۲۱ هزار و ۵۶۱ (۳۸ درصد) مجوز را صادر کرده است. نکته قابل توجه اینکه وزارت کار که مرجع صدور مجوزهای مربوط به کسب و کارهای خانگی نیز هست تاخیر در صدور مجوزها مربوطه نداشته است.

لازم به ذکر است که وزارت راه از میان سه هزار و ۹۰۷ درخواست مجوز تنها ۳۶ مجوز را صادر کرده و در خصوص ۶۷۹ مجوز دیگر، نسبت به زمان تعیین شده تاخیر دارد.

انتهای پیام/


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!