اقتصاد کلان

تکرار یک اشتباه ماهانه؛ در تیرماه چه کالاهایی واقعا ارزان شدند؟!

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،این درحالی است که وقتی تورم ماهانه تیرماه ۲درصد بوده، یعنی میانگین قیمت تمام کالاها در مقایسه با ماه قبل ۲درصد افزایش یافته است. همچنین وقتی عنوان می‌شود «در تیر ماه ١۴٠٢ ، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور با کاهش ۳.۲ واحد درصدی از ۴۲.۶ درصد خرداد به ٣٩,۴ …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،این درحالی است که وقتی تورم ماهانه تیرماه ۲درصد بوده، یعنی میانگین قیمت تمام کالاها در مقایسه با ماه قبل ۲درصد افزایش یافته است.

همچنین وقتی عنوان می‌شود «در تیر ماه ١۴٠٢ ، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور با کاهش ۳.۲ واحد درصدی از ۴۲.۶ درصد خرداد به ٣٩,۴ درصد رسیده است»، یعنی تورم نقطه‌ای در مقایسه با ماه قبل کمتر افزایش یافته، اما خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٩.۴ درصد بیشتر از تیر ماه ١۴٠١، برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

تنها در صورتی می‌توان این نتیجه را گرفت که قیمت یک کالا کاهش یافته که «تورم ماهانه آن کالا منفی باشد» و نه اینکه «تورم آن در مقایسه با ماه قبل کاهش یافته باشد».

بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار در تیرماه، میوه و خشکبار؛ سبزیجات (سبزی‌ها و حبوبات)؛ آب، برق و سوخت؛ خرید وسایل نقلیه به ترتیب تورم ماهانه منفی ۶.۸، ۲.۲، ۱.۲ و ۳.۱ را تجربه کرده‌اند. به عبارت دیگر، قیمت کالاهای ذکر شده در ماه گذشته واقعا کاهش یافته است!

:

۲۲۰۲۲۳

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!