دسته بندی نشده

تولید روزانه ۴۵۰۰ تن پسماند در شهر اصفهان/ اپلیکیشن «اصپاک» به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری بیابانک نیوز، علی قاسم‌زاده شامگاه _ سه‌شنبه سی‌ام آذر _ در نهمین برنامه تلویزیونی «۳۶۵ شبانه‌روز به احترام مردم اصفهان» اظهار کرد: بیش از ۲۵۰۰ نفر پاکبان هر شب به نظافت شهر مشغول هستند و به شهروندان خدمات رسانی می‌کنند. وی با بیان اینکه مهمترین مسئله در حوزه نظافت شهر، مدیریت …

به گزارش پایگاه خبری بیابانک نیوز، علی قاسم‌زاده شامگاه _ سه‌شنبه سی‌ام آذر _ در نهمین برنامه تلویزیونی «۳۶۵ شبانه‌روز به احترام مردم اصفهان» اظهار کرد: بیش از ۲۵۰۰ نفر پاکبان هر شب به نظافت شهر مشغول هستند و به شهروندان خدمات رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله در حوزه نظافت شهر، مدیریت پسماند است که بخشی از مدیریت آن با شهرداری و بخشی دیگر برعهده شهروندان است، افزود: روزانه حدود ۴۵۰۰ تن پسماند در شهر اصفهان تولید می‌شود که شامل ۳۵۰۰ تن نخاله ساختمانی، ۱۵ تن پسماند بیمارستانی، ۷۵ تن پسماند خشک و ۹۰۰ تن پسماند تر است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه از گذشته نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر و حومه دپو می‌شده است که همواره از صحنه‌های آزار دهنده در چشم شهروندان بوده است، تصریح کرد: تا سال گذشته نیز جمع‌آوری پسماندهای بیمارستانی بر عهده شهرداری بود اما بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده از سال جاری جمع آوری این پسماندها بر عهده بخش خصوصی وابسته به بیمارستان‌ها است.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: اصفهان جزو شهرهای پیشتاز در حوزه تفکیک پسماند خشک از مبدا است و شهروندان اصفهان از مدت‌های قبل این کار را می‌کنند.

حدود ۵۰ تن از پسماندهای تر را شیرابه تشکیل می‌دهد

وی با بیان اینکه ۹۰۰ تن از زباله تولیدی در شبانه‌روز پسماند تر است که این مورد نیز خود قابل تفکیک است، اظهار کرد: حدود ۵۰ تن از پسماندهای تر را شیرابه تشکیل می‌دهد و ۵۵۰ تن از آن نیز مواد قابل تبدیل به کود آلی است که باید طی فرایندی از این طریق کود کمپوست تهیه شود.

شهردار اصفهان گفت: همچنین ۳۰۰ تن از پسماندهای تر شامل پارچه و ضایعات پلاستیکی است که قابل بازیافت نیست.

وی با بیان اینکه باید مدیریت پسماند را از خانه آغاز کرد، زیرا بدترین قسمت زباله‌های تر متعلق به شیرابه است که بیشتر منبع تولید آن تفاله‌های چایی است، افزود: روزانه ۶۰ تن تفاله چای در زباله‌های شهر ریخته می‌شود، این در حالی است که تفاله‌های چای جزو گران‌قیمت‌ترین زباله‌ها است که می‌توان از آن کود تهیه کرد.

وی با بیان اینکه در شهرداری سالانه ۲۰۰ تن از این کود را خریداری می‌کنیم، تصریح کرد: در این راستا از مردم درخواست می‌شود تفاله‌های چای خود را درون کیسه‌های زباله نریزند و به ایستگاه‌های ثابت بازیافت تحویل دهند.

تولید سوخت از پسماند با کمک دانش‌بنیان‌ها

شهردار اصفهان تاکید کرد: شهروندان می‌توانند تفاله‌های چای که در منازل تولید می‌شود را پس از خشک کردن به خودروهای سیار یا ایستگاه‌های دریافت پسماند تحویل دهند یا از آن برای تقویت خاک باغچه و گلدان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در این راستا اپلیکیشن اصپاک تا پایان سال یا اوایل سال آینده راه‌اندازی خواهد شد، اظهار کرد: پوسته‌های میوه پس از خشک‌شدن قابلیت تبدیل به کود را دارد که شهرداری به‌زودی اپلیکیشن «اصپاک» را برای دریافت این پوسته‌ها در قالب خشکاله خواهد کرد.

قاسم‌زاده گفت: از اتفاقات خوب دیگر این است که یک شرکت دانش‌بنیان با شهرداری وارد قرارداد شده است و برای زباله‌هایی که غیرقابل بازیافت بوده، طرحی ارائه کرده است که تحت یک فرایند به نام واحد تجزیه حرارتی، سه محصول فوق ارزشمند گاز، کربن سیاه و سوختی با ارزشمند همچون گازوئیل تولید می‌کنند که همگی به شدت قیمتی است‌.

شهردار اصفهان افزود: این طرح به‌صورت آزمایشی با ظرفیت ۱۰ تن اجرا شده است که به‌دلیل موفقیت طرح، به‌زودی با ظرفیت روزانه ۱۰۰ تن آغاز به‌کار خواهد کرد.

وی تصریح کرد: طی این فرایند تبدیل پارچه و پلاستیک به سوخت مایع ارزشمند اتفاق می‌افتد، در این راستا شایسته است شهروندان پارچه‌ها و پلاستیک‌ها را تفکیک کنند و به ایستگاه‌های ثابت بازیافت تحویل دهند.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: هاضم بی‌هوازی پروژه مشارکتی دیگر با شرکت دانش‌بنیان برای تولید انرژی از پسماند است که برای نخستین‌بار در کشور از سوی شهرداری اصفهان اجرا می‌شود.

وی گفت: بازیافت نخاله‌های ساختمانی و تبدیل به مصالح ساختمانی نیز طرح مشارکتی دیگر با شرکت دانش‌بنیان است که شهرداری نسبت به اجرای آن در گردنه زینل اقدام کرده است، لذا از شهروندان می‌خواهیم در انتقال این نخاله‌ها به مکان موردنظر با شهرداری مشارکت کنند.

اجرای طرح جدید جمع‌آوری زباله به نفع مردم و شهر

شهردار اصفهان با اشاره به روش‌های متفاوت جمع‌آوری زباله در شهر در طول سیر تاریخی شهر اصفهان گفت: طی بررسی‌های انجام شده در حوزه خدمات شهری، طرح جمع‌آوری زباله به نفع مردم و شهر بر اساس روزهای زوج و فرد هفته جایگزین جمع‌آوری بر اساس روزهای زوج و فرد تقویم می‌شود.

وی ادامه داد: البته همکاری مردم با جمع‌آوری زباله به شکل زوج و فرد روزهای هفته، بسیار خوب بوده و این روش نهادینه شده است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه فرهنگ نظافت شهری در شهر اصفهان نهادینه شده است، اضافه کرد: بعضی مناطق شهر از سرانه فضای سبز کمی برخوردار است که قسمت شمالی منطقه یک شهرداری از آن جمله است، در این راستا زمینی برای احداث فضای سبز در این محدوده پیش‌بینی شده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!