اقتصاد جهانی

تورم در منطقه یورو کاهشی شد/ سیاست‌ بانک مرکزی اروپا چه خواهد بود؟

نگار علی-بر اساس داده های یورواستات که روز چهارشنبه منتشر شد، تورم منطقه یورو در ماه نوامبر از رکورد ۱۰.۶ درصدی در اکتبر به ۱۰.۰ درصد کاهش یافت که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین پیش بینی ۱۰.۴ درصدی در نظرسنجی رویترز از تحلیلگران بود. کاهش تورم اصلی در این ماه عمدتاً به دلیل …

نگار علی-بر اساس داده های یورواستات که روز چهارشنبه منتشر شد، تورم منطقه یورو در ماه نوامبر از رکورد ۱۰.۶ درصدی در اکتبر به ۱۰.۰ درصد کاهش یافت که به طور قابل توجهی کمتر از میانگین پیش بینی ۱۰.۴ درصدی در نظرسنجی رویترز از تحلیلگران بود.

کاهش تورم اصلی در این ماه عمدتاً به دلیل کاهش تورم قیمت انرژی بوده است که از ۴۱.۵ درصد در اکتبر به ۳۴.۹ درصد کاهش یافته است. افزایش قیمت انرژی همچنان عامل اصلی تورم بالای فعلی است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در اوایل این هفته گفت که اگر تورم منطقه یورو به اوج خود برسد، تعجب نخواهد کرد زیرا افزایش قبلی قیمت‌های انرژی عمده‌فروشی هنوز به طور کامل به مصرف‌کنندگان منتقل نشده است. بسیاری از خانوارها ممکن است شاهد تغییر قیمت بنزین خود در ابتدای سال باشند.

گفتنی است که تورم اصلی هنوز بیش از دو برابر نرخ تورم ۲ درصدی بانک مرکزی اروپا است. بالتیک همچنان بالاترین نرخ تورم را دارد و لتونی ۲۱.۷ درصد تورم را ثبت کرده است. کمترین میزان، ۶.۶ درصد، در اسپانیا ثبت شده است.

با این حال، تورم کمتر از حد انتظار، همراه با اولین نشانه‌ها مبنی بر کاهش تورم جهانی، از پرونده کبوتران در شورای حاکم بانک مرکزی اروپا حمایت می‌کند که استدلال کرده‌اند که زمان آن رسیده است که از افزایش‌های بزرگ نرخ بهره فاصله بگیرند و این احتمال را افزایش می دهد که شورای حاکم در دسامبر به جای افزایش ۷۵ واحدی، ۵۰ امتیاز پایه را انتخاب کند.

۲۲۳۲۲۷

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!