اقتصاد کلان

تورم آبان ماه کاهشی شد

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، بر اساس گزارش جدید مرکز آمار که امروز (یکشنبه ۵ آذر) منتشر شد، در آبان ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢, ٢ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است. …

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، بر اساس گزارش جدید مرکز آمار که امروز (یکشنبه ۵ آذر) منتشر شد، در آبان ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢, ٢ درصد بوده است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

تورم ماهانه کاهش یافت؛ تورم ماهانه خوراکی ۱ درصد

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است، در آبان ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢, ٢ درصد بوده است که نسبت به تورم ۲.۳ درصدی مهر ماه، کاهش ۰.۱ واحد درصدی را نشان می‌دهد.

تورم ماهانه آبان برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

کاهش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

در آبان ماه ١۴٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۴, ٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠, ۶ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم نقطه به نقطه ثابت ماند

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

در آبان ماه ١۴٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٩, ٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٩.٢ درصد بیشتر از آبان ماه ١۴٠١ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند.

تورم نقطه به نقطه آبان ماه ١۴٠٢، در مقایسه با ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

تورم دهک‌های کم درآمد کمتر از دهک‌های ثروتمند

گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه دهک‌های پایین، از تورم نقطه به نقطه دهک‌های بالا کمتر بوده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!