غذا، دارو و کشاورزی

تنظیم بازار براساس کالاهای اساسی به اصناف سپرده شد

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، محمدعلی نیکبخت در نشست هم‌اندیشی رؤسای اتاق اصناف مرکز استان‌های کشور، اظهار کرد: تأمین معیشت مردم از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است که برای تحقق این امر برنامه‌های ما از محل تولید داخلی و واردات انجام می‌شود. وی افزود: با این وجود برای تأمین مواد غذایی مورد نیاز کشور تمایلی …

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، محمدعلی نیکبخت در نشست هم‌اندیشی رؤسای اتاق اصناف مرکز استان‌های کشور، اظهار کرد: تأمین معیشت مردم از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است که برای تحقق این امر برنامه‌های ما از محل تولید داخلی و واردات انجام می‌شود.

وی افزود: با این وجود برای تأمین مواد غذایی مورد نیاز کشور تمایلی به واردات نداریم و با حمایت از تولیدکنندگان و رفع مشکلات آنان به دنبال تأمین نیاز بازار از محل داخلی هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: زمانی که تولیدکنندگان احساس کنند که تولید روی دست آنها باقی نمی‌ماند و بدون سوداگری‌های موجود به سرعت به بازار می‌رسد، تولید آنها نیز ارتقا می‌یابد؛ با کمک خود کشاورزان به دنبال داخلی‌سازی کالاهای کشاورزی هستیم که این موضوع هم اینک در دست انجام است.

نیکبخت افزود: مرحله بعد از تولید مربوط به فعالیت‌های اصناف است تا کالای تولید شده به بازار رسیده و همچنین تنظیم بازار صورت بگیرد و معتقدیم که به غیر از اصناف هیچ بخشی نقشی مهم‌تر از آن ندارد.

سوداگری‌های موجود در بازار با کمک اصناف برچیده می‌شود

وی گفت: در شرایط فعلی تولیدکننده و مصرف‌کننده از کالای عرضه شده در بازار راضی نیستند و در بین این دو بخش سوداگری‌هایی صورت می‌گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با اصناف برای تنظیم بازار کالاهای اساسی و کشاورزی افزود: از امروز پیمان می‌بندیم که دست به دست هم دهیم تا این سوداگری‌های موجود در بازار برداشته شود.

نیکبخت ادامه داد: هیچ شبکه‌ای مانند اصناف حضور مویرگی در سراسر کشور ندارد و نمی‌توانند مشکل موجود در توزیع را رفع کنند.

وی اظهار داشت: البته مباشرانی نیز وجود دارند که توزیع‌کننده کالا هستند که در ارتباط با آنها نیز بررسی‌های دقیق‌تری صورت خواهد گرفت.

مسئولیت تنظیم بازار کالاهای اساسی و کشاورزی به اصناف سپرده شد

بنا بر این گزارش، بر اساس توافق صورت گرفته تنظیم کالاهای اساسی و کشاورزی در بخش کلان و محل تولید کماکان توسط خود وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد اما برای انجام نظارت‌ها در بازار و تنظیم بازار خرده‌فروشی این مسئولیت به اصناف سپرده شد.

سال آینده دیگر واردات مرغ نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش می‌شود در صنعت مرغ تعادل صورت گیرد و تولید رونق داده شود تا برای سال آینده نیز به دنبال واردات مرغ نباشیم.

وی افزود: امیدواریم در سال آینده علاوه بر تأمین نیاز داخلی به زنجیره‌ها اجازه دهیم که صادرات هم داشته باشند.

نیکبخت گفت: در ارتباط با گوشت قرمز نیز کمبودی وجود دارد که از طریق بستن قرارداد با تولیدکنندگان داخلی و تأمین نهاده‌های آنان به دنبال تأمین این نیاز از تولیدات داخلی هستیم و در صورتی که واردات نیز صورت گیرد به صورت تلیسه و برای پرواربندی باشد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: واردات کالا در بخش کشاورزی تنها به صورتی انجام خواهد شد که به تولید داخلی ضربه وارد نشود.

بنابراین گزارش، رئیس اتاق اصناف و وزیر جهاد کشاورزی امروز تفاهم‌نامه برای نظارت بر اصناف و تنظیم بازار محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی در سطح خرده‌فروشی به امضا رساندند.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!