اخبار اقتصادی و صنعتیغذا، دارو و کشاورزی

تلاش برای حفظ جریان زاینده‌رود در نوروز ۱۴۰۲/رهاسازی آب برای کشت قلعه در فروردین سال آینده

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، حسن ساسانی امروز _چهارشنبه بیست‌وچهارم اسفندماه ۱۴۰۱_ در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به بارش‌هایی که در یکی دو ماه گذشته اتفاق افتاد، آب میان حوضه‌ای ورودی به رودخانه افزایش پیدا کرد. وی افزود: در بهمن ماه مقرر شد تا آب …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، حسن ساسانی امروز _چهارشنبه بیست‌وچهارم اسفندماه ۱۴۰۱_ در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به بارش‌هایی که در یکی دو ماه گذشته اتفاق افتاد، آب میان حوضه‌ای ورودی به رودخانه افزایش پیدا کرد.

وی افزود: در بهمن ماه مقرر شد تا آب برای کشت پاییزه شرق رهاسازی شود، این امر همزمان با آغاز بارش‌ها از بیست‌ویکم بهمن به مدت ده روز اتفاق افتاد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گفت: در مدت رهاسازی آب اجازه داده نشد تا بقیه بخش‌ها از آب جاری شده در رودخانه استفاده کنند تا مقدار آب رهاسازی شده به تالاب گاوخونی برسد، در همین مدت ۱۰ تا ۱۲ میلیون متر مکعب از سد رودشت به تالاب اختصاص داده شده است. آورد میان حوضه‌ای ادامه دارد و با توجه به پیش‌بین بارش‌ها در فروردین امیدواریم تا آب بیشتری به تالاب اختصاص داده شود.

ساسانی اضافه کرد: از اول اسفندماه شبکه آبیاری آبشار و رودشت بسته شد و در شبکه، توزیع آب نداریم و تمام حجم آب به تالاب اختصاص داده شد. برای جریان حداقلی زاینده‌رود، سدهای تنظیمی در حالت ماکزیمم قرار دارد و بسیاری از آب کنونی در رودخانه از منابع میان حوضه‌ای است.

وی ادامه داد: در گذشته برای نوروز سهمیه خاصی اختصاص داده نمی‌شد اما در تلاش هستیم تا جریان کنونی در ایام نوروز ادامه داشته باشد. برای کشاورزان شرق در بهمن آب توزیع شد، در فروردین‌ماه مجدداً آب به کشت قلعه اختصاص خواهیم داد، البته این مهم رابطه مستقیم با شرایط آب و هوایی دارد، اگر دمای هوا افزایش پیدا کند رهاسازی زودتر اتفاق می‌افتد و اگر بارندگی داشته باشیم و هوا خنک باشد آب دیرتر رهاسازی می‌شود.

تکمیل می‌شود…

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!