اخبار اجتماعیاستان ها

تفویض اختیارات به شوراهای شهر / شرکت‌های خصولتی به بخش خصوصی واگذار شود

عباس حاج‌رسولی‌ها در گفتگویی با بیان اینکه سال ۷۸، تنها تفویض اختیارات انجمن شهر پیش از انقلاب اسلامی، به شوراهای اسلامی شهر انجام شد، اما گام اضافه‌تری برداشته نشد تا اختیارات دولت به این شوراها ارائه شود، اظهار کرد: فعالیت‌های شوراهای اسلامی شهر از زمان انقلاب اسلامی تا سال ۷۸ که ایجاد آن به دلیل …

عباس حاج‌رسولی‌ها در گفتگویی با بیان اینکه سال ۷۸، تنها تفویض اختیارات انجمن شهر پیش از انقلاب اسلامی، به شوراهای اسلامی شهر انجام شد، اما گام اضافه‌تری برداشته نشد تا اختیارات دولت به این شوراها ارائه شود، اظهار کرد: فعالیت‌های شوراهای اسلامی شهر از زمان انقلاب اسلامی تا سال ۷۸ که ایجاد آن به دلیل جنگ تحمیلی مغفول مانده بود، توسط دولت انجام می‌شد و پس از آن دولت دیگر حاضر نشد فعالیت‌ها را به این شوراها واگذار کند و تنها به مدیریت شهر و شهرداری بسنده کرد.

وی افزود: یکی از موضوعات مشارکت، واگذاری بعضی اقدامات تصدی‌گری که بیشتر جنبه محلی دارد، از سوی دولت به شوراهای اسلامی شهر است که شورا به‌طور قطع عملکرد بهتری خواهد داشت و مدیریت بر شهر و شهرداری این موضوع را تأیید می‌کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه دولت بهره‌وری سیستمی پایینی دارد، گفت: اینکه منتخبان شهروندان، شهردار را انتخاب می‌کنند، بهره‌وری بسیار بالاتری دارد تا اینکه دولت یک نماینده در شهر داشته باشد تا فعالیت‌ها را دنبال کند.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که می‌تواند در کنترل تورم مؤثر باشد، کم‌کردن بار دولت است؛ در این راستا تفویض اختیارات به شوراهای اسلامی شهر می‌تواند کارساز باشد.

حاج‌رسولی‌ها تاکید کرد: دولت باید بهره‌وری خود را افزایش دهد تا تورم کاهش یابد، در غیر این صورت فعالیت‌ها برای مردم با هزینه‌های سنگینی تمام می‌شود و باعث تورم خواهد شد.

وی با اشاره به واگذاری بعضی از فعالیت‌های دولت به شوراهای اسلامی شهر اضافه کرد: سیستم دولت یک سیستم زنگ‌زده است و بوروکراسی آن مشکلات فراوانی را متوجه کشور کرده است.

ساختار تفویض اختیارات به شوراهای شهر در دنیا مرسوم است

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در شوراهای اسلامی شهر فکر جدید و تصمیم‌گیری‌هایی متفاوت با دولت طبق چشم‌اندازها وجود دارد که شهرداری آن‌ها را اجرا می‌کند، اما در سیستم‌ها و ادارات دولتی فکری برای ارتقای سازمان نمی‌شود، زیرا وظیفه آنها نیست.

وی با بیان اینکه عملکرد دستگاه‌های دولتی ضعیف است، اضافه کرد: ساختار تفویض اختیارات به شوراهای اسلامی شهر در دنیا مرسوم است و حتی می‌توان فعالیت‌های آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، پلیس و سازمان محیط زیست را به این شوراها ارائه کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: سال ۱۳۸۰، ۲۳ وظیفه به شوراهای اسلامی شهرها محول شد اما در حال حاضر می‌توان تا بیش از ۵۰ وظیفه را بر عهده آن‌ها گذاشت تا دولت، وقت خود را به سیاست‌گذاری‌ها اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه بعضی وزارتخانه‌ها شرکت‌های خصولتی تأسیس کردند که باید در قالب بورس به بخش خصوصی واگذار شود تا حجم کار دولت کاهش یابد، معتقد است: یک ستاد ویژه باید در دولت تشکیل شود و برای کاهش بار فعالیت دولت، تلاش کند.

حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر اینکه باید اقتصاد مردمی و بر محور شرکت‌های متوسط در کشور داشته باشیم، تصریح کرد: یکی از اقداماتی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند، صادرات است؛ اصفهان می‌تواند خدمات مهندسی را در بخش‌های مختلف به کشورهای منطقه صادر کند.

وی با بیان اینکه عربستان، سوریه، افغانستان، عراق، عمان و سایر کشورها نیازمند خدمات مهندسی هستند و می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد، اضافه کرد: با توجه به حضور پزشکان متخصص و متعهد در اصفهان، این کلان‌شهر می‌تواند گردشگری سلامت داشته باشد و به‌جای اینکه بیماران کشورهای منطقه، برای درمان به اروپا سفر کنند، اصفهان را انتخاب کنند زیرا دریافت خدمات درمانی ارزان‌قیمت‌تر از اروپا خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به لزوم انجام اقداماتی برای ورود ارز به کشور و استان گفت: این موضوع باید جدی گرفته شود و می‌طلبد که برای آن به‌سرعت اقدام شود، زیرا نتیجه سرعت کم در انجام اقدامات، تورم خواهد بود.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!