اقتصاد کلان

تفاوت آمار مرکز ملی آمار و بانک مرکزی قابل قبول نیست

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، داوود منظور در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «امروز با حضور در مرکز آمار ایران روز ملی برنامه‌ریزی و آمار را خدمت همکاران این مرکز تبریک گفتم. در سخنان خود بر نکات مهمی تاکید کردم: نرخ رشد برخی از بخش‌های اقتصادی در سه ماهه اول ۱۴۰۲ بر …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، داوود منظور در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «امروز با حضور در مرکز آمار ایران روز ملی برنامه‌ریزی و آمار را خدمت همکاران این مرکز تبریک گفتم. در سخنان خود بر نکات مهمی تاکید کردم:

نرخ رشد برخی از بخش‌های اقتصادی در سه ماهه اول ۱۴۰۲ بر اساس گزارش بانک مرکزی مثبت و بر اساس گزارش مرکز آمار منفی بوده است.

وجود چنین تفاوت‌هایی در آمار منتشره از سوی دو دستگاه دولتی قابل قبول نیست. لازم است روش‌های نمونه‌گیری و محاسباتی تا حد امکان یکسان‌سازی شود، در غیر این صورت چنین اختلافاتی می‌تواند به وجاهت آمار رسمی کشور آسیب وارد کند.

ساختار و تشکیلات مرکز ایران مربوط به سه دهه قبل است که باید با کمک سازمان امور استخدامی کشور متناسب با نیازهای آماری جدید کشور و تغییر روش‌ها و فرآیندهای تولید داده‌های آماری بازنگری و اصلاح شود.

ویژگی مهم مرکز آمار ایران، استقلال و بی‌طرفی آن نسبت به تیم اقتصادی مستقر در تمامی دولت‌ها است. حفاظت و صیانت از این ویژگی شرط اصلی تداوم اعتبار داده‌های منتشره توسط این مرکز است.»

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!