دسته بندی نشده

تشکیل پرونده قضایی سقوط بالگرد/ برخی از مصدومان شکایت کردند

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: حادثه سقوط بالگرد هلال احمر که خسارت‌های جانی و مالی به دنبال داشته است، یک حادثه ناگوار بود که متأسفانه در این حادثه یک نفر فوت و تعدادی مصدوم شده‌اند که خوشبختانه تمامی مصدومان …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: حادثه سقوط بالگرد هلال احمر که خسارت‌های جانی و مالی به دنبال داشته است، یک حادثه ناگوار بود که متأسفانه در این حادثه یک نفر فوت و تعدادی مصدوم شده‌اند که خوشبختانه تمامی مصدومان این حادثه از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

وی افزود: بلافاصله پس از وقوع این اتفاق، پرونده‌ای در دادگستری بافت تشکیل شده و در حال رسیدگی است و در حال حاضر کار کارشناسی، بررسی تیم‌های کارشناسی و بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه در دست انجام است که پس از اعلام نتیجه بررسی اطلاعات جعبه سیاه این بالگرد، رسیدگی به این پرونده ادامه می‌یابد و به نتیجه خواهد رسید.

وی یادآور شد: شکایت تعدادی از افراد حاضر در این بالگرد اخذ شده است و در زمان مشخص رسیدگی خواهد شد و علاوه بر خسارت‌های جانی که وظیفه رسیدگی به آنها را داریم؛ هرگونه قصور و تقصیر نیز بررسی خواهد شد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان بیان کرد: سازمان بازرسی استان نیز به موضوع سقوط بالگرد هلال احمر ورود کرده است و هرگونه قصور و تقصیر را بررسی می‌کنند و خسارت وارده به بیت المال نیز در این حادثه نیز مد نظر قرار دارد و این خسارت باید جبران شود.

تشریح عملکرد دادگستری استان کرمان در ۱۱ ماهه سال جاری

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن بیان این مطلب که اولین انتظار و توقع مردم از دستگاه قضائی رسیدگی سریع، دقیق به پرونده‌ها و تحقق عدالت حقوقی و قضائی است، عنوان کرد: جامعه قضائی استان همواره با همت جهادی و شبانه روزی در راستای اجرای این مسئولیت تلاش می‌کنند تا کیفیت رسیدگی و اتقان آرا روز به روز افزایش یابد.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به حجم بالای ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضائی تصریح کرد: همواره تلاش شده که با وجود کثرت پرونده‌ها، کیفیت رسیدگی‌ها و اتقان آرای صادره مورد نظر باشد و اینکه بیش از ۹۰ درصد تقاضاهای ماده ۴۷۷ رد می‌شود؛ نشان می‌دهد که آرای صادره طبق قوانین شرعی و قانونی صادر می‌گردد.

وی عنوان کرد: در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ تعداد پرونده‌های وارده به دادگستری ۶۵۶ هزار و ۸۶۲ پرونده بوده که از این تعداد ۵۵۰ هزار و ۶۱۱ پرونده رسیدگی و مختومه شده است و در مجموع ۹۷ درصد پرونده‌های وارده به دادگستری مورد رسیدگی قرار گرفته است.

عالی‌ترین مقام قضائی استان کرمان، متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادگستری استان کرمان در ۱۱ ماهه سال جاری را ۸۴ روز ذکر کرد و ادامه داد: درصد ابلاغ الکترونیک تصمیمات و اوراق قضائی در استان کرمان ۹۲ درصد است و گذر از ابلاغ‌های سنتی به ابلاغ الکترونیک یک دستاورد بسیار بزرگی برای قوه قضائیه بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی ادامه داد: یکی از توفیقات بسیار خوبی که قوه قضائیه را به الگویی برای کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی تبدیل کرده است، ابلاغ الکترونیک و دادرسی الکترونیک است.

وی با اشاره به حرکت قوه قضائیه برای جلوگیری از تشکیل پرونده‌های فیزیکی و تشکیل پرونده‌های بدون کاغذ اشاره و بیان کرد: در استان کرمان حدود ۲۰ درصد پرونده‌ها به صورت بدون کاغذ تشکیل می‌شوند.

شوراهای حل اختلاف، دستاورد بزرگی برای قوه قضائیه بوده است

رئیس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: شوراهای حل اختلاف بازوی دستگاه قضائی هستند که در کنار قوه قضائیه خدمت بسیار بزرگی را به مردم ارائه می‌کنند و دادرسی ارزان، بدون تکلف و با متوسط زمان رسیدگی بسیار کمتر در حال ارائه خدمات به مردم هستند.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به این مطلب که بهره گیری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف دستاورد بزرگی برای قوه قضائیه بوده است، تاکید کرد: در ۱۱ ماهه سال جاری ۲۰۷ هزار و ۷۸۵ پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد و مختومه شده است.

وی ضمن تاکید بر این مطلب که ۴۴ درصد پرونده‌های قابل صلح و سازش طی سال جاری منتهی به صلح و سازش شده است، گفت: در مجموع طی ۱۱ ماهه سال جاری ۶۵ هزار و ۸۶۲ پرونده در شوراهای حل اختلاف منتهی به صلح و سازش شده است.

جلوگیری از بیکار شدن ۷۵۰۰ نیروی متخصص و کارگر در استان کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه گفت: در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۴۰ جلسه ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برگزار شده است و ۱۵۲ پرونده در این رابطه تشکیل، رصد و پیگیری شده است، و در مجموع ۱۹۸ مصوبه برای حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تصویب و اجرا شده است و از بیکاری هفت هزار و ۵۰۰ نفر در این واحدهای تولیدی جلوگیری شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به اینکه حمایت از اشتغال تولید و حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر مبنای تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز تأکیدات ریاست قوه قضائیه از اولویت‌های دستگاه قضائی است، تاکید کرد: جلسات بسیار منظمی در طول سال داریم و در این نشست‌ها مشکلات فعالان اقتصادی بررسی می‌شود و علاوه بر این نشست‌ها، شخص ریاست کل دادگستری استان، رؤسای حوزه‌های قضائی و دادستان‌های استان از کارخانجات و واحدهای تولیدی بازدید و مشکلات آنها را کشف می‌کنیم و به درخواست‌های کارگران و مهندسان و متخصصان این حوزه‌ها رسیدگی می‌شود.

اعاده ۸۸۰ هکتار اراضی دولت به بیت المال در سال ۱۴۰۱

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در راستای حفظ حقوق بیت المال دو هزار و ۵۲۶ پرونده برای افراد متخلفی که به حقوق بیت المال دست درازی کرده‌اند، تشکیل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی ادامه داد: در مجموع ۸۸۰ هکتار از اراضی دولت در سال ۱۴۰۱ از دست سودجویان و متخلفان خارج و به بیت المال اعاده شده است که کارشناسان ارزش این اراضی را بالغ بر هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

وی اظهارداشت: تعداد افرادی که در رابطه با تضییع حقوق بیت المال تحت تعقیب قرار گرفته‌اند، ۱۴۷۰ نفر بوده است که برای این افراد پرونده قضائی تشکیل و رسیدگی شده است.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از تغییر غیرمجاز کاربری اراضی نیز از سیاست‌های قوه قضائیه به شمار می‌رود، تصریح کرد: در این شورا طی سال ۱۴۰۱ از تغییر کاربری ۳۲۳ هکتار زمین جلوگیری شده است.

عالی‌ترین مقام قضائی استان کرمان همچنین گفت: عفو معیاری رهبر معظم انقلاب اسلامی با نگاه پدرانه و باشناخت عمیق ایشان از مسائل اجتماعی و براساس پیشنهاد ریاست قوه قضائیه مطرح شده است که این عفو شامل شرکت کنندگان در اغتشاشات اخیر شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی تاکید کرد: براساس معیارهای تعیین شده، شرکت کنندگان در اغتشاشات اخیر که مرتکب قتل نشده‌اند، مستقیماً با سرویس‌های جاسوسی ارتباط نداشته باشند و ایراد خسارت سنگین به بیت المال نداشته‌اند، مشمول عفو شده‌اند.

وی ادامه داد: ۳۲۴ نفر در استان کرمان مشمول عفو رهبری شده‌اند که تمامی این افراد در زندان نبوده‌اند اما در مجموع پرونده‌های آنها مختومه شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان تاکید کرد: ۱۰۰ درصد کسانی که در این اغتشاشات دستگیر شده و یا برای آنها پرونده سازی شده بود همه از رفتار خود پشیمان و نادم بودند و تحت تبلیغات دشمن قرار گرفته بودند که الحمدالله مشمول عفو رهبری نیز قرار گرفتند.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی عنوان کرد: سه هزار و ۷۳۴ نفر از زندانیان استان مشمول عفو رهبری قرار گرفته‌اند که یک هزار و ۸۶۸ نفر از زندان آزاد شده‌اند و یک هزار و ۸۵۰ نفر نیز تخفیف و تقلیل مجازات قرار گرفته‌اند.

وی تاکید کرد: این اطمینان را می‌دهم که شرایط و ضوابط اعمال شده در عفو معیاری رهبری هوشمندانه و مدبرانه بود و در اعلام این عفو امنیت و آرامش جامعه همواره مد نظر قرار داشته است.

جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان به الگوی کشوری تبدیل شده است

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که چهارمین دوره جشنواره رسانه و عدالت نیز در سال جدید در استان کرمان برگزار خواهد شد، تاکید کرد: این جشنواره طی سه دوره به صورت موفق در استان برگزار شده و مورد توجه و تقدیر قوه قضائیه قرار گرفته است و به الگویی برای سایر استان‌ها نیز تبدیل شده است.

آغاز پویش به عشق امام رضا (ع) می بخشم

رئیس کل دادگستری استان کرمان اظهارداشت: پویش به عشق امام رضا (ع) می بخشم، نیز به مناسبت ولادت امام رضا (ع) طرح ریزی و اجرا شده است و تا سالروز ولادت امام رضا (ع) تلاش می‌شود از تمام ظرفیت‌های استان استفاده شود و کار جهادی برای جلب رضایت اولیای دم صورت گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی بیان کرد: انتظار و توقع این است که رسانه‌ها نیز به فرهنگ سازی پویش به عشق امام رضا (ع) می بخشم، کمک کنند.

منبع خبر : ایران اکونا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!