اقتصاد کلان

تجارت نیم‌میلیارد دلاری ایران و ترکیه در نخستین ماه ۲۰۲۳

به گزارش سرمایه ایرانی، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد که مبادلات تجاری ایران با این کشور در ماه نخست سال جاری میلادی به ۴۹۴ میلیون دلار رسیده است. مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد کاهش داشته است. این …

به گزارش سرمایه ایرانی، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد که مبادلات تجاری ایران با این کشور در ماه نخست سال جاری میلادی به ۴۹۴ میلیون دلار رسیده است.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد کاهش داشته است. این رقم در ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۱۰ میلیون دلار اعلام شده بود.

براساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۳ با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲۴۱ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه ژانویه سال قبل ۲۱۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات ترکیه از ایران در ماه نخست امسال افت ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۲۵۳ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه ژانویه سال قبل ۲۹۴ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

ایران هجدهمین مقصد صادراتی و بیست‌وسومین منبع واردات ترکیه در ماه نخست ۲۰۲۳ شناخته شده، تراز تجاری دو کشور در این ماه به میزان ۱۲ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۵ درصدی به شش میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسیده بود.

منبع: ایرنا

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!