دسته بندی نشده

تامین منابع مورد نیاز چالش افزایش قیمت گندم است

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرنگار مهر، معمولاً قیمت هر محصول در سال زراعی آن تعیین می‌شود. گندم یکی از مهم‌ترین و استراتژیک ترین محصول در تضمین امنیت غذایی هر کشوری به شمار می‌رود. تعیین قیمت آن شهریور هر سال بر اساس سال زراعی آن انجام می‌شود اما امسال گندم کاران …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرنگار مهر، معمولاً قیمت هر محصول در سال زراعی آن تعیین می‌شود. گندم یکی از مهم‌ترین و استراتژیک ترین محصول در تضمین امنیت غذایی هر کشوری به شمار می‌رود. تعیین قیمت آن شهریور هر سال بر اساس سال زراعی آن انجام می‌شود اما امسال گندم کاران با اشاره به افزایش نرخ تورم درخواست افزایش نرخ پیش از موعد مقرر (شهریور) را دارند. شهریور سال گذشته قیمت هر کیلو گندم ۱۱.۵۰۰ تومان تعیین شد به اضافه ۱,۵۰۰ تومان یارانه‌ای که دولت به این محصول استراتژیک اختصاص داد در نهایت قیمت خرید هر کیلو گندم ۱۳ هزار تومان بود اما با درخواست کشاورزان قرار است قیمت جدید از سوی شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی اعلام شود.

شاهپور علایی مقدم، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت تعیین قیمت جدید گندم به مهر گفت: طرح افزایش قیمت گندم دارای ایراداتی بود که دوباره به کمیسیون ذیل شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی برای رفع اشکالات ارجاع شد.

وی افزود: عمده مشکل در تأمین منابع اعتباری است که باید در بودجه ۱۴۰۲ دیده شود. در حال حاضر چون درخواست افزایش قیمت زودتر از زمان موعد و سال زراعی است باید یک متمم به لایحه بودجه ۱۴۰۲ افزوده و به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به جلسه وزارت امور اقتصادی و دارایی و شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی عنوان کرد: روند نرخ گذاری در سال‌های گذشته این گونه بود که قبل از کشت قیمت تعیین تکلیف می‌شد تا کشاورزان با برنامه مبادرت به کشت کنند اما امسال با توجه به درخواست گندم کاران پیش از سال زراعی گندم باید منابع اعتباری آن از سوی دولت در لایحه بودجه گنجانده شود و نمایندگان خانه ملت آن را مصوب کنند.

علایی مقدم در پایان گفت: قرار است در جلسه فردا که با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و اعضای شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی خواهد بود موضوع افزایش قیمت گندم تعیین تکلیف و نهایی شود.

گفتنی است رئیس بنیاد ملی گندمکاران عنوان کرده قیمت پیشنهادی خرید گندم باید کیلویی ۱۷ هزار تومان باشد و این عدد قابل دفاع و بر پایه هزینه تمام شده تولید به دست آمده است.

منبع خبر : ایران اکونا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!