اخبار اقتصادیغذا، دارو و کشاورزی

تامین آب سدها بهبود اندکی یافته است

به گزارش سرمایه ایرانی، به دنبال بهتر شدن وضعیت بارشی کشور، درصد پرشدگی سدها به ۵۴ درصد رسیده که نشان از بهبود اندک در تامین آب سدها است. براساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن ۱۰ میلیون مترمکعب موجودی آب از …

به گزارش سرمایه ایرانی، به دنبال بهتر شدن وضعیت بارشی کشور، درصد پرشدگی سدها به ۵۴ درصد رسیده که نشان از بهبود اندک در تامین آب سدها است.

براساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن ۱۰ میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا هفتم فروردین ماه با کاهش ۷۴ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شده و درصد پرشدگی این سد ۱۲ درصد است.

سد شهید رجایی مازندران ۴۰ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن ۲۵ درصد است.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا هفتم فروردین ماه ۱۱۶ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۸ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به هشت درصد کاهش یافت.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۳۳ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده و درصد پرشدگی این سد با کاهش چهار درصدی نسبت به دو هفته قبل به ۳۳ درصد رسید.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۵۲ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۳ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۸ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی ۱۷۱ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۹ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۴ درصد شد.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۵ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۶ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۴۵ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۳ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۴۳ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۳۷ درصد است.

سد ۱۵ خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۴۸ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۲ درصد کاهش یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۵ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا هفت فروردین ماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۰ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۴ درصدی را نشان می‌دهد.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یادشده با داشتن ۱۴۲ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان‌می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد نیز ۵۹ درصد است.

سد اکباتان، آبشینه در استان همدان چهار میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۳۴ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۱۰ درصد است.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا هفتم فروردین ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۳ درصد کاهش یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۲۶ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۷۱ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۳ درصد کاهش یافته که درصد پرشدگی این سد هم به ۶۷ درصد رسیده است.

موجودی آب در سد رودبار لرستان با ۱۰۶ میلیون مترمکعب آب دارد اما در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم به ۵۰ درصد رسید.

در مدت یادشده، سد سفید رود گیلان موجودی ۴۰۱ میلیون مترمکعب آب را ثبت کرد که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد نیز ۳۸ درصد است.

موجودی آب در سد تهم استان زنجان ۱۹ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۸ درصد کاهش را نشان‌می‌دهد. این سد اکنون ۲۳ درصد پر شدگی دارد.

سد جیرفت ۱۱۲ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۲۶ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۵ درصد است.

از ابتدای سال آبی جاری تا هفتم فروردین ماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۴۳ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو است.

منبع: ایرنا

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!