پترو پالایش

بهره‌برداری از ۳۲۶ پروژه صنعت آب و برق در دهه مبارک فجر

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان در گفت‌وگویی ضمن تبریک فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی صنعت آب و برق کشور چه به لحاظ کمّی و چه به لحاظ کیفی شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بوده است. وی با …

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان در گفت‌وگویی ضمن تبریک فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی صنعت آب و برق کشور چه به لحاظ کمّی و چه به لحاظ کیفی شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بوده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون در ۶۴ هزار نقطه از کشور تأسیسات آب و برق استقرار دارد، گفت: در بسیاری از بخش‌های صنعت آب و برق که پیش از انقلاب اساساً هیچ توانمندی و تخصص داخلی وجود نداشت، اکنون می‌توانیم با دانش فنی بومی، صفر تا صد پروژه‌ها اعم از ساخت، نگهداری و را عملیاتی کنیم.

وزیر نیرو درباره برنامه‌های وزارت نیرو برای توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و توانمندی‌های ایران در این حوزه ادامه داد: وزارت نیرو در خصوص انرژی‌های تجدید پذیر برنامه جامع و کاملی دارد که باهدف توسعه این نوع انرژی در کشور و رفع ناترازی برق طراحی شده است.

محرابیان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ظرفیت‌های زیست‌محیطی کشور اجازه توسعه بیش از حد نیروگاه‌های فسیلی را به ما نمی‌دهد، حرکت به سمت انرژی‌های پاک آن هم با استفاده از توان مهندسی داخلی اجتناب‌ناپذیر است.

دانش فنی ساخت نیروگاه‌های خورشیدی بومی سازی شد

وی افزود: در حال حاضر همه دانش فنی ساخت نیروگاه‌های خورشیدی از صفر تا صد بومی‌سازی شده است و به‌عنوان نمونه اکنون کارخانه‌ای در شهرستان خمین داریم که از مواد اولیه تا نیروگاه خورشیدی را در داخل تولید می‌کند.

وزیر نیرو با اشاره به اقدام وزارت نیرو برای جراحی اقتصادی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر، گفت: یکی از نقاط ضعف برق کشور در سال‌های گذشته اعطای یارانه‌های سنگین در این صنعت بود که امکان توسعه انرژی‌های تجدید پذیر را فراهم نمی‌کرد.

محرابیان گفت: در حال حاضر با راه‌اندازی تابلوی سبز بورس و ایجاد جذابیت لازم در حوزه تولید برق انرژی‌های تجدید پذیر شاهد این هستیم که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برق تجدید پذیر در یک فضای عادلانه با هم دادوستد می‌کنند و در همین راستا جذابیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم شده است.

وی افزود: ۲۰ روز پیش از یک شهرک خورشیدی رونمایی کردیم و ساختگاه‌های آن را برای سرمایه‌گذاری در معرض فروش قرار دادیم و در کمتر از ۲ ساعت همه این ساختگاه‌ها توسط بخش خصوصی خریداری شد که بیانگر ایجاد جذابیت لازم در این صنعت برای بخش خصوصی است.

وزیر نیرو ضمن اشاره به هدف‌گذاری اجرای پروژه‌های صنعت آب و برق در دولت سیزدهم با ارزشی بالغ بر ۱۲۰۰ همت ادامه داد: تاکنون ۴۰۰ همت از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و در دهه فجر نیز بیش از ۳۲۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۸۰ همت در حوزه آب و برق اعم از احداث پست، نیروگاه، سد، تصفیه‌خانه، آبرسانی به شهر و روستاها به بهره‌برداری می‌رسد.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!