دسته بندی نشده

‬ بهره‌برداری از آزمایشگاه علت‌یاب حریق تا پایان سال/ تشکیل قرارگاه آب در شهرداری اصفهان

‌به گزارش پایگاه خبری بیابانک نیوز، علی قاسم‌زاده شامگاه سه‌شنبه بیست‌ونهم آذرماه در هشتمین برنامه تلویزیونی «۳۶۵ شبانه روز به احترام مردم اصفهان» با بیان اینکه یکی از عرصه‌های حمل‌ونقل شهری، ناوگان تاکسیرانی است، اظهار کرد: حدود ۱۸ هزار تاکسی شهری در اصفهان فعال است که نیمی از آنها تاکسی پلاک زرد و نیمی دیگر …

‌به گزارش پایگاه خبری بیابانک نیوز، علی قاسم‌زاده شامگاه سه‌شنبه بیست‌ونهم آذرماه در هشتمین برنامه تلویزیونی «۳۶۵ شبانه روز به احترام مردم اصفهان» با بیان اینکه یکی از عرصه‌های حمل‌ونقل شهری، ناوگان تاکسیرانی است، اظهار کرد: حدود ۱۸ هزار تاکسی شهری در اصفهان فعال است که نیمی از آنها تاکسی پلاک زرد و نیمی دیگر تاکسی سرویس و تاکسی تلفنی است.

وی ادامه داد: ۱۱ درصد از کل حمل‌ونقل شهری به وسیله تاکسی‌های شهری و هشت درصد از طریق تاکسی اینترنتی انجام می‌شود، در مجموع ۱۸ درصد از حمل‌ونقل از طریق تاکسی در حال انجام است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه چالشی که در ناوگان اتوبوسرانی با آن روبه‌رو هستیم، در عرصه تاکسی‌های شهری نیز با آن مواجه هستیم، تصریح کرد: میانگین عمر تاکسی‌های شهری اصفهان بیش از ۱۰ سال است درحالی‌که باید حدود سه سال باشد، این فرسودگی ناوگان تاکسی‌های شهر از جمله مشکلات این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش شدید قیمت خودرو موجب شده عمر ناوگان تاکسیرانی به ۱۰ سال برسد، در این راستا شهرداری به‌رغم پیگیری‌های جدی هنوز موفق به نوسازی ناوگان تاکسیرانی نشده است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه تاکسی مناسب تاکسیرانی شهری «سورن» اعلام شده که قیمت امروز بازار آن حدود ۵۰۰ میلیون تومان است، ادامه داد: در گذشته دولت حمایت‌هایی را در این رابطه داشته است، اما در حال حاضر تنها حمایتی که قول داده شده، این است که خودرو به قیمت کارخانه به تاکسیرانان ارائه شود.

وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت دولت در ناوگان تاکسیرانی تحولی ایجاد شود.

حراست از فضای سبز شهر اصفهان با وجود تنش آبی

شهردار اصفهان در توضیح وضعیت فضای سبز شهر اصفهان و نحوه آبیاری درختان گفت: اصفهان همیشه یک شهر سر سبز و تحت عنوان یک باغ شهر معروف بوده است.

وی افزود: اصفهان یک شخصیت چند ساحتی دارد که یکی از این ساحت‌ها، محیط زیست و فضای سبز آن است، در این راستا شهر اصفهان به دلیل طبیعت چهار فصل و خاص، از قدیم‌الایام مورد علاقه و توجه مردم برای زندگی بوده است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه دو عنصر اساسی و مؤثر شامل زاینده‌رود و فضای سبز در زیست محیط اصفهان مطرح است، تصریح کرد: جریان آب را به دلایل مختلف فعلاً در اختیار نداریم؛ در واقع حقابه اصفهان برای نگهداشت این باغ‌شهر و همچنین آب برای کشت و زراعت کشاورزان دچار تنش شدید شده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی ادعا می‌کنند اگر در اصفهان آب نداریم، چرا فضای سبز ایجاد می‌کنیم اما برخلاف این نظر، عموم مردم اعتقاد به گسترده‌تر شدن فضای سبز دارند، در تمام ادوار مدیریت شهری با هر مشکلی، به هر نحو ممکن از فضای سبز شهر اصفهان حفظ و حراست کرده‌اند، در حال حاضر نیز این حراست و نگهداری فضای سبز با وجود تنش آبی بسیار سخت‌تر شده است.

تکمیل حلقه شبکه توزیع آبیاری پساب شهر در سال ۱۴۰۲

قاسم‌زاده با بیان اینکه در این دوره مدیریت شهری قرارگاه آب باهدف پیگیری مشکلات آبیاری فضای سبز اصفهان تشکیل شده است، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون مترمربع فضای سبز در شهر اصفهان داریم که باید حفظ شود، از این مقدار حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار اصله درخت در شهر اصفهان است که ۳۲ درصد از کل فضای سبز یعنی هشت میلیون مترمکعب از طریق پساب آبیاری می‌شود.‌

وی با اشاره به اینکه پساب به صورت خام قابل استفاده نیست و باید تصفیه شود، افزود: در این دوره مدیریت شهری پساب در چهار منبع در شهر ذخیره و سپس تصفیه آلی می‌شود، پس از آن از طریق تانکر برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه آبیاری با تانکر برای شهرداری اصفهان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه ایجاد کرده است، ادامه داد: راهکار دوم برای جایگزینی انتقال آب پساب با تانکر این است که یک حلقه شبکه توزیع آبیاری پساب به دور شهر ایجاد و به صورت مویرگی برای آبیاری سطح شهر اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: اجرای این طرح آغاز شده است و در این راستا پیش‌بینی می‌شود سال ۱۴۰۲ حلقه شبکه توزیع آبیاری پساب شهر تکمیل شود در این راستا می‌توانیم در سال ۱۴۰۳ شبکه مویرگی آبیاری سطح شهر را آغاز کنیم.

شهردار اصفهان تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد آبیاری فضای سبز شهر به صورت قطره‌ای و ۱۸ درصد به صورت سنتی از طریق آبیاری غرقابی انجام می‌شود که باید به سمت اصلاح آن برویم.

مدیریت منابع آب با حذف گونه‌های گیاهی پرمصرف

وی با اشاره به پدیده جدید دانش‌بنیانی به نام «درخت مایع» گفت: یک پدیده جدید دانش‌بنیان به‌نام درخت مایع وجود دارد که برای مراکز آلوده و شلوغ شهر قابلیت تولید اکسیژن دارد، در واقع این پدیده، یک آکواریوم شیشه‌ای است که از آب و ریز جلبک تشکیل شده است و هرکدام از آنها به اندازه دو درخت ۱۰ ساله اکسیژن تولید می‌کند.

قاسم‌زاده تصریح کرد: روش «درخت مایع» اکنون به صورت آزمایشی در باغ گل‌ها به‌کار گرفته شده و جمع‌بندی آن تاکنون مثبت بوده است، از این‌رو در آینده از این نمونه‌ها در بعضی نقاط شهر برای تصفیه هوا می‌تواند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب، کاهش مصرف، اصلاح روش‌ها و آبیاری قطره‌ای، اصلاح گونه‌های گیاهی و حذف گیاهان وابسته به آب و جایگزینی با گونه‌های گیاهانی کم آب با سبزینه از دیگر اقدامات شهرداری اصفهان در حوزه فضای سبز است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه طبق آخرین آمار جایگزینی ۲۶۰ هزار مترمربع گونه‌های متناسب با اقلیم فعلی شهر با نیاز آبی بسیار کم با گونه‌های پر آب انجام شده است، گفت: تعویض گل‌ها در دستور کار قرار دارد و برای عید نوروز نیز دوباره شهر گل باران خواهد شد و مردم بار دیگر چهره پر از گل شهر اصفهان را خواهند دید.

وی با اشاره به دلایل قطع درختان کهن در سطح شهر تصریح کرد: برخی درختان شهر دچار آفت‌هایی می‌شوند که هیچ راهی جز قطع کردن آنها نیست، این درختان به دلیل بحران آبی، دچار آفت‌هایی می‌شوند که هیچ راهکاری برای احیای آنها وجود ندارد.

‬ بهره‌برداری از آزمایشگاه علت‌یاب حریق تا پایان سال خرید ۷۰ میلیارد تومان تجهیزات برای آتش‌نشانی

قاسم‌زاده با اشاره به اقدامات شهرداری در عرصه خدمات شهری و سازمان آتش‌نشانی گفت: شهرداری در حوزه تأمین ایمنی شهر نیز نسبت به راه‌اندازی دو ایستگاه آتش‌نشانی و استقرار ایستگاه‌های سیار در نقاطی مهم شهر همچون ابتدای گذر فرهنگی چهارباغ و بازار بزرگ اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ میلیارد تومان تجهیزات آتش‌نشانی خریداری شده است، افزود: بعضی از تجهیزات از جمله موتورهای تندرو و چهار چرخ مجهز در گذشته در اصفهان موجود نبود، اما برای سرویس‌دهی در معابر کم عرض و صعب‌العبور خریداری شده است.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه از فناوری‌های نوین و روش‌های مدرن در آتش‌نشانی کمک گرفته‌ایم، تصریح کرد: سامانه موقعیت‌یاب فوق‌العاده کاربردی را در سازمان آتش‌نشانی فعال کردیم و در این راستا با برقراری تماس هر شهروند با سازمان آتش‌نشانی، به صورت خودکار آدرس دقیق فرد برای سازمان مشخص می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در آتش‌نشانی ثانیه‌ها بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر زمان استاندارد برای رسیدن نیروهای امدادی آتش‌نشانی به محل حادثه بین سه تا پنج دقیقه است، بر این اساس زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی اصفهان به محل حادثه ۳ دقیقه و۵۲ ثانیه است که به عدد استاندارد جهانی نزدیک است.

قاسم‌زاده اظهار کرد: از نظر سرعت اقدام در حوزه آتش‌نشانی جز سه شهر برتر کشور هستیم، در حوادث دیگر استان‌ها و شهرها همچون حادثه متروپل و سیل یزد نیروهای آتش‌نشانی برای کمک اعزام شدند که در این راستا امکانات و توانمندی‌های نیروهای آتش‌نشانی بسیار قابل تقدیر بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از استانداردهای حوزه آتش‌نشانی با استانداردهای کشورهای تراز برتر جهانی برابری می‌کند، افزود: آزمایشگاه علت‌یاب حریق از دیگر اقداماتی است که تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، این آزمایشگاه با تجزیه و تحلیل عناصر موجود در منطقه آتش‌سوزی شده و تحلیل داده‌ها می‌تواند به ما کمک کند که از وقوع مجدد حادثه پیشگیری کنیم.

مصرف بهینه برق و گاز در شهرداری تهران

وی با بیان اینکه شهرداری اصفهان در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی برق رتبه نخست کشور را کسب کرده است، تصریح کرد: مجموعه اقدامات شهرداری اصفهان در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی شامل نوسازی روشنایی ۹۵ پارک با هزینه حدود ۱۸ میلیارد تومان، جایگزینی لامپ‌های کم مصرف با لامپ‌های پر مصرف و فرسوده، نوسازی ۱۵۰ تابلوی توزیع برق با اعتبار حدود شش میلیارد تومان، بازسازی و نوسازی ۷۰ آبنمای شهری و فعال کردن ۴۵ سامانه آبرسانی آبیاری با هزینه ۹ میلیارد تومان بوده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه حدود هشت میلیون کیلووات برق کمتر در طول یکسال گذشته مصرف کردیم، خاطرنشان کرد: تراز مصرف برق ۱۰ ساله شهرداری حدود ۶۷ هزار مگا وات ساعت بود که به عدد ۶۱ هزار مگا وات ساعت کاهش دادیم؛ این اقدامات باعث شد رتبه نخست را در زمینه مدیریت مصرف بهینه انرژی برق در کشور کسب کنیم.

وی با اشاره به تاریکی بعضی از معابر شهری و خیابان‌ها گفت: طی چند سال قبل که مشکل شدید تأمین برق در کشور وجود داشت، تصمیم گرفته شد برای مدیریت انرژی برق، چراغ‌های خیابان‌ها یکی در میان خاموش شود.

قاسم‌زاده ادامه داد: همچنان با رفع مشکل تأمین برق در کشور، بحث خاموشی چراغ‌ها از طریق اداره برق رفع نشده است، بنابراین امیدواریم اداره برق اصفهان صدای اعتراض شهروندان و مطالبه شهرداری را در این زمینه بشنود، چرا که این موضوع در بحث امنیت، نشاط و زیبایی شهر مؤثر است.

وی با بیان اینکه به منظور مصرف بهینه گاز نیز تجهیز ساختمان‌های شهرداری به سیستم‌های هوشمند، معاینه فنی موتورخانه‌ها و رفع مشکلات فنی نیز انجام شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری تجهیزات شهرداری به بارکد مجهز می‌شود و در این راستا چنانچه به عنوان مثال تجهیزات روشنایی در پارکی خاموش باشد، شهروندان با گرفتن موبایل خود روی بارکد، وارد سامانه مانیتورینگ شده و پیام خاموش بودن لامپ به این سامانه ارسال می‌شود.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!