گردشگری

انسان‌های ۳ هزار سال قبل معتاد بودند؟/ عکس

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،به گزارش به نقل از یورونیوز، تیم تحقیق این موهای باستانی را از غاری در مینورکا، یکی از جزیره‌های اصلی مجمع الجزایر بالئاری در غرب دریای مدیترانه، کشف کرده‌اند. به گفته دانشمندان ترکیبات آلی موجود در مو «آلکالوئیدهای تریاک»، عناصر سازنده مورفین، بوده‌اند که در صورت بلعیدن می‌توانند باعث احساسات …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،به گزارش به نقل از یورونیوز، تیم تحقیق این موهای باستانی را از غاری در مینورکا، یکی از جزیره‌های اصلی مجمع الجزایر بالئاری در غرب دریای مدیترانه، کشف کرده‌اند.

به گفته دانشمندان ترکیبات آلی موجود در مو «آلکالوئیدهای تریاک»، عناصر سازنده مورفین، بوده‌اند که در صورت بلعیدن می‌توانند باعث احساسات هیجانی، افزایش انرژی، هذیان‌گویی و اثرات دیگر شوند. این آلکالوئیدها به طور طبیعی در برخی از گیاهان (از جمله گیاه شب‌بو) وجود دارند و ممکن است در مراسم‌های آئینی در عصر برنز مورد استفاده قرار گرفته باشند.

غار «اس کریتس» (Es Càrritx) در شرقی‌ترین جزیره از مجمع الجزایر بالئاری واقع است و بقایای یافت‌شده در آن نشان می‌دهد برای اولین بار در حدود ۳۶۰۰ سال پیش توسط انسان‌ها اشغال شده است. تجزیه و تحلیل کف و دیواره غار نشان می‌دهد این محل تا حدود ۲۸۰۰ سال پیش به عنوان اتاق آرامگاه مورد استفاده می‌گرفته است.

پژوهشگران می‌گویند موهای یافت‌شده صرفاً از سر یک نفر کنده نشده‌اند. برخی از تارهای مو توسط قبیله باستانی که در غار بوده‌اند به رنگ قرمز درآمده، در ۱۰ ظرف تزئین‌شده از چوب و شاخ قرار داده شده و در یک اتاقک جداگانه مهر و موم شده‌اند.

بقایای ۲۱۰ انسان باستانی در این غار پیدا شده است، با این حال محققان معتقدند تنها موهای تعدادی از افراد منتخب برای این روش کنار گذاشته شده است.

۲۳۳۲۳۳

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!