دسته بندی نشده

استقبال بلاروس از ۳ پیشنهاد ایران برای توسعه روابط تجاری

به گزارش روز چهارشنبه از سازمان توسعه تجارت، نشست هماهنگی پانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلاروس با حضور «علیرضا پیمان پاک» معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، «خاریتونچیک» معاون وزارت صنایع بلاروس، «یاری» سفیر ایران در مینسک و «کالسوف» سفیر بلاروس در تهران به صورت مجازی برگزار شد. در این جلسه مقرر شد …


به گزارش روز چهارشنبه از سازمان توسعه تجارت، نشست هماهنگی پانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلاروس با حضور «علیرضا پیمان پاک» معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، «خاریتونچیک» معاون وزارت صنایع بلاروس، «یاری» سفیر ایران در مینسک و «کالسوف» سفیر بلاروس در تهران به صورت مجازی برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد تا پانزدهمین کمیسیون مشترک ۲ کشور در تابستان سال‌جاری به میزبانی مینسک برگزار شود.

در ابتدای این نشست رئیس سازمان توسعه تجارت بر لزوم برنامه‌ریزی برای اجرایی شدن توافقات کمیسیون مشترک گفت: در نشست‌های تخصصی میان کمیته های دو طرف، متن  توافقات کمیسیون مشترک آماده و به تایید طرف ایران رسیده است و امیدواریم به‌زودی برای امضای نهایی میان ورزای ۲ کشور آماده شود.

وی، مهمترین موضوع بعد از امضای سند نهایی را ورود به مرحله اجرا عنوان کرد و افزود: حجم ۴۰ میلیون دلاری تبادلات تجاری ۲ کشور بسیار ناچیز است و با توجه به رابطه ۲ کشور این عدد باید به سرعت به یک عدد قابل قبول برسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پیشنهادی عنوان‌کرد: در کنار کمیسیون تجاری پیشنهاد می کنیم که هیأت تجاری نیز از ایران عازم بلاروس شود تا تجار دو کشور بتوانند با ظرفیت های یکدیگر آشنا و در جلسات B2B به توافقات لازم دست پیدا کنند، زیرا لازمه توسعه روابط تجاری میان کشورها، شناخت تجار از ظرفیت‌های یکدیگر است.

وی در پیشنهادی دیگر موضوع اعزام نمایندگان صنایع مهم و پیشرفته ایران به بلاروس را مطرح کرد و این موضوع را سبب ایجاد پیوند میان صنایع اصلی دو کشور خواند.

پیشنهاد بعدی پیمان پاک به همکاری دو کشور در ایجاد کریدور شمال- جنوب اختصاص داشت تا بلاروس بتواند برای صادرات محصولات خود از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و شرق آفریقا دسترسی پیدا کند.

در ادامه این نشست خاریتونچیک، معاون وزارت صنایع بلاروس با استقبال از هر سه پیشنهاد رئیس سازمان توسعه تجارت، گفت: ایران در زمینه تجارت تجارب بسیار خوبی دارد و این تجربه می‌تواند به توسعه روابط ۲ کشور کمک کند.

وی ادامه‌داد: ما آماده هستیم تا برای تجار ایرانی و نمایندگان صنایع ایران هر ملاقاتی که درخواست دارند را با همتایان بلاروسی‌شان ترتیب دهیم تا مناسبات تجاری میان ۲ کشور توسعه یابد.

معاون وزیر صنایع بلاروس همچنین اعلام کرد: بلاروس آماده پذیرایی از هیأت ایران در کمیسیون مشترک و هیات های تجاری و صنعتی همراه خواهد بود.

در ادامه این نشست، سفیر بلاروس در تهران نیز از برقراری روابط حسنه میان بلاروس و اتاق بازرگانی و صنایع ایران خبر داد و افزود: ما از پیشنهادات ارائه شده توسط رئیس سازمان توسعه تجارت استقبال می کنیم و تا زمان برگزاری کمیسیون مشترک برای همه موارد آن آماده می شویم.

یاری، سفیر ایران در بلاروس نیز بر ایجاد زیر ساخت های تجارت میان ۲ کشور تاکید کرد و افزود: تسهیل در صدور روادید تجار و رانندگان می تواند زمینه را برای تحقق همه اهداف کمیسیون مشترک آماده کند.


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!