اقتصاد کلان

از چاله رکود خارج شده ایم

– اخبار اقتصادی – به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از یکی از رسانه‌ها با تیتر «سرایت رکود به بورس» توضیح داد: به گواه آمار مربوط به رشد اقتصادی در فصل بهار از بانک …

– اخبار اقتصادی –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از یکی از رسانه‌ها با تیتر «سرایت رکود به بورس» توضیح داد:

به گواه آمار مربوط به رشد اقتصادی در فصل بهار از بانک مرکزی با وجود اینکه رشد بخش نفت در بهار امسال ۱۶.۴ درصد بود اما سایر بخش‌های اقتصادی نیز توانستند رشد بالایی را محقق کنند. گروه صنایع و معادن که بهار سال گذشته رشد صفر درصدی داشت، بهار امسال ۳.۷ درصد رشد کرد؛ بخش صنعت رشد ۴.۲ درصدی داشت؛ بخش کشاورزی که در بهار سال گذشته حدود ۲ درصد رشد داشت، امسال نیز ۲.۲ درصد رشد کرد و یا رشد گروه خدمات با وجود رشد ۲.۳ درصدی بهار سال گذشته، امسال ۶.۲ درصد رشد کرد.

وزیر تعاون: بحران جدی رکود حاکم بر دهه ۹۰ را برطرف کردیم/ آمارها حکایت از ثبات و رونق تولید دارد

 

لازم به یادآوری است که اقتصاد ایران در دهه ۱۳۹۰ نرخ های رشد اقتصادی قریب به صفر و تورم های بالا را تجربه کرده رفاه مردم و قدرت خرید مردم افت پیدا کرده و به همین دلیل رشد های اقتصادی دو سال اخیر کمتر از سوی مردم احساس می‌شود.

از سوی دیگر با توجه به ثبت بالاترین رقم تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۴۰۱ به قیمت های ثابت سال ۱۳۹۵ ، از این سال به بعد هر میزان رشد اقتصادی مثبت، رکورد جدیدی در میزان تولید ناخالص داخلی کشور را رقم می زند. البته گزارش ها از تداوم این روند حکایت دارد و هیچگاه میزان تولید ناخالص داخلی فصل بهار کشور در سطحی که برای بهار امسال ثبت شده، قرار نداشته است.

اگر روند رشد اقتصادی را بررسی می کنیم، می بینیم که رشد اقتصادی در سه سال اخیر یک روند افزایشی را طی کرده است به طوری که رشد اقتصادی از ۱.۹ درصد در بهار ۱۴۰۱ به ۳.۹ درصد در تابستان، ۳۹. ۴.۹ درصد در پاییز، ۵.۳ درصد در زمستان ۱۴۰۱ و در نهایت ۶.۲ درصد در بهار ۱۴۰۲ رسیده است.

علاوه بر این بر اساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی شاخص تولید صنایع بزرگ کشور در تیرماه، ۶.۷ درصد نسبت به تیرماه سال گذشته رشد داشته و در مردادماه امسال نسبت به مرداد پارسال، ۹.۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین در تیرماه از ۱۳ رشته صنعتی، ۹ رشته رشد مثبت و در مردادماه ۱۰ رشته رشد مثبت را تجربه کرده اند و در تیرماه ۶ رشته صنعتی و در مردادماه ۷ رشته صنعتی رشد ۲ رقمی داشتند.

هرچند در شهریورماه امسال کاهش ۳.۸ درصدی رشد تولیدات نسبت به شهریور پارسال را شاهد هستیم اما در شهریور امسال نسبت به مرداد امسال شاهد رشد ۵ درصدی در شاخص مذکور هستیم.

از سوی دیگر یکی از ویژگی های رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ و بهار ۱۴۰۲ همزمانی با رشد مثبت تشکیل سرمایه ثابت است؛ این در حالی است که در دهه ۹۰ نرخ تشکیل سرمایه ثابت در اقتصاد ایران روندی نزولی داشت و در مجموع تشکیل سرمایه ثابت از سال ۹۱ تا ۱۴۰۰ قریب به ۵۰ درصد کاهش یافت اما از سال ۱۴۰۱ به بعد، شاهد روند مثبت تشکیل سرمایه ثابت در اقتصاد ایران هستیم. در سال ۱۴۰۱ نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ۶.۷ درصد بود و در بهار ۱۴۰۲ معادل ۲ درصد بوده است.

اما درباره بورس، رویکرد جدی دولت هدایت منابع به سمت تولید است و از آنجا که در سال ۹۹ به جای اینکه منابع به سمت شرکت‎ها برود و موجب افزایش تولید شود تنها موجب معامله برخی افراد شد، استراتژی دولت سرمایه‎ گذاری غیر مستقیم افراد در بازار از طریق صندوق‌ها و هدایت نقدینگی به سمت تولید و رونق آن است.

توجه ویژه به ابزارهای سرمایه گذاری در مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات، پیش فروش متری (سلف مسکن) و گواهی سپرده کالایی (سیمان، فلزات و …)؛ افزایش کیفیت خدمات به سرمایه‌گذاران، رقابتی شدن نهادهای مالی با جهش در صدور مجوزها (مجوز کارگزاری پس از ۱۳ سال)، کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از ۸ ماه به ۴ ماه و واریز سودهای رسوبی از اقداماتی است که در این دولت برای بازگشت اعتماد به بورس و حفظ حقوق سهامداران انجام شده است.

دولت سیزدهم همواره هم اعلام کرده و هم در عمل نشان داده که بازگشت اعتماد مردم به بازار سرمایه برای دولت در اولویت است و رویکرد دولت برای ارتقای این بازار و بازگرداندن آن به جایگاه اصلی‌اش در اقتصاد تغییری نکرده است.

منبع خبر : ایران اکونا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!