مسکن و حمل و نقل

احتمال نوسان زمانی در شاخص کل بورس – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، بازار در آخرین روز متعادل‌تر از سه شنبه گام برداشت و نسبتاً روز آرامی را پشت سرگذاشت که البته این رفتار چند روزه را می‌تواند به دو نام در نظر گرفت، محدوده تصمیم گیری یا محدوده استراحت. حال مهم‌ترین سوال این است که هرکدام از این نام‌ها را در …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، بازار در آخرین روز متعادل‌تر از سه شنبه گام برداشت و نسبتاً روز آرامی را پشت سرگذاشت که البته این رفتار چند روزه را می‌تواند به دو نام در نظر گرفت، محدوده تصمیم گیری یا محدوده استراحت. حال مهم‌ترین سوال این است که هرکدام از این نام‌ها را در نظر بگیریم آیا این محدوده ختم به صعود می‌شود یا نزول بیشتر؟

در این باره علی فراقی به مهر گفت: در جواب باید گفت اگر نمادهای بازار از این محدوده قیمتی بدون حجم معاملاتی خاصی خارج شوند به احتمال بالاتر ادامه راه نزول را در پیش خواهیم گرفت و اگر همانند محدوده‌های استراحتی قبلی شاهد حجم قابل ملاحظه باشیم شاهد چرخش بازار خواهیم بود، فاکتوری که بارها تکرار شده است.

فراقی تصریح کرد: اگر صرفاً بخواهیم تابلوی نمادها را فقط تنها وسیله تصمیم گیری در نظر بگیریم یکی از بزرگترین اشتباهات است که خیلی از افراد هم همین مسیر را برای تصمیمات خود اعمال می‌نمایند و نمی‌دانند که شیوه‌های بسیاری جهت فریب دادن از طریق تابلوی نمادها وجود دارد و بهتر است یک پارامتر در کنار پارامترهای دیگر قرار بگیرد تا میزان خطای آن به شدت کاهش داشته باشد.

فراقی اضافه کرد: اگر بخواهیم دوباره در رابطه با صنعت خودرو و خصوصاً وضعیت معاملات آن صحبتی داشته باشیم این است که عرضه شدن یا نشدن خودروهای دو خودروساز سایپا و ایران خودرو یک مسئله است و پس از آن حتی در صورت موفق بودن و ادامه دار بودن مسیر عرضه ابهام دست برد زدن به سود حاصل از این عرضه به میان آمده است که طبق گفته ۸۵ درصد این تفاوت است که عملاً سودی که نصیب شرکت‌ها قرار است بشود به دست خود تولید کننده نخواهد رسید و شاهد یک دیوار در بین مسیر نیستیم و باید مسائل و موارد بسیاری را حل کرد تا چشم انداز این صنعت خصوصاً این دو شرکت پس از چندسال زیان ادامه یافته تغییر نماید.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: در پایان گفته‌ها هم باید به این مورد هرساله اشاره نمود که کم کم به روزهای معاملاتی آخر سال نزدیک می‌شویم و به صورت سنتی بسیاری از کارگزاری‌ها و اعتبار دهندگان شروع به تسویه اعتبارات خود در بازار می‌نمایند که همواره یک فشار عرضه نسبتاً قوی را به بازار تحمیل می‌نماید و در صورت ادامه دار بودن این شرایط پیچیده و وارد نشدن خریدار جدید امکان ماه پرعرضه ای را برای آخرین ماه سال رقم بزند. برای بازار یکشنبه معاملاتی در صورت نبود خبر یا ریسک خاصی انتظار می‌رود تعادل با اندکی شیب به سمت بالاتر چاشنی معاملات آن روز باشد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، این روزها بازار می‌تواند با یک محرک قوی مانند حمایت بودجه‌ای به سمت بالا پرتاب شود، انتظار می‌رود بعد از نوسان و اصلاح قیمتی که شاید تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نیز برسد بازار دوباره مستعد رشد شود، البته احتمال دارد که اصلاح ریزشی به اصلاح زمانی تغییر فاز داده و بازار در اسفند یا فروردین ۱۴۰۰ یک رشد قوی را آغاز کند.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!